Niesamowity rekord Cristiano Ronaldo


W meczu przeciwko Malmoe Cristiano Ronaldo zdobył dwie bramki, które pozwoliły „Królewskim” wygrać właśnie 2:0. Dla Portugalczyka był to wieczór szczególny. Wyrównał on bowiem strzelecki rekord Raula i zdobył 323 gole dla Realu Madryt.


Udostępnij na Udostępnij na

Cristiano Ronaldo trafił na Santiago Bernabeu w 2009 roku. W tym samym okienku do drużyny dołączyli też Kaka i Karim Benzema. Jednak to Portugalczyk miał być największą gwiazdą nowych „Galaktycznych”. To, co wydarzyło się w następnych latach, przeszło chyba oczekiwania wszystkich. Cristiano wskoczył na poziom nieosiągalny dla nikogo innego poza Leo Messim. Szczęśliwi jesteśmy, że przyszło nam żyć w czasach rywalizacji tych dwóch piłkarskich geniuszy. O ich konkurencji czytaliście z pewnością nieraz. Wspomnę więc tylko, że jestem pewny, iż to właśnie rywalizacja między tymi panami doprowadziła do tego, że obaj osiągają tak niesamowite wyniki. No właśnie, gole z Malmoe były 322. i 323. w barwach Realu Madryt.

Do strzelenia tych rekordowych 323 goli dla „Królewskich” Ronaldo potrzebował 308 spotkań. Spośród tych 323 goli Ronaldo 219 zdobył prawą nogą, 56 lewą, 47 głową i jedną plecami. Dla porównania Raulowi, który jest współrekordzistą, zdobycie tylu goli zajęło 741 spotkań. To tylko pokazuje, jak fenomenalne jest osiągnięcie Portugalczyka. Należy również pamiętać, że Ronaldo pozostało jeszcze co najmniej kilka lat gry w barwach Realu i może on ten wynik wyśrubować nie do pobicia. Indywidualnie „CR7” bije Hiszpana na głowę. Jednak jeśli chodzi o trofea, jakie gole obu zawodników dały Realowi, to Raul miał większy wkład w osiągane sukcesy. Real Ronaldo zdobył jedno mistrzostwo i jedną Ligę Mistrzów. Real Raula sześciokrotnie wygrywał La Liga i trzy razy Ligę Mistrzów.

Jeśli chodzi o poszczególne sezony, to najlepszy był dla Ronaldo sezon 2014/2015. Portugalczyk zdobył wtedy 61 goli w 54 spotkaniach. Debiutancki sezon 2009/2010 to 33 gole w 35 meczach. Rok później było już zdecydowanie lepiej. 54 mecze i 53 gole to już wynik z kosmosu. A później było tylko lepiej. Kampania 2011/2012 – 60 goli w 55 meczach, 2012/2013 – 55 goli w 55 meczach, 2013/2014 – 51 bramek, 47 meczów. W tym sezonie Ronaldo strzelił 10 goli w ośmiu meczach (a właściwie trzech — Ronaldo strzelał tylko Espanyolowi, Szachtarowi i Malmoe).

Przyjrzyjmy się teraz przeciwnikom, którzy najbardziej „leżą” Portugalczykowi. Najwięcej bramek, bo aż 21, strzelił Ronaldo Sevilli. Odrobinę łaskawszy był do tej pory „CR7” dla Getafe, które straciło 18 goli strzelonych przez legendę Realu. Trzecie miejsce na podium ofiar Cristiano zajmują odwieczni rywale Realu – Barcelona i Atletico. Obu tym drużynom portugalski crack strzelił po 15 bramek. Co ciekawe, pierwszego gola przeciwko „Blaugranie” zdobył Cristiano dopiero 16 kwietnia 2011 roku. Zaraz za nimi są Malaga i Athletic Bilbao – 14 goli. 10 lub więcej bramek wbił „CR7” jeszcze: Rayo, Espanyolowi, Villarealowi, Osasunie, Levante, Granadzie i Celcie.

Sporą część swojego rekordowego dorobku zgarnął Ronaldo w Lidze Mistrzów. Zdobył tam aż 78 goli w barwach Realu. Najczęściej strzelał tam Ajaksowi i Schalke (po 7 bramek). Tylko jednego gola mniej strzelił Portugalczyk drużynie Galatasaray.

W ciągu tych kilku sezonów gry „CR7” w „królewskich” barwach było wiele spotkań, w których strzelał on trzy lub więcej goli. Najgorszy pod tym względem był debiutancki sezon w Realu, kiedy to Ronaldo ustrzelił tylko jednego hat-tricka. W sezonie 2010/2011 takich spotkań było pięć. Do tego w tamtej kampanii Portugalczyk dwa razy ustrzelił cztery gole. Sezon 2011/2012 to siedem hat-tricków, 2012/2013 – pięć, 2013/2014 – trzy. W poprzednim sezonie zanotował sześć potrójnych zdobyczy, raz poczwórną i raz dorzucił pięć goli. Sezon obecny to już dwie takie zdobycze. Jeden hat-trick z Szachtarem i pięć goli przeciwko Espanyolowi.

We wczorajszym spotkaniu Ronaldo przekroczył jeszcze jedną granicę. Dwa gole z Malmoe były 500. I 501. w karierze Portugalczyka. Pięć z nich strzelił dla Sportingu, 118 dla Manchesteru United, 323 dla Realu i 55 dla reprezentacji Portugalii. 323 z tych 501 goli strzelił „CR7” prawą nogą, 90 lewą, 83 głową i 2 innymi częściami ciała.

Co ciekawe, istnieje pewna rozbieżność w liczeniu goli Ronaldo. Mianowicie Marca i Real Madryt uznają, że Ronaldo zdobył dla Realu 324 gole, co oznacza, że już w tej chwili jest samodzielnym rekordzistą pod względem zdobytych bramek. Wszystkie pozostałe źródła podają, że Portugalczyk zdobył tych goli dla Realu 323. Niewątpliwie jednak Cristiano Ronaldo jest piłkarzem wybitnym. Piłkarzem, który już przeszedł do historii i który przez lata będzie niedoścignionym wzorem dla przyszłych piłkarskich pokoleń.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze