Schneller Ball – podsumowanie dziewiątego dnia Euro 2024


Wczoraj zakończyliśmy 2. kolejkę mistrzostw Europy w Niemczech

23 czerwca 2024 Schneller Ball – podsumowanie dziewiątego dnia Euro 2024
Alexander Hassenstein - UEFA

Sobotnie spotkania na Euro 2024 zakończył mecz Belgii z Rumunią. Tym samym każda z reprezentacji grająca na tym turnieju ma już za sobą dwa starcia. Udało się przy tym poznać kolejną drużynę, która jest pewna udziału w fazie pucharowej mistrzostw Europy. Co jeszcze wydarzyło się wczoraj na niemieckich boiskach?


Udostępnij na Udostępnij na

Dziewiątego dnia Euro 2024 zobaczyliśmy spotkania o dużej intensywności, które mogły przykuć uwagę widza. Wszystko zaczęło się od starcia Gruzji z Czechami. Przez cały mecz znaczną przewagę mieli nasi południowi sąsiedzi, ale to Gruzini w ostatnich sekundach mogli wyjść na prowadzenie. Ostatecznie obydwie ekipy strzeliły po jednej bramce i spotkanie zakończyło się podziałem punktów.

Później na boisku w Dortmundzie zameldowały się reprezentacje Turcji i Portugalii. Tutaj ponownie mogliśmy być świadkami jednostronnego widowiska, lecz tym razem z innym wynikiem. Drużyna z Cristiano Ronaldo na czele dużo bardziej wyróżniała się na boisku, co w połączeniu z dziurawą obroną Turków zakończyło się zwycięstwem zespołu z Półwyspu Iberyjskiego aż 3:0.

Ostatnim spotkaniem wczorajszego dnia był pojedynek Belgów z Rumunami. Oba zespoły wykazały się charakterem na boisku, przez co od pierwszej do ostatniej minuty byliśmy świadkami bardzo dobrego widowiska. Jednak przy bramce rywala to „Czerwone Diabły” okazały się skuteczniejsze i wygrały 2:0.

Top zagrań

W spotkaniu reprezentacji Belgii z Rumunią świetną akcją popisał się Kevin De Bruyne. Piłkarz Manchesteru City przyjął piłkę na własnej połowie i ruszył z rajdem, zwodząc przy tym rywali. Akcję zakończył podaniem do Lukebakio, który oddał dobry strzał, ale jeszcze lepszą interwencją popisał się golkiper.

Trzeba pochwalić także to, co w meczu przeciwko reprezentacji Czech wyprawiał Giorgi Mamardaszwili. W jednej z akcji „Czeskich Lwów” 23-latek popisał się dwiema fantastycznymi interwencjami w ciągu kilku sekund. Gruziński bramkarz był wczoraj w genialnej dyspozycji, a ta sytuacja idealnie to pokazuje.

Poprzednie dwie akcje z pewnością zwróciły uwagę każdego kibica oglądającego te spotkania. Mimo wszystko trzeba również wspomnieć o sytuacji, która wydarzyła się w meczu Portugalii z reprezentacją Turcji. Po niecelnym podaniu Joao Cancelo wydawało się, że zagrożenie przy bramce Turków zostało zażegnane. Wtedy do akcji wkroczył Samet Akaydin. Nie skupiając się w pełni na tym, gdzie znajduje się golkiper jego drużyny, podał piłkę wprost w światło bramki. Futbolówki nie udało się już zatrzymać i Portugalia mogła się cieszyć z drugiego gola w tym spotkaniu. To trafienie jest niekwestionowanym kandydatem do stania się najbardziej kuriozalną bramką Euro 2024.

MVP dnia

Zastanawialiśmy się, kto wczoraj najbardziej zasłużył na miano najlepszego zawodnika, ale ostatecznie stwierdziliśmy, iż był nim Giorgi Mamardaszwili. Gruziński bramkarz niejednokrotnie popisywał się dobrymi paradami w meczu z Czechami. Nasi południowi sąsiedzi oddali w tym meczu aż 12 celnych strzałów, a zdobyli przy tym tylko jedną bramkę. Dzięki golkiperowi Valencii reprezentacja Gruzji wyjeżdżała ze stadionu w Hamburgu z jakąkolwiek zdobyczą punktową. Był bardzo ważnym elementem tej drużyny i dzięki niemu cała linia defensywna mogła czuć się pewniej. 23-latek zasłużenie odebrał po tym spotkaniu nagrodę dla najlepszego piłkarza meczu.

Cytat dnia

– Służby porządkowe w dzisiejszym meczu są dziurawe jak nie powiem już co na tych mistrzostwach – Jacek Laskowski w trakcie meczu Turcja – Portugalia.

Bramka dnia

Wybierając najładniejszego gola wczorajszych zmagań, postanowiliśmy wyróżnić trafienie Youriego Tielemansa w meczu z reprezentacją Rumunii. Przy akcji bramkowej dobrą piłkę do Lukaku posłał Jeremy Doku. Belgijski napastnik szybko odegrał ją do ustawionego przed polem karnym piłkarza Aston Villi, a ten pięknym uderzeniem z pierwszej piłki wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie.

Ciekawostki

  1. Czechy oddały 12 celnych strzałów na bramkę reprezentacji Gruzji. Najwięcej w XXI wieku wśród drużyn, które nie wygrały swojego meczu na Euro.
  2. Cristiano Ronaldo we wczorajszym spotkaniu z Turkami zaliczył swoją ósmą asystę na mistrzostwach Europy. Nikt w historii tego turnieju nie zdobył ich więcej.
  3. Portugalia dzięki zwycięstwu nad Turkami została drugą drużyną tego turnieju (po Hiszpanii), która jest pewna awansu z grupy z 1. miejsca.
  4. Youri Tielemans, zdobywając bramkę w 73. sekundzie meczu z Rumunami, został strzelcem najszybszego gola na dużym turnieju międzynarodowym (Euro/MŚ) w historii reprezentacji Belgii.
  5. Po dwóch kolejkach w grupie E wszystkie reprezentacje mają tyle samo punktów. Jest to pierwszy taki przypadek w historii Euro.

Euro 2024 dzień po dniu

1. Schneller Ball – podsumowanie pierwszego dnia Euro 2024

2. Schneller Ball – podsumowanie drugiego dnia Euro 2024

3. Schneller Ball – podsumowanie trzeciego dnia Euro 2024

4. Schneller Ball – podsumowanie czwartego dnia Euro 2024

5. Schneller Ball – podsumowanie piątego dnia Euro 2024

6. Schneller Ball – podsumowanie szóstego dnia Euro 2024

7. Schneller Ball – podsumowanie siódmego dnia Euro 2024

8. Schneller Ball – podsumowanie ósmego dnia Euro 2024

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze