Eugenie Le Sommer: czas na triumf z reprezentacją


Przedstawiamy sylwetkę utytułowanej 30-latki z Olympique Lyon

12 czerwca 2019 Eugenie Le Sommer: czas na triumf z reprezentacją
Foto Pawel Jaskolka / PressFocus

Francuzki jeszcze nigdy nie zdobyły Pucharu Świata w piłce nożnej, a teraz nadarza się niebywała okazja, bo turniej mają u siebie. Jeśli ktoś może poprowadzić je do zwycięstwa to tylko zawodniczka Olympique Lyon, Eugenie Le Sommer. Uważana za jedną z najlepszych pilkarek nad Sekwaną 30-latka zdobyła już pierwszą bramkę w meczu przeciwko Korei Południowej, a dziś ona i jej koleżanki zmierza się z mocną ekipą Norwegii. Z tej okazji przedstawiamy sylwetkę tej zawodniczki.


Udostępnij na Udostępnij na

Francja kobiecą piłka stoi. Nie tylko teraz, kiedy odbywają się w tym kraju mistrzostwa świata. Żeński futbol jest popularny, liga bardzo dobra, a do sporo garną się kolejne młode adeptki. W lidze francuskiej gwiazda jest na przykład Polka, Kasia Kiedrzynek, strzegąca bramki stołecznego PSG, ale od kilku lat rządzi w niej Olympique Lyon feminin.

Zawodniczka tego klubu, a zarazem jedną z najbardziej cenionych pilkarek jest Eugenie Le Sommer. Strzelająca bramki seriami Francuzka jest również ostoją kadry narodowej i jak sama podkreśla chce z reprezentacja osiągnąć w końcu coś więcej. Mistrzowski turniej rozpoczęła zdobywając bramkę w spotkaniu z Koreą i już niewielka różnica dzieli ją od najlepszej strzelczyni w historii kobiecej reprezentacji Francji – Marinette Pichon zdobyła 81 goli.

Eugenie wnosi wiele do francuskiej drużyny narodowej dzięki swojemu doświadczeniu i zabójczej realizacji pod bramka rywalek. Brakuje jej tylko sześciu bramek aby pobić rekord, jeśli chodzi o liczbę strzelonych bramek w drużynie narodowej. Mam nadzieję, że uda jej się to osiągnąć podczas tych mistrzostw – mówi nam piłkarka francuskiego drugoligowca FC Villefranche Beaujolais, Katia Bouhila.

Zawrotna kariera, spektakularne osiągnięcia i drugi mecz na tegorocznym mundialu to dobra okazja aby poznać gwiazdę „Les Tricolores” bliżej. Zapraszamy!

Z Bretanii do występów w Olympique Lyon

Eugenie przyszła na świat 18 maja 1989 roku w regionie Aply Nadmorskie, ale dorastała w Bretanii. Jej ojciec, policjant, wyemigrował z rodziną do departamentu Côtes-d’Armor, a później Morbihan, położonego dokładnie pomiędzy Nantes, Brest i Rennes. Dodać należy, że familia Le Sommer jest liczna, a kiedy obecna reprezentantka wojażuje z kadra czy klubem po Europie zawsze może na nią liczyć – czasami z trybun wspiera ją nawet około 100 krewnych osób.

Wracając do sportowych osiągnięć Eugenie, już jako mała dziewczynka lubiła grać w piłkę. Wychowywała się w towarzystwie większości chłopców i to właśnie wśród nich stawiała pierwsze piłkarskie kroki. Jak sama podkreśla to właśnie to dało jej najwięcej, bo grając z lepszymi od siebie wchodziła na ich poziom. Jej pierwszą drużyną było małe AS Plumergat, z którego trafiła później do Trelissac. Jej talent do strzeżony został bardzo szybko, wyroznaiala się na tle innych rowiesniczek i pokonuwała kolejne szczeble w drodze na szczyt. W 2004 roku trafiła do FC Lorient, a już trzy lata później została profesjonalistą. Swój pierwszy zawodowy kontrakt podpisała z żeńska sekcja EA Guingamp – Stade Briochin.

W ostatnim z wymienionych klubów od razu stała się gwiazdą. W wieku zaledwie 20 lat była już kapitanem swojej drużyny, a w sezonie 2009/10 została królową strzelczyń w lidze z dorobkiem 19 bramek. Dobre występy zaowocowały też powołaniem do seniorskiej kadry kobiet, do której Le Sommer trafiła pierwszy raz dokładnie 12 lutego 2009 roku i później stawała się coraz większą ikoną kobiecego pilkarstwa, a Bretania robiła się dla niej już zbyt mała (dla klubu z Briochin rozegrała 71 meczów, zdobywając w nich 38 bramek).

Młoda Eugenie wyrobiła sobie markę i w końcu w 2010 roku przeniosła się do jednego z najbardziej utytułowanych francuskich klubów – Olympique Lyon, w którym nadszedł jej czas.

Królowa Lyonu

W skład grupy OL kierowanej prze Jean-Michela Aulasa sekcja piłki nożnej kobiet weszła dopiero w 2004 roku. Młoda drużyna jest francuskim fenomenem, bo po tytuł mistrza kraju sięga nieprzerwanie od sezonu 2006/2007. Trzynaście mistrzostw, pod rząd. Robi wrażenie. Co więcej klub jest także jedynym w Europie, który wygrał Ligę Mistrzyń sześć razy. W Lyonie Le Sommer znalazła się w lecie 2010 i już w swoim pierwszym sezonie świętowała zwycięstwo w rozgrywkach krajowych i europejskich. Następnie było coraz lepiej…

Kilkukrotnie wybierana zawodniczką sezonu, Eugenie ma na swoim koncie w klubie już 291 występów i aż – uwaga – 257 zdobytych bramek. Mierząca 161 centymetrów piłkarska sześciokrotnie wygrywała Ligę Mistrzyn – to ona była silnikiem zespołu w tych rozgrywkach, praktycznie w każdej edycji, zdobyła w tej rywalizacji ogółem 42 gole. Bretańska księżniczka zmieniła się w królową wielkiego Lyonu i to dosłownie… Jest najlepszym strzelcem wszech czasów w Olympique… Wliczając zarówno męska, jak i żeńską drużynę. 

Mimo wszystkich powyższych osiągnięć Le Sommer pozostała osoba bardzo otwartą i normalną. Nie wywyzsza się, nie prowokuje afer że swoim udziałem… Trenuje i gra czyli robi to co jak sama mówi kocha od najmłodszych lat. Co więcej, aby promować kobiecy futbol i pomagać młodym dziewczynom w rozwoju każdego lata organizuje obozy szkoleniowe w Bretanii, a dodatkowo w internecie można znaleźć filmy z jej udziałem, w których udziela chociażby wskazówek technicznych.

Reprezentacja

Naturalną koleją rzeczy było to, że Le Sommer stała się opoką i skałą oraz największym działem francuskiej kadry. Dotychczas rozegrała w niej 160 spotkań i 75 razy wpisała się na listę strzelców. Z reprezentacja nie osiągnęła jednak żadnego znaczącego sukcesu. Dziewczyny z Francji uważane są za jedną z najsilniejszych kobiecych drużyn narodowych, w rankingu FIFA zajmują wysokie trzecie miejsce, ale nigdy jeszcze nie potrafiły przekloc swojego potencjału w konkretny wynik. Czy to w mistrzostwach Europy czy Świata. Teraz nadeszła dla nich dobra chwilą, turniej mają u siebie i mogą pokusić się o zwycięstwo, choć należy dodać, że na puchar chrapke ma też kilka innych drużyn.

Eugenie Le Sommer jest jedną z najlepszych francuskich pilkarek, jest także w pierwszej piątce najlepszych na świecie. To ogromny kapitał francuskiej drużyny narodowej. Ona jest elementem niezbędnym dla stabilności i siły zespołu i całej grupy, ogrywajac w niej kluczową rolę. Atakuje, od jej formy fizycznej i psychicznej często zależą wyniki meczów i to niezależnie od przeciwnika. Wreszcie… Ma już 30 lat, nie jest już młoda dziewczynka, oprócz wszystkich swoich zalet i talentu posyada również duże doświadczenie w profesjonalnej piłce nożnej i rywalizacji na bardzo wysokim poziomie – tak zawodnickę charakteryzuje redaktor naczelny „Foot Féminin Magazine”, Sebastien Lahalle.

Dla piłkarki Olympique Lyon może to być zatem jedna z ostatnich szans na potwierdzenie swojej wartości w reprezentacji, a ewentualne zwycięstwo w turnieju byłoby pięknym zwieńczeniem jej bogatej kariery.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze