Schneller Ball – podsumowanie trzynastego dnia Euro 2024

Za nami ostatni dzień rozgrywek fazy grupowej mistrzostw Europy w Niemczech

27 czerwca 2024 Schneller Ball – podsumowanie trzynastego dnia Euro 2024
Alexander Hassenstein - UEFA

Za nami wszystkie 36 spotkań fazy grupowej Euro 2024. Znamy już zatem wszystkie ekipy, które pożegnały się z mistrzostwami Europy. Poznaliśmy także zestaw par 1/8 finału niemieckiej imprezy, w której znalazło się kilka niespodzianek. Jedna z nich wydarzyła się trzynastego dnia mistrzostw Europy 2024.

Na zakończenie rozgrywek fazy grupowej Euro 2024 do gry przystąpiły grupy E oraz F. Jako pierwsi do gry przystąpili piłkarze z grupy E. Belgowie oraz Ukraińcy bramek nie strzelili. Natomiast Rumuni i Słowacy zremisowali w stosunku 1:1, wieńcząc zmagania całej grupy na Euro 2024. Wszystkie cztery reprezentacje zakończyły fazę grupową z czterema punktami na koncie, o a miejscach w tabeli decydowały bilans bramkowy i bezpośrednie starcia. Najniekorzystniej wypadli w nich Ukraińcy, którzy pożegnali się z turniejem.

Natomiast w grupie F Czesi zmierzyli się z reprezentacją Turcji. W Hamburgu lepsi okazali się piłkarze znad Bosforu, którzy w końcówce strzelili bramkę decydującej o wygranej 2:1. Dzięki trzem punktom Turcy pozostali w turnieju, a Czesi zakończyli w nim swój udział na fazie grupowej. Sensacyjnie zakończył się drugi mecz tej grupy. Gruzja pokonała 2:0 Portugalię i z 3. miejsca awansowała do fazy pucharowej mistrzostw. Debiutant na imprezie tej rangi zaskoczył wszystkich.

Dzięki temu znamy już drabinkę fazy pucharowej Euro 2024.

Top zagrań

Grupa E

W grupie E Belgowie mierzyli się z Ukrainą, a w ich pojedynku nie zobaczyliśmy bramek. Choć kilka razy było blisko. Chociażby w 33. minucie, kiedy Kevin de Bruyne spróbował zaskoczył ukraińskiego golkipera bezpośrednim strzałem z rzutu wolnego. Trubin spodziewał się dośrodkowania, co chciał wykorzystać Belg. Piłka nie leciała jednak w światło bramki. 50 minut później dobrą indywidualną akcją na skraju pola karnego popisał się za to Jérémy Doku. Belg minął trzech rywali, a jego atak zatrzymał dopiero czwarty z obrońców, który zablokował jego strzał.

Natomiast w meczu Słowaków z Rumunami pierwsza godna uwagi akcja miała miejsce już w 11. minucie. Andrei Rațiu przy niewielkiej pomocy dwójki kolegów minął czterech rywali i oddał strzał na bramkę Martina Dúbravki. Warta odnotowania jest również akcja bramkowa Słowaków, po której na listę strzelców wpisał się były gracz Legii Warszawa, Ondrej Duda.

Na murawie świetnie spisywał się inny piłkarz z ekstraklasową przeszłością, Lukáš Haraslín. W 52. minucie Słowak przeprowadził akcję lewą stroną boiska, która zakończyła się nieudanym strzałem z ostrego kąta.

Grupa F

W spotkaniu Czechy – Turcja należy wyróżnić próbę strzału Ardy Gülera z 27. minuty. Pomocnik Realu Madryt tzw. nożycami spróbował pokonać bramkarza rywali. Turek dobrze złożył się do strzału i trafił w piłkę, lecz w jego zagraniu zabrakło precyzji. Dobrze wyglądał również kontratak Czechów z 45. minuty. W dwójkowej akcji odnaleźli się Lukáš Provod oraz David Jurásek. Ten drugi oddał strzał w światło bramki, lecz dobry atak Czechów przyćmiła interwencja Merta Günoka. Należy również wyróżnić akcję bramkową dającą Turkom awans do fazy pucharowej Euro 2024.

Natomiast w meczu Gruzinów z faworyzowaną Portugalią na specjalną uwagę zasługuje bramka numer jeden dla drużyny Willy’ego Sagnola. Dlatego też wybraliśmy ją na bramkę dnia i opiszemy nieco później. Jednak sytuacji, o których warto powiedzieć, było zdecydowanie więcej. W 16. minucie Cristiano Ronaldo uderzył bezpośrednio z rzutu wolnego, lecz piłkę lecącą 130 km/h obronił Giorgi Mamardashvili. Sam Ronaldo miał w tym meczu jeszcze kilka okazji do wpisania się na listę strzelców, lecz gwiazdor Al-Nassr był skutecznie pilnowany przez gruzińskich obrońców, którzy blokowali jego strzały. W 54. minucie świetną interwencją przy strzale Diogo Dalota ponownie popisał się gruziński golkiper.

MVP 13. dnia Euro 2024

Ponownie idziemy pod prąd i wybieramy zawodnika, który nie znalazł docenienia w oczach UEFA. Po meczu Gruzja – Portugalia wyróżniono bowiem strzelca pierwszego gola dla Gruzji. Natomiast my wybraliśmy bramkarza sensacji Euro 2024, Giorgiego Mamardashviliego. Bramkarz Valencii swoimi interwencjami przyczynił się do historycznego zwycięstwa Gruzji na europejskim czempionacie oraz jej awansu do fazy pucharowej w debiucie na wielkiej imprezie. Ważne były przede wszystkim interwencje przy próbie z rzutu wolnego Ronaldo oraz sparowanie piłki po uderzeniu przez Dalota w drugiej połowie. Piłkarz Manchesteru United próbował zaskoczyć naszego MVP dnia także w doliczonym czasie gry, lecz w środowy wieczór w Gelsenkirchen nikt nie był w stanie pokonać Mamardashviliego.

Cytat dnia

To najlepszy dzień fanów gruzińskiego futbolu. Napisaliśmy historię – nikt nie wierzył w to, że pokonamy Portugalię, która jest silną drużyną. Jednak jeśli istnieje chociaż jeden procent szans, by wygrać, to my pokażemy, jest to możliwe. Khvicha Kvaratskhelia po meczu Gruzja – Portugalia

Bramka dnia

To może być jedna z najważniejszych bramek w historii gruzińskiego futbolu. Piłkarze Willy’ego Sagnola już w 91. sekundzie objęli prowadzenie w starciu z Portugalią, którego nie oddali do końcowego gwizdka. Błąd przy wyprowadzaniu piłki popełnił Antonio Silva, co skrzętnie wykorzystał Georges Mikautadze, który pomknął w kierunku bramki Portugalczyków. Piłkarz francuskiego FC Metz rozszerzył akcję do lewej strony, gdzie pokazał mu się Khvicha Kvaratskhelia. Gwiazdor SSC Napoli wyprzedził w pojedynku biegowym prowodyra całej akcji – Silvę – i pewnym strzałem rozpoczął pisanie historii gruzińskiego futbolu.

Ciekawostki

Czerwona kartka, jaką zobaczył Antonín Barák w meczu Czechy – Turcja, była najszybszą w historii finałów Euro. Czeski zawodnik w 11. minucie został ukarany żółtą kartką za przytrzymywanie rywala. Natomiast dziewięć minut później sfaulował przeciwnika, za co sędzia István Kovács pokazał mu drugi żółty, a w konsekwencji czerwony kartonik. Pobił tym samym rekord Francuza Erica Abidala z 2008 roku (czerwona kartka w 24. minucie meczu Francja – Włochy).

Sędzia István Kovács w meczu Czechy – Turcja oraz tuż po jego zakończeniu pokazał 18 żółtych oraz dwie czerwone kartki. To nowy rekord mistrzostw Europy.

Czechy, Polska i Albania – te reprezentacje mierzyły się ze sobą w jednej grupie eliminacyjnej. W finałach Euro 2024 solidarnie zdobyły po jednym punkcie i zajęły ostatnie miejsca w swoich grupach, odpadając z turnieju. Oprócz nich z imprezą pożegnały się reprezentacje Szkocji, Węgier, Chorwacji, Serbii oraz Ukrainy.

Ukraina, mając cztery punkty, nie wyszła z grupy na Euro. Nasi wschodni sąsiedzi przegrali rywalizację z Belgią, Rumunią i Słowacją, które uzbierały tyle samo punktów.

Tylko Hiszpania zakończyła fazę grupową z kompletem zwycięstw. Natomiast bez porażki po trzech meczach są jeszcze Niemcy, Szwajcarzy, Anglicy, Dania, Słowenia oraz Francja. Jednak tylko gospodarze wygrali dwa spotkania. Dla porównania na Euro 2021 fazę grupową z kompletem punktów kończyli Włosi, Belgowie oraz Holendrzy.

Cristiano Ronaldo po raz pierwszy w karierze zakończył fazę grupową wielkiej imprezy bez gola na swoim koncie. Natomiast Georges Mikautadze jest pierwszym piłkarzem od 2016 roku, który w swoim pierwszych trzech występach na Euro zdobył gola bądź zanotował asystę. Przed ośmioma laty dokonał tego Walijczyk Gareth Bale.