Zwycięstwo Stade Brestois wbrew statystykom

W jedynym piątkowym meczu francuskiej Ligue 1 Stade Brestois 29 pokonało FC Lorient 2:0. Bramki dla gospodarzy zdobyli Eden Ben Basat i Charlison Benschop.

Pierwsze spotkanie 11. kolejki Ligue 1 nie zapowiadało dużych emocji. Naprzeciw siebie stanęły dwie średnio prezentujące się w tym sezonie drużyny. Stade Brestois 29 z dorobkiem dziesięciu punktów zajmowało miejsce tuż nad strefą spadkową, natomiast goście pod względem straconych bramek ustępowali tylko Bastii. Mecz jednak nie rozczarował i mógł zadowolić kibiców zgromadzonych na stadionie.

Każda ekipa wyszła na murawę z przekonaniem, że to właśnie ona zdobędzie dziś komplet punktów. Po pierwszym kwadransie bliżej spełnienia tych założeń byli gospodarze, którzy objęli prowadzenie po strzale Edena Ben Basata. Stracony gol nie podłamał gości, którzy śmiało atakowali. Optycznie wyglądali lepiej – notowali więcej podań, akcji i strzałów. Niestety, wszystkie albo lądowały poza bramką, albo w rękach golkipera. Gospodarze natomiast zachowywali się, jakby chcieli dowieźć skromne zwycięstwo do końca, rzadko decydując się na odważniejsze ataki. Przez większą część meczu oglądaliśmy dużo walki w środku pola i coraz więcej nieudolnych ataków gości. Jednak do 90. minuty wynik się nie zmieniał i kiedy wszyscy myśleli, że gospodarze zanotują minimalną wygraną, w drugiej minucie doliczonego czasu wynik na 2:0 podwyższył wprowadzony na boisko pięć minut wcześniej Charlison Benschop. Po tym golu sędzia zakończył spotkanie.

Zazwyczaj zwycięstwo jednej drużyny jest dość wyraźnie odzwierciedlone w pomeczowych statystykach. Zazwyczaj nie znaczy zawsze i w dzisiejszym pojedynku mogliśmy się o tym przekonać. To, że zawodnicy FC Lorient mieli większe posiadanie piłki, jeszcze nie jest niczym niespotykanym, ale już to, że goście oddali 14 strzałów na bramkę Thebaux, a gospodarze zrewanżowali się tylko czterema, może dziwić. Trudno stwierdzić, czy piłkarze Lorient przegrali, bo nie wykorzystali sytuacji, które stworzyli, czy dlatego, że piłkarze Stade Brestois przy niewielu okazjach wykazali się zabójczą skutecznością. Tak czy inaczej, trzy punkty powędrowały na konto gospodarzy.