Schneller Ball – podsumowanie siedemnastego dnia Euro 2024


Znamy już wszystkich ćwierćfinalistów mistrzostw Europy w Niemczech

3 lipca 2024 Schneller Ball – podsumowanie siedemnastego dnia Euro 2024
Alexander Hassenstein - UEFA

We wtorek zostały rozegrane dwa ostatnie spotkania 1/8 finału Euro 2024. Nie zabrakło emocji, pięknych goli i walki do samego końca. Na trybunach również mogliśmy zobaczyć kibiców, którzy z całych sił dopingowali swoje ukochane reprezentacje. Co dokładnie wydarzyło się wczoraj na niemieckich boiskach?


Udostępnij na Udostępnij na

Najpierw o godzinie 18:00 zmierzyli się ze sobą Holendrzy z Rumunami. Przez większość spotkania przeważała ekipa Ronalda Koemana, która dość szybko wyszła na prowadzenie. Jej rywale mieli swoje okazje, jednak nie potrafili ich zamienić na gole. Pod sam koniec zespół „Oranje” jeszcze dwukrotnie pokonał rumuńskiego golkipera i tym samym, wygrywając 3:0, awansował do kolejnego etapu turnieju.

Następnie o godzinie 21:00 mieliśmy poznać, z kim Holandia zmierzy się w ćwierćfinale. Na stadionie w Lipsku swój mecz rozegrały reprezentacje Turcji i Austrii. Drużyna Ralfa Rangnicka ledwo co weszła w to spotkanie, a już musiała odrabiać straty. „Gwiazdy Półksiężyca” stawiały duży opór i były w stanie wyjść nawet na dwubramkowe prowadzenie. Po tym ciosie Austriacy dość szybko odpowiedzieli, jednak bramki wyrównującej już nie uświadczyliśmy. Tym samym drużyna uważana przez wielu za czarnych koni tego turnieju przegrała 1:2 i odpadła z mistrzostw Europy.

Top zagrań

Przy bramce reprezentacji Holandii na 2:0 bardzo dobrą akcją popisał się Cody Gapko. 25-latek po przyjęciu futbolówki ruszył z nią do linii końcowej, wygrywając przy tym walkę o pozycję z Radu Dragusinem. Po tym świetnie odnalazł w polu karnym Malena, zagrywając mu piłkę, którą wystarczyło tylko dobić do bramki.

Radu Dragusin popisał się natomiast w innej akcji. Przy sytuacji Holendrów, kiedy to Denzel Dumfries dogrywał do Depaya, obrońca Tottenhamu świetnym wślizgiem posłał piłkę za linię końcową. Gdyby nie on, „Oranje” szybko wyszliby na dwubramkowe prowadzenie.

Patrząc na spotkanie Turków z Austriakami, nie można zapomnieć o niesamowitej interwencji Merta Gunoka w samej końcówce tego starcia. Po dośrodkowaniu kolegi z drużyny bardzo dobrym uderzeniem głową popisał się Christoph Baumgartner. Jednak w tej sytuacji fenomenalną interwencją wykazał się turecki golkiper. Była to obrona na wagę ćwierćfinału mistrzostw Europy.

MVP dnia

Wybierając najlepszego zawodnika wczorajszych spotkań, postanowiliśmy wyróżnić Meriha Demirala. Środkowy obrońca w meczu z reprezentacją Austrii zamienił się w rasowego napastnika i to dzięki jego dwóm bramkom Turcja awansowała do ćwierćfinału Euro 2024. Przy pierwszym golu dobrze odnalazł się w polu karnym, a przy drugim popisał się dobrym uderzeniem głową, podwyższając prowadzenie swojej drużyny. Oprócz tego trzeba pochwalić jego zachowanie w defensywie. W całym spotkaniu wygrał dużo pojedynków fizycznych z rywalami i dobrze rozgrywał piłkę. Był dość pewnym punktem linii obrony i zasłużenie odebrał nagrodę najlepszego piłkarza meczu.

Cytat dnia

– To zdecydowanie jeden z najsmutniejszych dni w moim życiu. Jestem bardzo rozczarowany. Trudno mi znaleźć odpowiednie słowa. Alaba powiedział mi, że ​​takie chwile czynią cię silniejszym. W takich momentach trudno jest cokolwiek zaakceptować, bo rozczarowanie jest tak wielkie – Christoph Baumgartner po meczu z reprezentacją Turcji.

Bramka dnia

Za najładniejszego gola wczorajszych zmagań postanowiliśmy uznać trafienie Cody’ego Gakpo przeciwko reprezentacji Rumunii. 25-latek po otrzymaniu futbolówki wszedł z nią w pole karne, po czym zwiódł Andreia Ratiu i bardzo silnym uderzeniem wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. Florin Rita próbował przy tym strzale interweniować, jednak piłka lecąca ponad 120 kilometrów na godzinę okazała się za trudna do obrony.

Ciekawostki

  1. Donyell Malen, zdobywszy dwie bramki przeciwko reprezentacji Rumunii, ma już na swoim koncie siedem goli po wejściu z ławki w barwach narodowych. Tym samym jest trzecim najbardziej bramkostrzelnym zmiennikiem w historii Holandii (ex aequo z Woutem Weghorstem).
  2. Cody Gakpo w wieku 25 lat i 56 dni został najmłodszym holenderskim zawodnikiem, który strzelił gola i zaliczył asystę w fazie pucharowej na dużym turnieju międzynarodowym (Euro/MŚ) od 1988 roku.
  3. Reprezentacja Holandii, pokonując 3:0 Rumunię, pierwszy raz od 2000 roku zdobyła więcej niż jedną bramkę w meczu fazy pucharowej Euro. Wtedy to „Oranje” wygrali 6:1 z Jugosławią.
  4. Donyell Malen został dopiero czwartym zawodnikiem w historii mistrzostw Europy, który zdobył dwie bramki po wejściu z ławki rezerwowych.
  5. Reprezentacja Austrii straciła najszybszą bramkę od października 1965 roku, kiedy to grała przeciwko NRD. Co ciekawe, tamto spotkanie również odbyło się w Lipsku.
  6. Merih Demiral, strzelając bramkę w 57. sekundzie spotkania przeciwko reprezentacji Austrii, został zdobywcą drugiego najszybszego gola w historii mistrzostw Europy.

Euro 2024 dzień po dniu

1. Schneller Ball – podsumowanie pierwszego dnia Euro 2024

2. Schneller Ball – podsumowanie drugiego dnia Euro 2024

3. Schneller Ball – podsumowanie trzeciego dnia Euro 2024

4. Schneller Ball – podsumowanie czwartego dnia Euro 2024

5. Schneller Ball – podsumowanie piątego dnia Euro 2024

6. Schneller Ball – podsumowanie szóstego dnia Euro 2024

7. Schneller Ball – podsumowanie siódmego dnia Euro 2024

8. Schneller Ball – podsumowanie ósmego dnia Euro 2024

9. Schneller Ball – podsumowanie dziewiątego dnia Euro 2024

10. Schneller Ball – podsumowanie dziesiątego dnia Euro 2024

11. Schneller Ball – podsumowanie jedenastego dnia Euro 2024

12. Schneller Ball – podsumowanie dwunastego dnia Euro 2024

13. Schneller Ball – podsumowanie trzynastego dnia Euro 2024

14. Schneller Ball – podsumowanie czternastego dnia Euro 2024

15. Schneller Ball – podsumowanie piętnastego dnia Euro 2024

16. Schneller Ball – podsumowanie szesnastego dnia Euro 2024

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze