Schneller Ball – podsumowanie szesnastego dnia Euro 2024


Poznaliśmy kolejnych dwóch uczestników ćwierćfinałów Euro 2024

2 lipca 2024 Schneller Ball – podsumowanie szesnastego dnia Euro 2024
Alexander Hassenstein - UEFA

Poniedziałkowy wieczór przyniósł nam kolejne rozstrzygnięcia w kwestii ćwierćfinałowych par na Euro 2024. W walce o najważniejszy europejski laur dalej pozostają Francuzi, którzy byli wyjątkowo nieskuteczni, dlatego w przeprawie z Belgami wydatnie pomógł belgijski obrońca Jan Vertonghen, który zaliczył samobójczego gola. W 1/4 finału meldują się także Portugalczycy, którzy dopiero w karnych uporali się ze Słowenią, a bohaterem został Diogo Costa.


Udostępnij na Udostępnij na

Najpierw o 18:00 na boisku w Düsseldorfie ujrzeliśmy starcie Francuzów z Belgami. Choć oba narody niezbyt się lubią i akcentują swoją odmienność (wystarczy posłuchać, jak Belgowie wygwizdali Marsyliankę), to rozczarowanie będące wynikiem bardzo słabej postawy w fazie grupowej ich łączy. Ten mecz także daleki był od oczekiwań.

Francuzi oddali 19 strzałów, które znalazłyby się w bramce, gdyby ta była o pół metra większa. Widząc nieporadność zespołu Didiera Deschampsa, na pomoc ruszyli wprowadzony z francuskiej ławki Randal Kolo Muani oraz Belg Jan Vertonghen. Pierwszy skiksował przy strzale, który odbił się od kolana tego drugiego, czym zmylił Casteelsa, co pozwoliło wyrwać „Les Bleus” zwycięstwo.

Natomiast w wieczornym starciu Portugalia miała gładko rozprawić się ze Słowenią. Miała, bo porażka z Gruzją pokazała problemy tej ekipy, a Słowenia w fazie grupowej, choć nie imponowała grą, to była twardym orzechem do zgryzienia, skoro nikt nie potrafił jej pokonać. Cristiano Ronaldo bardziej irytował, niż pomagał, a nawet spudłował karnego, przez co nie przerwał serii meczów bez gola.

Widzieliśmy jego łzy, które mogły być jeszcze bardziej gorzkie, gdyby to Słowenia awansowała. Na jego szczęście Portugalia na karne w bramce miała Diogo Costę, który wyjął wszystkie „jedenastki” strzelane przez Słoweńców. Dlatego to podopieczni Roberto Martineza wciąż pozostają w grze, a Słowenia musi udać się do domu.

Top zagrań

Francja – Belgia

Niewiele było momentów w starciu „Czerwonych Diabłów” z „Trójkolorowymi”, które zapamiętamy na dłużej. Piłkarskiej jakości z przodu pod względem nazwisk było dużo, ale tej boiskowej nie było praktycznie za grosz. Dlatego z tego meczu wyróżnimy interwencję Theo Hernandeza. Francuski lewy obrońca już w pierwszej połowie po swoim błędzie wrócił za Yannickiem Carrasco, ale w drugiej połowie po raz kolejny pokazał, dlaczego interesują się nim największe europejskie kluby.

Obrońca AC Milan znów musiał ścigać się z Carrasco, który stanął przed bardzo dobrą szansą na gola. Theo po raz kolejny wrócił ile sił w nogach za belgijskim atakującym i w ostatniej chwili zablokował strzał wślizgiem. Po interwencji wyraził swoje zadowolenie i miał ku temu powody.

Portugalia – Słowenia

Portugalia biła głową w mur, którego strzegł sumiennie Jan Oblak. Słoweński bramkarz nie jest może już tym samym gigantem co kilka lat temu, ale to wciąż czołówka bramkarzy na świecie. Mało tego, wyjął najważniejszy strzał turnieju – rzut karny Cristiano Ronaldo po faulu na Diogo Jocie. Tenże zawodnik przeprowadził bardzo fajną indywidualną akcję i dryblingiem wpadł w pole karne, czym wymusił przewinienie Drkusicia.

Inny kluczowy moment miał także miejsce w dogrywce, gdy w 115. minucie Pepe popełnił koszmarny w skutkach błąd. Za lekko podał piłkę do kolegi z obrony, co mógł wykorzystać Šeško. Słoweniec przejął futbolówkę i wyszedł z bramkarzem sam na sam, ale Diogo Costa był górą i utrzymał zespół na powierzchni. Obrona w takiej sytuacji zawsze robi wrażenie. Najlepsze zostawił jednak na potem…

MVP 16. dnia Euro 2024

Mieliśmy wybrać Jules’a Kounde za bardzo dobry występ przeciwko Belgii. Jednak to, co zrobił w dogrywce Diogo Costa, a następnie w konkursie karnych, sprawia, że to on wskakuje jako nasz MVP. Portugalski golkiper w trakcie meczu nie był zbyt często zatrudniany do roboty. Jednak gdy trzeba było utrzymać zespół na powierzchni jak w 115. minucie, gdy po fatalnym błędzie Pepe Šeško mógł zadać decydujący cios, stanął na wysokości zadania i zatrzymał słoweńskiego napastnika.

Natomiast to, co zrobił w karnych, przejdzie do annałów. Rzadko bowiem zdarza się obronić trzy rzuty karne z rzędu i to jeszcze te pierwsze. Costa za każdym razem wykazał się niesamowitym instynktem, który pozwalał mu na przeczytanie zamiarów rywala. Ten awans ma jego imię.

Cytat dnia

Nie jest to cytat dotyczący do końca futbolu, ale przecież to nie my wymyślamy pytania na konferencji pomeczowej. Jules Kounde został zapytany o wyniki wyborów parlamentarnych we Francji, w których w pierwszej turze wygrało prawicowe Zgromadzenie Narodowe. Jak widać, jemu ten wynik się nie podoba i mocno daje odczuć za kim, a raczej przeciw komu będzie namawiał do głosowania w drugiej turze.

Byłem rozczarowany, widząc kierunek, w jakim zmierza nasz kraj, z silnym poparciem dla partii, która jest sprzeczna z naszymi wartościami. Przed nami druga tura, w której ważne będzie podjęcie walki ze skrajną prawicą. Jules Kounde na konferencji pomeczowej Francja – Belgia

Bramka dnia

Wyboru zbytnio nie było. Jednak wybór takiego gola jako bramka dnia byłby hańbą, dlatego po prostu uznajmy, że pokażemy Wam tego samobója i damy jak najkrótszy opis. Kolo Muani otrzymał piłkę w polu karnym, skiksował, ale na jego szczęście Vertonghen został trafiony w kolano. To zmieniło tor lotu piłki i kompletnie zmyliło belgijskiego golkipera. Tyle.

Ciekawostki

  1. Menedżer Belgii Domenico Tedesco został jedenastym Włochem, który poprowadził mecz fazy pucharowej mistrzostw Europy. Dzięki temu włoscy trenerzy wyprzedzili trenerów niemieckich pod względem największej liczby menedżerów ze wszystkich krajów na turnieju rangi europejskiej (10).
  2. W wieku 37 lat i 68 dni Jan Vertonghen został najstarszym zawodnikiem, który strzelił gola samobójczego na mistrzostwach Europy.
  3. Francja zdobyła trzy gole na Euro 2024, z czego żaden nie padł z gry! Dwa to gole samobójcze (Max Wöber; Jan Vertonghen), a trzeci padł z rzutu karnego (Kylian Mbappé przeciwko Polsce).
  4. Francja wygrała wszystkie pięć spotkań z Belgią na dużych międzynarodowych turniejach (Euro/mistrzostwa świata). Jest ona jedną z dwóch europejskich drużyn, która może poszczycić się 100-procentową dominacją jednego europejskiego kraju nad drugim w obu rozgrywkach łącznie (ten drugi kraj to Włochy, które również wygrały wszystkie pięć spotkań z Austrią).
  5. Diogo Costa został pierwszym bramkarzem, który obronił trzy rzuty karne w mistrzostwach Europy, i dopiero czwartym, który dokonał tego w meczu na dużym turnieju.
  6. Portugalia dotarła do ćwierćfinału mistrzostw Europy po raz siódmy, więcej niż jakakolwiek inna drużyna.
  7. W swoim pierwszym w historii meczu pucharowym na dużym turnieju Słowenia zanotowała 27,9% posiadania piłki, co jest szóstym najniższym wynikiem na Euro 2024. Mało tego, to Słowenia zanotowała najniższy wskaźnik posiadania piłki spośród wszystkich drużyn w tej edycji rozgrywek (31,2%).
  8. W wieku 41 lat i 126 dni Pepe stał się najstarszym europejskim zawodnikiem, który wystąpił w meczu pucharowym na dużym turnieju. Wyprzedził bramkarza Anglii Petera Shiltona, który w meczu o 3. miejsce mistrzostw świata 1990 miał 40 lat i 292 dni.

Euro 2024 dzień po dniu

1. Schneller Ball – podsumowanie pierwszego dnia Euro 2024

2. Schneller Ball – podsumowanie drugiego dnia Euro 2024

3. Schneller Ball – podsumowanie trzeciego dnia Euro 2024

4. Schneller Ball – podsumowanie czwartego dnia Euro 2024

5. Schneller Ball – podsumowanie piątego dnia Euro 2024

6. Schneller Ball – podsumowanie szóstego dnia Euro 2024

7. Schneller Ball – podsumowanie siódmego dnia Euro 2024

8. Schneller Ball – podsumowanie ósmego dnia Euro 2024

9. Schneller Ball – podsumowanie dziewiątego dnia Euro 2024

10. Schneller Ball – podsumowanie dziesiątego dnia Euro 2024

11. Schneller Ball – podsumowanie jedenastego dnia Euro 2024

12. Schneller Ball – podsumowanie dwunastego dnia Euro 2024

13. Schneller Ball – podsumowanie trzynastego dnia Euro 2024

14. Schneller Ball – podsumowanie czternastego dnia Euro 2024

15. Schneller Ball – podsumowanie piętnastego dnia Euro 2024

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze