Lille OSC – co wyróżnia kandydata do tytułu?


Przyglądamy się temu, jak gra lider Ligue 1

4 kwietnia 2021 Lille OSC – co wyróżnia kandydata do tytułu?

LOSC po wczorajszym zwycięstwie z PSG wspięło się na fotel lidera francuskiej Ligue 1. Zawodnicy z północy kraju mają zarazem trzy punkty przewagi, a dodatkowo są najrówniej grającą drużyną nad Sekwaną. To może być ich sezon, bo Galtier i spółka są coraz bliżej mistrzowskiego tytułu. Zostało zaledwie siedem kroków! Co wyróżnia Lille OSC? Jak grają popularne „Dogi”?


Udostępnij na Udostępnij na

LOSC nie jest zakodowany na tytuł. Jedyną drużyną jest Paryż, może Lyon, ze względu na swój budżet i historię. My chcemy skończyć jak najwyżej, tak żeby minimalnie zakwalifikować się do Pucharu Europy. Zobaczymy – mówił niedawno zawodnik „Dogów”, Benjamin Andre. Wydają się to skromne słowa, ponieważ Lille w tym sezonie prezentuje wyborną formę, najlepszą w lidze, i kolejno odprawia z kwitkiem rywali, prezentując przy tym bardzo mądrą i przyjemną do oglądania piłkę. Po 31 kolejkach klub zajmuje fotel lidera z przewagą trzech punktów nad drugim PSG, a co więcej, ma na swoim koncie najmniej porażek (tylko trzy) i najmniej straconych bramek spośród ligowej stawki.

Udany sezon LOSC

Czwarte w poprzednim sezonie Lille ostrzy sobie apetyt na jeszcze lepsze miejsce w tym roku. Bardzo dobra gra predysponuje ten klub do przerwania hegemonii PSG i sięgnięcia po mistrzostwo Francji równo 10 lat po zdobyciu ostatniego tytułu. Drużyna LOSC gra bardzo dobrze, umiejętnie i wykręca przy tym najlepsze statystyki w lidze. Podczas gdy ociekające splendorem PSG notuje ósmą porażkę, „Dogi” uległy w lidze innym aż… trzy razy. „Aż”, bo jednym z fundamentów tego sporego wyczynu drużyny jest obrona tracąca tylko 19 bramek, wiec te porażki to tylko wypadek przy pracy.

Kolejny sezon z rzędu dobrze prezentuje się nie tylko drużyna jako całość, ale też – jak zdążyliśmy się przyzwyczaić – poszczególne indywidualności. Sanchez? Król i lider. Botsman? Skała. David? Petarda. To wszystko okraszone dobrymi ruchami w gabinetach, bo nad wszystkim czuwa znany z wcześniejszych osiągnięć w Rennes Olivier Letang. To jest udany sezon, a już wkrótce może okazać się szampański… Ciekawostka? Lille wygrało w Paryżu z PSG pierwszy raz od 25 lat.

Jonathan David wreszcie strzela. Inwestycja zaczyna się zwracać

Co wyróżnia Lille OSC? Doskonałość taktyczna i szybkie przejścia

Ligue 1 miała być taka przewidywalna, PSG już na półmetku miało zostać po raz kolejny ukoronowane na nowego/starego mistrza, a w ogóle to kto tę ligę ogląda? Beznadzieja… Takich głosów w Polsce możemy usłyszeć sporo. Szkoda, bo to powielanie nieprawdy, a francuskie rozgrywki i da się lubić, i da się z nich czerpać, co z pewnością zauważają futbolowi fachowcy. W sezonie 2020/2021 z nieodpartą wręcz przyjemnością można podziwiać Lille. Nie dość, że gniecie rywali, to w grze pokazuje duży kunszt, co jest zasługą wybitnego szkoleniowca, Christophea Galtiera.

Już pracując we wcześniejszych zespołach, jak choćby Saint-Etienne, Galtier pokazywał, że uznawać go należy za jednego z lepszych trenerów w Heksagonie. Kiedy przyszedł do Lille, dostając pod swoją opiekę mądrze zbalansowaną drużynę, mógł skupić się tylko na jej profilowaniu i rozwoju, co wychodzi mu świetnie. Co wyróżnia Lille OSC? Gra dobrze taktycznie, jest bardzo aktywną drużyną, która stara się narzucać oponentom swój własny styl i kontrolować przebieg spotkań według własnego pomysłu (udaje się to nawet z tymi największymi, jak we wspomnianym już meczu wyjazdowym przeciwko PSG).

Jaka jest zatem charakterystyka taktyczna Lille? Już wyjaśniamy. Podstawową formację stanowi system 1-4-4-2, w którym znaczące role odgrywają boczni obrońcy, a bardzo dużo zależy też (jeśli gra) od Renato Sanchesa. Podczas meczu zespół bardzo płynnie potrafi przechodzić w inne ustawienie (zależy to od danej fazy gry: tu akurat w fazie ofensywnej), 1-3-1-4-2, i stwarza w ten sposób wiele zagrożenia. Linie defensywne ustawiają się bardzo wysoko. Na boisku kieruje nimi Sven Botman (choć latem może zostać sprzedany), który jest zdecydowanym liderem tylnej formacji. Holender potrafi także w bardzo dobry sposób wyprowadzać piłkę i przyspieszać grę całego zespołu, którego tajną bronią są bardzo szybkie przejścia, a także… szybcy napastnicy.

Oglądając ten klub z perspektywy czasu, można odnieść wrażenie, że hurtowo rozwija perfekcyjnych atakujących. Osimhen, Pepe czy teraz Ikone oraz David to przykłady potwierdzające regułę i idealnie wpisujące się w styl teamu. Ważnymi elementami w boiskowej układance Galtiera są właśnie silni fizycznie i świetni motorycznie napastnicy, dzięki którym zespół może finalizować błyskawiczne ataki czy to za pomocą długich piłek, czy krótkich podań ze środka. Dodatkowo świetną robotę wykonuje pion sportowy, potrafiąc znaleźć zawodników o podobnych profilach i uzupełniać braki w przypadku transferów wychodzących.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze