Schneller Ball – podsumowanie dziesiątego dnia Euro 2024

Zakończyły się zmagania w grupie A

24 czerwca 2024 Schneller Ball – podsumowanie dziesiątego dnia Euro 2024
Alexander Hassenstein - UEFA

Wczoraj byliśmy świadkami dwóch spotkań, które do samego końca trzymały w napięciu. Mecze otwierające 3. kolejkę Euro 2024 nie były pełne bramek, jednak emocjonowały tym, iż do ostatnich chwil nie wiadomo było, które miejsce zajmie dany zespół w tabeli. Ostatecznie gole w samych końcówkach zadecydowały o tym, kto może się teraz cieszyć z 1. miejsca, a kto może już pakować walizki do domu.

Dziesiątego dnia mistrzostw Europy w Niemczech o 21:00 zmierzyli się równolegle Niemcy ze Szwajcarami, jak i Węgrzy ze Szkotami. Ci pierwsi swoje spotkanie rozegrali we Frankfurcie. Zanosiło się na niespodziankę, gdy prowadzenia od 28. minuty nie chcieli oddać podopieczni Murata Yakina. Ostatecznie w doliczonym czasie gry gospodarze turnieju wyrównali i tym samym wygrali grupę A.

W drugim starciu, w którym reprezentacja Węgier mierzyła się ze Szkocją, przez większość spotkania widniał wynik bezbramkowy. Jednak w ostatniej akcji meczu z kontrą ruszyli „Madziarzy”, którym udało się umieścić piłkę w siatce. Tym samym rzutem na taśmę zajęli 3. miejsce w grupie i są jeszcze w grze o fazę pucharową mistrzostw Europy.

Top zagrań

Świetną interwencją w meczu przeciwko reprezentacji Szwajcarii popisał się Manuel Neuer. W 88. minucie groźny strzał sprzed pola karnego oddał Granit Xhaka, jednak został on zatrzymany przez niemieckiego golkipera. Gdyby 38-latek nie wybronił tego uderzenia, rywale wyszliby na dwubramkowe prowadzenie, tym samym zapewniając sobie wyjście z 1. miejsca w grupie. Dzięki tej interwencji Niemcy dalej mogli walczyć o remis w tym spotkaniu, co ostatecznie im się udało.

Przy bramce Niemców na 1:1 bardzo dobrym dośrodkowaniem popisał się David Raum. Niemiecki obrońca idealnie zagrał do Niclasa Fuellkruga, który głową skierował piłkę do siatki. To trafienie pozwoliło gospodarzom turnieju zająć 1. miejsce w grupie A.

Wczoraj byliśmy też niestety świadkami sytuacji, która zmroziła krew w żyłach. Przy dośrodkowaniu Dominika Szoboszlaia niefortunnie ze szkockim bramkarzem zderzył się Barnabas Varga. Po tym zdarzeniu piłkarz padł nieprzytomny na murawę. Na pomoc szybko ruszyli mu koledzy z drużyny, a po chwili znaleźli się przy nim lekarze. Piłkarz opuścił boisko na noszach zasłonięty kocami. Został przetransportowany do szpitala, w którym odzyskał przytomność. Jego stan na szczęście jest stabilny.

MVP dnia

Najlepszym piłkarzem wczorajszych zmagań naszym zdaniem został Dan Ndoye. 23-latek zdobył bramkę, która długo utrzymywała reprezentacją Szwajcarii na 1. miejscu w grupie A. Duże problemy z piłkarzem Bolonii miał tego dnia Antonio Ruediger. Niemiecki obrońca przyczynił się chociażby do zdobycia bramki przez Ndoye, łamiąc linię spalonego. Chwilę później szwajcarski napastnik wygrał walkę o pozycję z defensorem Realu Madryt i oddał groźny strzał, który minimalnie minął światło bramki. Wykazywał się aktywnością przez całe spotkanie i nie był łatwy do zatrzymania przez obrońców gospodarzy turnieju. Naprawdę dobry występ w jego wykonaniu.

Cytat dnia

– Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest to, że wiemy, iż stan Barnabasa Vargi jest stabilny. Mamy nadzieję, że tak pozostanie i niedługo znów będzie mógł być z nami, by pomóc drużynie – Roland Sallai po meczu ze Szkocją.

Bramka dnia

Wybierając najładniejszego gola, postanowiliśmy wyróżnić trafienie Dana Ndoye. Przy akcji bramkowej Fabian Rieder popisał się dobrym podaniem do Remo Freulera. Piłkarz Bolonii świetnie wrzucił piłkę do Ndoye, który uderzeniem z kilku metrów wyprowadził Szwajcarów na prowadzenie. W tej akcji pomógł również Antonio Ruediger, łamiąc linię spalonego.

Ciekawostki

1. Na Euro 2024 tylko dwa razy zdarzyło się, aby jakiś zespół nie oddał strzału w 1. połowie. W obydwu przypadkach była to Szkocja (w meczach z Niemcami i Węgrami).
  2. Bramka Kevina Csobotha zdobyta przeciwko Szkocji w 99. minucie i 32. sekundzie meczu została najpóźniej zdobytym golem w regulaminowym czasie gry w historii Euro (nie wliczając dogrywki).
  3. Reprezentacja Szkocji przez całą fazę grupową 17 razy uderzała na bramkę rywala. Od momentu wprowadzenia podziału na grupy (1980 rok) nikt w historii mistrzostw Europy nie oddał mniejszej liczby strzałów. Pod tym względem zrównała się wyłącznie z Irlandią Północną, która na Euro 2016 dokonała podobnego wyczynu.
  4. Manuel Neuer zaliczył wczoraj swój 18. występ na mistrzostwach Europy. Żaden bramkarz w historii tego turnieju nie wystąpił w większej liczbie spotkań.
  5. Niclas Fuellkrug zdobył wczoraj swoją czwartą bramkę na dużym turnieju międzynarodowym (Euro/MŚ), zaczynając mecz na ławce rezerwowych. Jest pod tym względem rekordzistą w reprezentacji Niemiec.