Olympique Marsylia nowym liderem

29 listopada 2010 Olympique Marsylia nowym liderem

Żaden szanujący się kibic francuskiej Ligue 1 nie spodziewał się przed rozpoczęciem sezonu, że liga ta, w tym roku będzie tak ciekawa. W ciągu 15 kolejek, aż siedem drużyn znajdowało się na pierwszej pozycji w tabeli. Nowym liderem jest ekipa aktualnych mistrzów Francji, Olympique Maryslia.

Niespodzianka w Lorient, grad goli w Marsylii

Jako niespodziankę można uznać spotkanie FC Lorient – Stade Rennes. Gospodarze pokonali swoich przeciwników pewnie, bo 2:0. Podopieczni Christiana Gourucuffa ostatnimi czasy zaskakują dobrą formą. Bramkę otwierającą wynik spotkania zdobył Jacques Romao, natomiast swoich rywali „dobił” w 86. minucie Jeremy Morel. Gospodarze zyskali wiele dzięki tej wygranej. Awansowali z 14 na 10 pozycję w tabeli. Na swoim koncie mają 21 punktów, co daje niewielką stratę do czołówki. Zawodnicy Rennes spadli zaledwie o jedną pozycję.

Marsylia nowym liderem Ligue 1
Marsylia nowym liderem Ligue 1 (fot. lequipe.fr)

Prócz meczu Girondins Bordeaux – OSC Lille, pojedynek Olympique Marsylia – Montpellier zapowiadał się na najciekawszy z sobotnich spotkań. Nie można nazwać tego meczem, bowiem grała tylko jedna drużyna, Olympique Maryslia. Na Stade Velodrome zdemolowali podopiecznych Reme Girarda aż 4:0. Aktualny mistrz Francji pokazał klasę. Po niedawnym pokonaniu w rozgrywkach Ligi Mistrzów drużyny Spartaka Moskwa, nadszedł czas na rozbrajanie kolejnych przeciwników w Ligue 1. Bramki strzelali: Lucho Gonzalez, Benoit Cheyoru, Mathieu Valbuena oraz Loic Remy. Tak wysoka wygrana opłaciła się piłkarzom Didiera Deschampsa. Dzięki temu awansowali oni na pierwsze miejsce w tabeli. Na swoim koncie mają 25 punktów, tyle samo co ekipa OSC Lille, jednakże lepszym bilansem bramek dysponują „Les Phoceens”. Natomiast Montpellier spadło z drugiej na czwartą pozycję.

Dwa remisy

Piłkarze AS Monaco nie mogą zaliczyć tego sezonu do udanych. Tylko remisem zakończył się ich mecz z drużyną OGC Nice. Obie ekipy nie porywają swoją grą, dlatego zajmują dalekie miejsca w tabeli. Mimo tego, że piłkarze gości grali od 26. minuty w dziesiątkę, nie udało się zdobyć gola zwycięskiego przez podopiecznych Guy’a Lacombe’a. Dopiero w 76. minucie piłkarze z Monako zdołali strzelić bramkę. Rzut karny pewnie wykorzystał niezawodny w tym sezonie Chu Young Park. Koreańczyk strzelił tym samym swoją piątą bramkę w tym sezonie. Wydawało się, że to koniec emocji na Stade Louis II. Jednakże goście zdołali strzelić bramkę, która zadecydowała o wyniku końcowym. Eric Mouloungui dzięki swojemu sprytowi pokonał bramkarza gospodarzy.

Takim samym wynikiem również zakończyło się spotkanie AS Nancy – AS Saint-Etienne. Nie jest to dobry wynik dla obu zespołów. Gospodarze spadli bowiem o jedną pozycję w tabeli, natomiast goście o dwie. Pierwsi bramkę strzelili zawodnicy „Les Verts” . Loic Perrin pewnie strzelił z jedenastu metrów. Kilkanaście minut później kibice zebrani na Stade Marcel-Picot zobaczyli przepiękną bramkę wyrównującą. Marama Vahirua popisał się znakomitym strzałem z rzutu wolnego.

Avignon ponownie przegrywa, remis Bordeaux

Zawodnicy Arles Avignon są ewidentnie najsłabiej grającą ekipą w całej stawce Ligue 1. Beniaminek zajmuje po 15 kolejkach ostatnie miejsce w tabeli z dorobkiem zaledwie sześciu punktów. Jest to drużyna, dzięki której inne ekipy mogą punktować i polepszać swoją pozycję w tabeli. Jedną z tych drużyn jest Valenciennes, która pokonała na własnym stadionie swojego przeciwnika aż 3:0. Dzięki temu podopieczni Philippe’a Montanier’a awansowali z 16 na 14 pozycję w tabeli. Na swoim koncie mają 18 punktów.

Beniaminek ponownie przegrywa
Beniaminek ponownie przegrywa (fot. l’equipe.fr)

W najciekawszym spotkaniu sobotnich meczów, Girondins Bordeaux zremisowało na Stade Chaban-Delmas z ekipą OSC Lille 1:1. Spotkanie nie zawiodło. Obie drużyny grały wyrównanie, a remis jest sprawiedliwym wynikiem. Pierwszą bramkę zdobyli przyjezdni. Moussa Sow bardzo dobrze zachował się po dośrodkowaniu i strzelił bramkę. Był to jego dziesiąty gol w Ligue 1. Na odpowiedź gospodarzy trzeba było czekać do drugiej połowy. W 51. minucie, Adil Rami, naciskany przez Michaela Cianiego, trafił głową do swojej bramki. Mecz zakończył się takim wynikiem. Przez ten remis, OSC Lille stracił pozycję lidera w tabeli na rzecz Olympique Marsylii, natomiast piłkarze Bordeaux awansowali o jedną pozycję.

Przegrana Auxerre, pewna wygrana Sochaux

Niespodziewanym wynikiem zakończył się mecz AJ Auxerre – Toulouse FC. Podopieczni Jeana Fernandeza polegli na Stade Abbe Deschamps 1:2 i oddalili się od czołowych drużyn ligi. Goście w pierwszej połowie prowadzili już dwoma bramkami. Pierwszą już w ósmej minucie strzelił Daniel Braaten, a kilkanaście minut później do bramki trafił tym razem Santander. Gospodarzy stać było tylko na bramkę honorową. W 57. minucie, po błędzie bramkarza, do pustej bramki trafił Alain Traore. Przegrana piłkarzy AJ Auxerre kosztowała wiele. Spadli oni z 9 na 14 pozycję w tabeli. Piłkarze z Tuluzy awansowali z 13 na 11 pozycję.

W Caen niespodzianki nie było. Wygrał faworyt, czyli ekipa Sochaux. Podopieczni Francisa Gillota trafili do siatki rywali aż trzykrotnie. Pierwszą bramkę strzelił w 41. minucie Damien Perquis. Tuż po rozpoczęciu drugiej połowy na 2:0 podwyższył Brown Ideye. Wynik spotkania ustalił, kilka minut później, Nicolas Maurice-Belay. Zawodnicy „ Les Lionceaux” dzięki tej wygranej zyskali bardzo wiele. Znacznie przybliżyli się do czołówki ligi. Ich forma z meczu na mecz wygląda coraz lepiej, dlatego możemy spodziewać się, że ten zespół może sprawić jeszcze niespodziankę. W innej sytuacji są zawodnicy Caen. Zajmują miejsce trzecie od końca, a ich gra nie wróży świetlanej przyszłości w Ligue 1.

Hit nie zawiódł

Ostatnim spotkaniem był pojedynek dwóch drużyn, które grają w tym sezonie bardzo podobnie do siebie. Olympique Lyon podejmował na własnym stadionie ekipę Paris Sain-Germain. Był to największy hit w 15. kolejce. Mecz na pewno nie zawiódł kibiców zebranych na Stade Gerland. Po bardzo emocjonującej końcówce padł wynik 2:2. W pierwszej połowie bramki nie padły, ale gra była bardzo ciekawa. Dopiero w 53. minucie na prowadzenie wyszli gospodarze. Bramkę strzelił Aly Cissokho. Kilka minut później odpowiedzieli skutecznie goście. Nene trafił do bramki strzeżonej przez Hugo Llorisa. W 81. minucie czerwoną kartkę dostał strzelec bramki dla Lyonu, Aly Cissokho.
Dwie minuty później rzut karny pewnie wykorzystał Hoarau. To nie był jednak koniec emocji. Pięć minut później do wyrównania doprowadził fantastyczny Bafetimbi Gomis. Takim wynikiem pojedynek się zakończył i drużyny słusznie podzieliły się punktami.

Zaległe spotkania

OSC Lille remisuje z Girondins Bordeaux
OSC Lille remisuje z Girondins Bordeaux (fot. Losc.fr)

Mecz Stade Brest – RC Lens został odwołany po pierwszej połowie. Powodem były obfite opady śniegu. Spotkanie to zostało przeniesione na 30 listopada bieżącego roku. Natomiast mecze Marsylia – Stade Rennes oraz Valenciennes – Saint-Etienne, które zostały odwołane we wcześniejszych kolejkach zostaną rozegrane za dwa dni, czyli 1 grudnia.

Jedenastka kolejki: Fabien Audard (Lorient) – Cheyrou (Jallet), Perquis (Sochaux), Cani (Bordeaux), Tremoulinas (Bordeaux) – Valbuena (Marsylia), Gonzalez (Marsylia), Hazard (Lille) – Hoarau (Bordeaux), Gomis (Lyon), Vahirua (Nancy)

Gracz kolejki:

Podobnie, jak tydzień temu, graczem kolejki został Marama Vahirua. 30-letni gracz rozegrał kolejne znakomite spotkanie. Konstruował groźne akcje i był motorem napędowym swojego zespołu. Strzelił przepiękną bramkę z rzutu wolnego, dzięki której, ekipa AS Nancy wyrównała i zdobyła cenny punkt.

Gol kolejki: Marama Vahirua (AS Nancy-Lorraine)

Wspomniany wcześniej piłkarz, strzelił również najpiękniejszą bramkę w 15. kolejce Ligue 1. Vahirua popisał się pięknym uderzeniem z rzutu wolnego. Bramkarz Saint-Etienne próbował obronić ten strzał, ale nie dał rady. Piłka zanim wpadła do bramki, odbiła się jeszcze od poprzeczki.

Proszę przewinąć do czwartej minuty skrótu.