Kiko Ramirez zwycięski w debiucie. Hiszpański zaciąg nie takim szrotem?


Wisła Kraków po ciekawym meczu pokonała Koronę 2:0

11 lutego 2017 Kiko Ramirez zwycięski w debiucie. Hiszpański zaciąg nie takim szrotem?

Mecz krakowskiej Wisły z Koroną Kielce był jak do tej pory zdecydowanie najciekawszym meczem ekstraklasy po zimowej przerwie. Nie brakowało wymian ciosów, gry na małej przestrzeni czy na jeden kontakt. I to wbrew pozorom nie tylko ze strony zawodników „Białej Gwiazdy”, bowiem podopieczni trenera Bartoszka udowodnili, że ani myślą z ligi spadać, a wręcz przeciwnie. Kielczanie przypominali drużynę z końca jesiennych zmagań, co tylko cieszy. Sobotni mecz był też doskonałą okazją, by zrobić mały przegląd wojsk, a konkretnie nowych rekrutów w obu zespołach, a trzeba przyznać, że zarówno jeden, jak i drugi na rynku transferowym nie próżnowały. Póki co hiszpański zaciąg i Kiko Ramirez górą.


Udostępnij na Udostępnij na

W Krakowie mimo chłodu i niskiej frekwencji na trybunach byliśmy świadkami naprawdę emocjonującego widowiska. Było dużo fajnych zagrań, gry z klepki i przyspieszania akcji na skrzydłach. Po części zawodników widać było jeszcze trudy okresu przygotowawczego (szczególnie w przypadku Maćka Sadloka), ale spotkanie mogło się podobać. A przynajmniej do około 70. minuty, po której już tylko zmiennicy mieli siły do biegania.

Guzmics? A kto to taki?

Tak mogą od dzisiaj reagować kibice krakowskiej Wisły na pytanie o ich byłego zawodnika. Węgierski stoper zimą opuścił stolicę Małopolski, ale w jego miejsce nowy szkoleniowiec „Białej Gwiazdy” sprowadził Ivana Gonzaleza. I trzeba przyznać, że hiszpański obrońca zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Nie dość, że był w obronie bardziej uważny od swojego partnera – Arkadiusza Głowackiego – to jeszcze zaprezentował umiejętności, których na boiskach ekstraklasy nie widujemy zbyt często, a przynajmniej w wykonaniu stoperów. Długie, dokładne podania, łatwość w czytaniu gry i wyprzedzanie przeciwników w walce o piłkę. Taki Michał Pazdan, ale z lepszą techniką. Jeśli Gonzalez potwierdzi swoją klasę w kolejnych spotkaniach, można śmiało powiedzieć, że hiszpański zaciąg trenera Ramireza wcale nie jest takim szrotem, jak sądziło wielu.

Poza wspomnianym Ivanem Gonzalezem na boisku mieliśmy okazję obserwować Pola Lloncha i wracającego na Reymonta Semira Stilicia. Bośniaka trudno jest ocenić, ponieważ grał najkrócej, ale w końcówce meczu nie wykorzystał stuprocentowej okazji do zdobycia gola. Może to wypadek przy pracy, a może zwiastun słabej dyspozycji? Trudno powiedzieć. Na pewno Stilić cieszy się wciąż niesłabnącą sympatią trybun. Żaden z piłkarzy „Białej Gwiazdy” nie otrzymał bowiem tak gromkich braw i okrzyków na powitanie.

Jeśli chodzi o Lloncha, zastąpił on w 70. minucie Mateusza Zacharę i miał za zadanie ustabilizować sytuację w środku pola. Wyszło średnio, ale najważniejsze, że wynik nie uległ zmianie, więc można uznać, że je wykonał. Na pewno młody Hiszpan musi przywyknąć do fizycznej walki w naszej lidze. Papiery na granie jakieś tam ma, teraz niech to tylko udowodni.

Ilijan, wróć jak za dawnych lat

Jeśli chodzi o Koronę, trener Bartoszek duże nadzieje pokłada w nowym nabytku drużyny – Ilijanie Micanskim. Bułgar, który w końcu powrócił do ekstraklasy, ma za zadanie nie tylko zastąpić Łukasza Sekulskiego, ale też być od poprzednika lepszym. Fani rodzimych rozgrywek powinni kojarzyć Micanskiego chociażby z występów w Zagłębiu Lubin. Myślę, że to zawodnik na nasze warunki wyjątkowy i jeszcze nie raz udowodni swoją wartość. Póki co jednak był cieniem samego siebie. Całkowicie zneutralizowany przez Gonzaleza i Głowackiego. Choć ten drugi bardzo często zagrywał niezgodnie z przepisami, za co nota bene powinien opuścić boisko wcześniej niż po ostatnim gwizdku sędziego.

Micanski miał w pierwszej połowie dość klarowną okazję na bramkę, jednak po dośrodkowaniu i zamieszaniu w polu karnym Wisły nie trafił czysto w piłkę i stojąc dwa metry przed bramką, nie zdołał wpakować futbolówki do siatki. Inna sprawa, że po jego strzale piłka trafiła Macieja Sadloka w rękę i Koronie należał się rzut karny. Jednak to już historia.

Z pozostałych zawodników, którzy debiutowali w złocisto-krwistych barwach, byli jeszcze Maciej Górski i Jakub Mrozik. O ile wypożyczony z Jagiellonii napastnik był po wejściu całkowicie niewidoczny, o tyle młody pomocnik sprowadzony w zimie z Chojniczanki Chojnice zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Po tym, jak zmienił on w przerwie Vanję Markovicia, wprowadził wiele spokoju w środku pola Korony. Pewne prowadzenie piłki, ważne odbiory i bardzo ciekawe podania. Z tego chłopaka naprawdę może być kawał piłkarza. Mrozik jest potwierdzeniem, że czasem warto dać szansę Polakowi z niższej ligi, ponieważ tam też są jeszcze nieodkryte talenty.

Kiko po debiucie, zwycięskim debiucie

Sobotnie spotkanie było także przywitaniem nowego, hiszpańskiego szkoleniowca Wisły z polską publicznością. Hiszpan był aktywny przy linii bocznej, ale trzeba mu oddać także dużą cierpliwość i spokojne reagowanie na boiskowe wydarzenia. Mimo wiecznego spóźnialstwa Arka Głowackiego i niezliczonej liczby jego fauli spokojnie obserwował swoich podopiecznych. Nie postawił w debiucie na „swoich ludzi”, ale na rozwiązania dawno w Krakowie przetestowane. I właśnie to przetestowane rozwiązanie dało Wiśle zwycięstwo. A konkretnie mały pierwiastek szaleństwa Partyka Małeckiego, który z bardzo niewygodnej pozycji spróbował strzału z woleja na bramkę Peskovicia. Efekt? Bramkę kolejki już chyba znamy.

Gratulujemy Wiśle oraz Kiko Ramirezowi i czekamy na kolejne sprawdziany hiszpańskiego zaciągu na polskiej ziemi. Póki co jest nieźle.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Możesz zalogować się swoim kontem FB, Twitter lub pisać jako gość.

Najnowsze