VLF: Nasri sam sobie winny


14 maja 2014 VLF: Nasri sam sobie winny

We wtorek 13 maja selekcjoner reprezentacji Francji, Didier Deschamps, ogłosił kadrę na zbliżające się wielkimi krokami mistrzostwa świata w Brazylii. Wśród 23 wybrańców zabrakło miejsca dla Samira Nasriego, który mundial obejrzy w telewizji. Dla gwiazdora Manchesteru City, decyzja trenera „Trójkolorowych” jest na pewno rozczarowująca. Czy jednak piłkarz nie powinien mieć trochę pretensji do siebie?


Udostępnij na Udostępnij na

W drużynie Francji podczas brazylijskiego mundialu nie zobaczymy takich piłkarzy, jak Mexes, Rami, Gameiro, Ben Arfa czy Abidal. Największym nieobecnym we francuskiej kadrze będzie jednak Samir Nasri – mistrz Anglii 2014 wraz z Manchesterem City. Ofensywny pomocnik był przez cały sezon filarem „The Citizens”, rozgrywając 34 spotkania, w których zdobył siedem bramek i zaliczył dziewięć asyst. Statystyki całkiem dobre zwłaszcza, gdy dodamy jeszcze gola i trzy asysty w rozgrywkach Champions League. Mimo to 26-latka nie ujrzymy na nowo wybudowanych stadionach w Brazylii. Decyzja Didiera Deschampsa wydawać by się mogła dziwna i niezrozumiała, jeśli ktoś patrzy tylko i wyłącznie na aspekt czysto sportowy, zapominając o tym, że piłka nożna jest sportem drużynowym, a przygotowanie mentalne również odgrywa wielką rolę w drodze do sukcesu. 

Samir Nasri nie jedzie na mundial do Brazylii
Samir Nasri nie jedzie na mundial do Brazylii (fot. Skysports.com)

Jak selekcjoner Francuzów tłumaczył się ogłaszając 23-osobową kadrę, w której nie widnieje nazwisko Nasri? –Sprawię, że niektórzy będą szczęśliwi, a inni rozczarowani. To jest rola selekcjonera – powiedział Deschamps przed podaniem wybrańców. Gdy już to nastąpiło, ruszyła lawina pytań odnośnie braku na liście pomocnika Manchesteru City. Deschamps miał przygotowaną odpowiedź: – Nasri jest zawodnikiem o wielkiej jakości, ale jego występy w reprezentacji nie są na odpowiednim poziomie. Sam Samir powiedział, że nie lubi być rezerwowym. I powiem państwu szczerze, że da się to odczuć w grupie. Z moim sztabem szkoleniowym znamy się na piłkarzach, ale także na ludziach.

Analizując tę wypowiedź Didiera Deschampsa może dojść do wniosku, że brak powołania dla Nasriego nie jest spowodowany jego dyspozycją sportową. Selekcjoner francuskiej reprezentacji obawia się, że piłkarz Manchesteru City zepsuje atmosferę w szatni i będzie jej czarną owcą. „DD” boi się wziąć na mundial gwiazdora „The Citizens”, gdyż ten może mącić w głowie innym zawodnikom, być rozkapryszonym z powodu siedzenia na ławce lub co gorsze w razie kiepskiego wyniku i krytyki ze strony mediów, zachowywać się wulgarnie i nieodpowiedzialnie wobec dziennikarzy. A tego wszystkiego francuski szkoleniowiec chciałby uniknąć. 

Dowodem na to, że chodzi bardziej o postawę mentalną Nasriego niż sportową, mogą być stare przygody z nim związane. Wróćmy do przeszłości. Zacznijmy od roku 2008 i mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii. Liderem drużyny „Trójkolorowych” był dobrze wszystkim znany Thierry Henry. 21-letni wtedy Nasri nie szanował jednak hierarchii w drużynie i zajął jego miejsce w autobusie, co rozpętało konflikt. W 2010 roku podczas mundialu w RPA większość zawodników reprezentacji Francji strajkowało przeciwko Francuskiemu Związkowi Piłki Nożnej nie chcąc wyjść na trening. Co powiedział po całym fakcie Nasri? – Ja bym wysiadł z tego autobusu i poszedł trenować – czym po raz kolejny pokazał swoją „wielką integrację” z resztą zespołu. 

Samir Nasri może długo nie zagrać w reprezentacji Francji
Samir Nasri może długo nie zagrać w reprezentacji Francji (fot. Oleole.com)

Jednak wracając już  teraźniejszych czasów, trzeba również wspomnieć o postawie Nasriego podczas Euro 2012, które odbywało się w Polsce i na Ukrainie oraz o incydencie, który miał miejsce po pierwszym barażowym meczu  MŚ przeciwko Ukrainie. Po jednym ze słabszych spotkań podczas mistrzostw Europy 2012, Nasri rzucił do francuskiego dziennikarza: – Zamknij mordę! – co nie spotkało się z sympatią francuskich działaczy, trenerów i kibiców. Przed ćwierćfinałowym meczem z Hiszpanią, pomocnik Manchesteru City próbował skłonić do zmiany taktyki Laurenta Blanca, ówczesnego selekcjonera reprezentacji Francji, po tym jak dowiedział się od Davida Silvy, kolegi z klubu, że Hiszpanie zagrają bez typowego napastnika. „Trójkolorowi” przegrali i odpadli z rozgrywek, a Nasri chodził po meczu w szatni i powtarzał, że miał rację. Ostatnia wypowiedź, która być może i przeważyła o absencji 26-letniego zawodnika na liście Deschampsa miała miejsce po pierwszym barażowym spotkaniu z Ukrainą. Francja przegrała na wyjeździe 2:0, a Nasri zaprezentował się w tym meczu bardzo słabo. Jednak zawodnik stwierdził po spotkaniu: – Zagrałem słabo. Tak jak wszyscy z mojej drużyny. W rewanżu filar „The Citizens” usiadł na ławce, a jego partnerzy pokonali Ukrainę 3:0 i awansowali na mundial w Brazylii. Chyba to najbardziej rozwścieczyło Nasriego, który przyznał, że nie podoba mu się rola rezerwowego. 

Ja już rozumiem Didiera Deschampsa i jego decyzję o dłuższych wakacjach dla Samira Nasriego. „DD” był podporą reprezentacji Francji, kiedy szkoleniowiec Aime Jacquet nie bał się z niej wywalić Erica Cantony. Wczoraj Deschamps nie powołał gwiazdora Manchesteru CIty na mundial tylko dlatego, aby zyskała na tym cała grupa. Piłka nożna to sport drużynowy, a nie indywidualny. Sukces odnosi cały zespół, a nie jeden zawodnik. Selekcjoner „Trójkolorowych” postanowił wyeliminować jednostkę, myśląc o kolektywie. A Samir Nasri powinien pluć sobie sam w brodę, że wcześniej nie miał silnej woli, aby ugryźć się czasami w język. Dodatkowo, wczorajsze komentarze jego dziewczyny, obrażające Francję i samego selekcjonera nie powinny wpłynąć na poprawę jego sytuacji w kadrze narodowej. Śmiem przypuszczać, że Nasriego za kadencji Deschampsa nie zobaczymy już w koszulce z kogutem na piersi.

Komentarze
~ALA (gość) - 10 lat temu

JEBAĆ DESCHAMPSA ZA ABIDALA NASRIEGO I RAMIEGO ORAZ
NAJLEPSZEGO OBROŃCE EUROPY MEXESA

Odpowiedz
~stal (gość) - 10 lat temu

Gramy zespołowo,dobry trener.

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze