Schneller Ball – podsumowanie siódmego dnia Euro 2024

Hit Hiszpania – Włochy zwieńczył siódmy dzień Euro 2024

21 czerwca 2024 Schneller Ball – podsumowanie siódmego dnia Euro 2024
Alexander Hassenstein - UEFA

Tydzień zmagań na mistrzostwach Europy za nami! Na niemieckich murawach toczy się walka w ramach 2. kolejki fazy grupowej najważniejszej imprezy czterolecia na Starym Kontynencie. Dla jednych Euro 2024 zmierza ku końcowi, inni zaś dopiero się rozkręcają. Co wydarzyło się siódmego dnia mistrzostw Europy w Niemczech?

W czwartek na murawę ponownie wybiegli przedstawiciele grupy C. Jako pierwsi na stadionie w Monachium zameldowali się reprezentanci Słowenii oraz Serbii. Powracający po latach na Euro gracze ze Słowenii po remisie z Danią (1:1) liczyli na to, że tym razem zgarną komplet punktów. Natomiast Serbowie chcieli zapunktować po tym, jak przegrali jedną bramką z Anglią. Spotkanie nie porwało, a ciekawe akcje obejrzeliśmy dopiero w końcówce. Žan Karničnik w 69. minucie wyprowadził Słowenię na prowadzenie i długo wydawało się, że to koniec turnieju dla Serbii. Podopieczni Dragana Stojkovicia walczyli do końca i zostali za to nagrodzeni. W ostatniej akcji meczu Luka Jović doprowadził do remisu i Serbowie wciąż są w grze o awans.

Identycznym wynikiem zakończył się drugi mecz grupy C. Duńczycy podzielili się punktami z reprezentacją Anglii, która ponownie spisała się poniżej oczekiwań. Podopieczni Garetha Southgate’a są liderem grupy, lecz styl i jakość gry pozostawiają wiele do życzenia. Natomiast o 21:00 swój drugi mecz na mistrzostwach Europy rozegrali Hiszpanie, którzy zmierzyli się z Włochami. Spotkanie, które można określić jako hit fazy grupowej, nieco zawiodło. O wygranej podopiecznych de la Fuente zadecydowało samobójcze trafienie Riccardo Calafioriego.

Top zagrań

Mecz Słoweńców z Serbami nie porywał, lecz udało nam się znaleźć zagranie warte odnotowania. W 38. minucie błąd serbskiej obrony mógł wykorzystać Timi Max Elšnik, lecz piłka po jego strzale trafiła w słupek bramki strzeżonej przez Rajkovicia. Dobrymi interwencjami popisywał się Jan Oblak – w 47. minucie skutecznie powstrzymał napastnika Al-Hilal Aleksandara Mitrovicia. Także Predrag Rajković pomógł swojej drużynie pozostać w meczu do ostatnich minut. Na wyróżnienie zasłużyła jego obrona strzału Benjamina Šeško z 58. minuty.

Mecz Danii i Anglii dostarczył nam najładniejszą bramkę dnia, o której przeczytacie nieco niżej. Obie reprezentacje dopasowały się poziomem emocji do grupowych rywali. Wyróżniamy poniższe uderzenie z dystansu Phila Fodena oraz podobną próbę Mikkela Damsgaarda z drugiej połowy.

Hiszpanie i Włosi do bezpośredniego meczu przystępowali z trzema punktami na swoich kontach. Ich spotkanie miało zatem rozstrzygnąć, kto awansuje do fazy pucharowej już teraz. O ile bramek za wiele nie oglądaliśmy, o tyle techniczni zawodnicy po obu stronach barykady nie zawodzili. Lamine Yamal popisał się ruletą, a szybkie ataki Hiszpanów i Włochów można oglądać długimi godzinami.

Na wyróżnienie zasłużyło również podanie Lorenzo Pellegriniego, który głową zgrał piłkę na wolne pole do Gianluki Scammaccy w 10. minucie. Hiszpanie wygrali po golu samobójczym, lecz sami również mieli okazje, by wpisać się na listę strzelców. Spójrzmy na strzały Pedriego:

MVP dnia

Tym razem zgadzamy się z UEFA i nasza nominacja pokrywa się z nagrodą zawodnika meczu. Wybór padł na Nico Williamsa, który był motorem napędowym Hiszpanów w meczu Włochami. 21-latek bramki nie strzelił, lecz w 70. minucie był tego bardzo bliski. Skrzydłowy Athleticu Bilbao pomknął lewą stroną, zszedł do środka, a piłka po jego strzale uderzyła w poprzeczkę bramki reprezentacji Włoch. Williams po raz kolejny pokazał swoją technikę, często wchodząc w dryblingi. Na swoim koncie ma wygranych dziesięć dryblingów – sześć z nich przeciwko Włochom. Więcej na Euro dryblowali Musiala, Ndoye oraz Saka.

Cytat dnia

Najważniejsze dla mnie jest to, że sztab medyczny codziennie siedział do 2 w nocy, żeby postawić wszystkich zawodników na nogi. Dziś wszyscy wychodzą na trening. Po nim podejmiemy konkretne decyzje, ale na teraz wszyscy zawodnicy są dostępni na jutrzejszy mecz Michał Probierz na konferencji prasowej przed meczem Polska – Austria

Bramka dnia Euro 2024

Siódmego dnia Euro 2024 zobaczyliśmy tylko pięć bramek. Samobójcze trafienie Calafioriego odrzuciliśmy od razu, zatem wybór dotyczył pozostałych czterech goli. Jednogłośnie wyróżniliśmy bramkę reprezentanta Danii Mortena Hjulmanda. 24-letni pomocnik Sportingu Lizbona wykorzystał przestrzeń i wolne pole na 28. metrze od bramki Jordana Pickforda. Duńczyk uderzył piłkę z oszałamiającą prędkością 114 km/h i doprowadził do wyrównania. Takie bramki chcemy oglądać częściej!

Ciekawostki

Bryan Cristante potrzebował zaledwie 18 sekund na boisku, by zobaczyć żółtą kartkę w meczu z Hiszpanią. Na murawie pojawił się w przerwie, zmieniając Jorginho, i szybko zapisał się w notesie arbitra. Włoski pomocnik sfaulował Rodriego i musiał uważać do końca spotkania, by nie zostać ukaranym drugą żółtą kartką.

„Gol samobójczy” wyrasta na lidera klasyfikacji strzelców tegorocznego Euro 2024. Dwanaście drużyn – czyli połowa – ma za sobą już dwa mecze grupowe mistrzostw. Jedynym zawodnikiem, który dwukrotnie skierował piłkę do siatki rywala, jest Jamal Musiala. Pozostałe 45 bramek zdobywali inni zawodnicy.

Riccardo Calafiori jest drugim włoskim piłkarzem, który na dużej imprezie skierował piłkę do własnej bramki. Pierwszym był Cristiano Zaccardo na mundialu w… Niemczech w 2006 roku.

W czwartek 20 czerwca zmarł Gerhard Aigner, niemiecki piłkarz, sędzia i działacz UEFA. W europejskiej federacji pełnił funkcje funkcjonariusza (1969-1989), sekretarza generalnego/dyrektora wykonawczego (1989-2003). Miał 80 lat. Przed meczem Dania – Anglia jego cześć uczczono minutą ciszy.