Skarb kibica Fortuna 1. Ligi: Puszcza Niepołomice – awansować na 100-lecie klubu


Treningi w Polsce, przyjście Thiago i Jakuby, kontuzja Jakuba Bartosza i marzenia o elicie, czyli okres przygotowawczy „Żubrów” w pigułce

9 lutego 2023 Skarb kibica Fortuna 1. Ligi: Puszcza Niepołomice – awansować na 100-lecie klubu

Puszcza Niepołomice ma swój czas! Zespół zajmuje drugie miejsce w tabeli Fortuna 1. Ligi, klub obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia, kadra została wzmocniona, więc z optymizmem można spoglądać na wiosenną rywalizację. Awans nie jest już tylko odległym marzeniem, staje się raczej planem, który może uświetnić okrągłą rocznicę.


Udostępnij na Udostępnij na

Mało kto przypuszczał przed rozpoczęciem obecnego sezonu, że Puszcza Niepołomice objawi się jako grający dojrzale, mądrze i stabilnie zespół, aspirujący do gry w ekstraklasie. Piłkarze z małopolskiego miasteczka zaskoczyli wszystkich i swoją boiskową postawą udowodnili, że o elicie mogą myśleć nie tylko w śmiałych marzeniach. Po 18 kolejkach zgromadzili na koncie 34 punkty i mocno depczą po piętach liderowi z Łodzi.

„Żubry” były jesienią jedną z najrówniej prezentujących się w lidze drużyn. Dziesięć zwycięstw (55,56% ogółu) i 30 zdobytych goli (1,67 bramki na mecz) to dobry wynik. Dodać należy, że Tomasz Tułacz zaszczepił swoim graczom pragmatyzm i wolę wygranych – Puszcza często odwracała losy meczów w ich końcówkach (osiem trafień między 76. a 90. minutą). Coś jeszcze? Tak. Chociaż zespół nie gra pięknej dla oka piłki, to potrafi narzucać rywalom swój styl i prowadzić spotkania pod własne dyktando – 11 bramek po ataku pozycyjnym.

– Wyniki są zaskakujące, ale warto pochwalić ten model tworzenia zespołu. Trener, który w zespole jest od lat, dawanie szans piłkarzom, którzy są do odbudowy. Brak rewolucji. Jak widać, w tym spokojnym otoczeniu to procentuje i popłaca – mówi redaktor Onet.pl, Patryk Motyka.

Przygotowania i sparingi 

Puszcza przygotowania rozpoczęła podobnie jak inni ligowi rywale 3 stycznia. Zespół nie wyjeżdżał z Polski, przygotowywał się na obiektach Gminnego Centrum Sportu w Staniątkach oraz na boisku treningowym w Podgrabiu. Rozegrano pięć sparingów, a z rezultatów zadowolony może być szkoleniowiec, który testował różne warianty ustawienia. Do skutku nie doszło spotkanie z MFK Rużomberok, które miało być próbą generalną przed wznowieniem rozgrywek – plany pokrzyżował atak zimy.

Mecze kontrolne:

• Sandecja Nowy Sącz 1:0

• Zagłębie Sosnowiec 4:2

• GKS Tychy 2:3

• Wieczysta Kraków 3:0

• Karpaty Krosno 2:1

Transfery w dziesiątkę 

Z zespołem pożegnało się w styczniu kilku zawodników. Grzegorz Afryka, który przeniósł się do warszawskiej Polonii, Kacper Cichoń, który trafił do Siarki Tarnobrzeg, i Michał Czarny. Ten ostatni zasilił Górnika Polkowice. Odszedł także Erik Cikos. Drużyna nie została osłabiona, a co więcej, poczyniono spore wzmocnienia, jak choćby to w postaci Romana Jakuby. Młodzieżowy reprezentant Ukrainy został wypożyczony z łotewskiego Valmiera FC, a „Żubry” zagwarantowały sobie opcję wykupu. 21-latek wzmocni rywalizację na środku obrony.

– Puszcza Niepołomice to bardzo ambitny klub, który zmierza do wyznaczonego celu. Każdy tutaj jest profesjonalistą w swojej dziedzinie. Wszyscy tutaj dążą do zwycięstw i do zajęcia jak najwyższego miejsca w tabeli ligowej. To właśnie wpłynęło na mój wybór i dzięki temu jestem tutaj – mówił dla klubowej strony internetowej Jakuba.

Wcześniej do Puszczy dołączył wypożyczony z Cracovii Thiago, ofensywny pomocnik, i on – przynajmniej wszyscy na to liczą – powinien wnieść więcej kreatywności w drugiej linii wicelidera tabeli. Brazylijczyk w „Pasach” rozegrał 39 meczów na poziomie ekstraklasy, był także wcześniej graczem Sandecji Nowy Sącz.

Kadra, jaką udało się zbudować w podkrakowskiej miejscowości, jest bardzo solidna i równa. Dodatkowo kontrakty przedłużyli Jakub Serafin, Emile Thiakane i Jakub Bartosz. Tego ostatniego nie zobaczymy jednak na boisku, przynajmniej wraz ze wznowieniem rozgrywek, ponieważ niefortunnie doznał urazu barku (podczas sparingu z GKS-em Tychy).

Cel: grać dalej tak, by awansować 

Jaki będzie cel drużyny w drugiej części rozgrywek ligowych? Awansować. W klubie już nikt nie ma wątpliwości i wszyscy koncentrują się na tym, żeby dalej stawiać systematyczne kroki w kierunku ekstraklasy.

Będąc na drugim miejscu w lidze, trzeba skorzystać z okazji, którą zespół wypracował świetną postawą jesienią. Przed nami rok stulecia. Będziemy starać się osiągnąć historyczny sukces, a przypominam, nasze najwyższe miejsce w 1. lidze to jak do tej pory ósma lokata – mówił w rozmowie z naszym portalem prezes klubu, Marek Bartoszek.

Wiadomo, że na promocję do wyższej klasy rozgrywkowej ma obecnie chrapkę kilka innych drużyn. Bogatszych, bardziej utytułowanych, tylko one nie mają jednego… braku ogromnej presji. Puszcza może, ale wcale nie musi. Tylko że chce, to już inna sprawa, a dodatkowo ekstraklasa byłaby idealnym zwieńczeniem obchodów 100-lecia istnienia i pięknym podsumowaniem pracy, jaką wykonują w Niepołomicach wszyscy związani z „Żubrami”.

Przewidywany skład

Puszcza gra systemem 1-4-2-3-1 i tak też powinno to wyglądać wiosną. Kadra drużyny, jak już wspomniano, jest stabilna i nawet mimo tego, że na jakiś czas wypadł z niej Jakub Bartosz, nie powinno być większych problemów. Na bokach obrony mogą grać Marcel Pięczek, Michał Koj czy Konrad Stępień. Mroziński także może być, w razie konieczności, ustawiony po prawej stronie. W środku formacji defensywnej swoje szanse będzie na pewno dostawał świeżo pozyskany Roman Jakuba, a nowym królem środka pola może zostać Thiago.

W ofensywie na kilku pozycjach grać może Emile Thiakane i ten zawodnik będzie mógł liczyć na minuty. Bardzo dużym atutem drużyny z Niepołomic jest uniwersalność. Tomasz Tułacz dysponuje zawodnikami, którzy z powodzeniem mogą sobie radzić na różnych pozycjach, i to może okazać się kluczem do sukcesu. Jak wiadomo, Fortuna 1. Liga rządzi się niekiedy swoimi prawami i nie wiadomo, kto i w jakim momencie może być potrzebny.

Kadra na wiosnę 2023

Bramkarze:

1. Kevin Komar

12. Krzysztof Wróblewski

Obrońcy:

3. Roman Jakuba

4. Tomasz Wojcinowicz

15. Piotr Gruszecki

21. Michał Koj

8. Piotr Mroziński

6. Marcel Pięczek

5. Konrad Stępień

27. Łukasz Sołowiej

Pomocnicy:

7. Thiago

9. Rafał Boguski

17. Jakub Bartosz

44. Dominik Frelek

70. Wojciech Hajda

14. Jakub Serafin

37. Szymon Jopek

30. Adam Kramarz

19. Jakub Stec

10. Hubert Tomalski

80. Jakub Wójcik

16. Kacper Stokłosa

Napastnicy:

11. Emile Thiakane

97. Artur Siemaszko

45. Rok Kidrić

18. Lucjan Klisiewicz

Ciekawostki

• najlepszy strzelec drużyny: Piotr Mroziński, siedem goli (bramka średnio co 142 minuty),

• najwięcej żółtych kartek: Wojciech Hajda (8),

• najwięcej asyst: Emile Thiakane, Tomasz Wojcinowicz (po 3),

• najwięcej występów: Łukasz Sołowiej, Marcel Pięczek (po 18).

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze