Schneller Ball – podsumowanie piątego dnia Euro 2024


Do gry wkroczyły drużyny z grupy F

19 czerwca 2024 Schneller Ball – podsumowanie piątego dnia Euro 2024
Alexander Hassenstein - UEFA

Wczoraj zakończyła się 1. kolejka Euro 2024. Do walki o bycie najlepszą drużyną Starego Kontynentu dołączyły Turcja, Gruzja, Portugalia i Czechy. Byliśmy świadkami kolejnych pięknych goli i walki do samego końca. W obydwu starciach pachniało niespodzianką, jednak ostatecznie to faworyci spotkań zgarnęli komplet punktów. Warto przypomnieć sobie, co działo się poprzedniego dnia na niemieckich boiskach.


Udostępnij na Udostępnij na

Piątego dnia mistrzostw Europy w Niemczech odbyły się dwa spotkania, które już na papierze były dość ciekawe. Na początek o godzinie 18:00 zmierzyły się reprezentacje Turcji i Gruzji. Mecz ten trzeba zaliczyć do grona tych bardzo intensywnych. Zawodnicy ciągle napierali na bramki swoich rywali i ani trochę nie myśleli o zwolnieniu tempa. Ostatecznie to faworyci starcia, jakimi byli Turcy odnieśli zwycięstwo 3:1.

W drugim spotkaniu rozgrywanym trzy godziny później Portugalia z Cristiano Ronaldo na czele podejmowała Czechy. Przez długi czas utrzymywał się bezbramkowy remis, aż do momentu, gdy to nasi południowi sąsiedzi sensacyjnie wyszli na prowadzenie. Mimo wielkiej determinacji i dobrej gry obronnej stracili oni dwie bramki i ulegli piłkarzom z Półwyspu Iberyjskiego 1:2.

Top zagrań

W meczu Turcji z Gruzją nie brakowało ciekawych akcji i pomysłów na rozegranie piłki. W jednej z sytuacji świetną wymianą podań wykazali się Georges Mikautadze i Giorgi Kochoraschvili. Mimo zaskoczenia obrońców rywala nie udało się umieścić futbolówki w siatce.

Świetnym podaniem wykazał się, także Kaan Ayhan. Po przyjęciu piłki dostrzegł biegnącego prawą flanką Ardę Gulera, któremu posłał bardzo dobre prostopadłe podanie. Dzięki temu Turcy dynamicznie ruszyli z akcją zakończoną golem, który ostatecznie nie został uznany z powodu spalonego.

2:01 i 0:46

W meczu Portugalii z Czechami swoimi umiejętnościami technicznymi popisywał się Rafael Leao. Na początku spotkania świetnie przełożył sobie piłkę na prawą nogę i celnie dośrodkował na głowę Cristiano Ronaldo. W tej sytuacji można tylko żałować, że piłka nie wpadła do bramki.

MVP dnia

Kilku graczy wczorajszego dnia zaprezentowało się z dobrej strony, ale ostatecznie za występ postanowiliśmy wyróżnić Ardę Gulera. 19-latek w meczu z Gruzją tak jak reszta jego kolegów z drużyny wykazywał się dużą intensywnością. Ciągle był aktywny i swoją postawą zachęcał kolegów do ataku na bramkę rywala. Zdobył również gola, który wyprowadził Turków na prowadzenie, którego nie oddali już do samego końca. Zawodnik Realu Madryt wczorajszym występem pokazał, że nie bez powodu nazywany jest „złotym dzieckiem”. Otrzymał również nagrodę najlepszego piłkarza meczu, na co w pełni zasłużył.

Cytat dnia

– Mimo 39 lat potrafi użądlić niesamowicie – Dariusz Szpakowski o Cristiano Ronaldo.

Bramka dnia

W kontekście najładniejszego gola wtorkowych starć ponownie trzeba wspomnieć o Ardzie Gulerze. 19-latek po przyjęciu piłki postanowił oddać strzał z pokaźnej odległości, i to się opłaciło. Futbolówka po jego uderzeniu nabrała rotacji, która totalnie pozbawiła szans gruzińskiego bramkarza na udaną interwencję. Gol ten niezaprzeczalnie będzie kandydował o miano najpiękniejszej bramki turnieju.

Ciekawostki

  1. Turcja została drugą drużyną w historii (po Węgrzech w 1964 roku), która wystawiła dwóch nastolatków w podstawowym składzie na mecz mistrzostw Europy.
  2. Georges Mikautadze został strzelcem pierwszej w historii Gruzji bramki na wielkim międzynarodowym turnieju.
  3. Arda Guler, zdobywając bramkę przeciwko reprezentacji Gruzji został najmłodszym zawodnikiem, który strzelił gola w swoim debiucie na Euro (19 lat i 114 dni). Tym samym pobił rekord z 2004 roku należący do Cristiano Ronaldo, który w momencie dokonywanie tej sztuki był o czternaście dni starszy.
  4. W meczu reprezentacji Turcji z Gruzją zostało oddane łącznie 36 strzałów. Jak na razie najwięcej na Euro 2024.
  5. Turcja, wygrywając z reprezentacją Gruzji odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w 2024 roku.
  6. Drużyna Turcji w meczu z Gruzinami zdobyła więcej bramek (3), niż we wszystkich poprzednich spotkaniach w tym roku (2).
  7. Pepe (41 lat i 113 dni) oraz Cristiano Ronaldo (39 lat i 134 dni) wychodząc na mecz z Czechami zostali dwoma najstarszymi piłkarzami z pola w historii, którzy wystąpili na mistrzostwach Europy.
  8. Cristiano Ronaldo został pierwszym piłkarzem w historii, który wziął udział w sześciu różnych edycjach mistrzostw Europy.
  9. Francisco Conceicao w meczu z Czechami zdobył bramkę zaledwie 111 sekund po wejściu z ławki rezerwowych. Tym samym został pierwszym Portugalczykiem od finału Euro 2016, który strzelił gola, rozpoczynając mecz jako zmiennik. Ostatni raz tej sztuki dokonał Eder.

Euro 2024 dzień po dniu

Schneller Ball – podsumowanie pierwszego dnia Euro 2024

Schneller Ball – podsumowanie drugiego dnia Euro 2024

Schneller Ball – podsumowanie trzeciego dnia Euro 2024

Schneller Ball – podsumowanie czwartego dnia Euro 2024

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze