Ligue 1 za małe dla Kyliana Mbappe


Mbappe w zakończonym sezonie udowodnił, że stoi klasę wyżej niż jego ligowi rywale

13 czerwca 2019 Ligue 1 za małe dla Kyliana Mbappe

Młody Francuz już cztery lata temu był kreowany na przyszłą gwiazdę światowej piłki. Tymczasem Kylian przeszedł najśmielsze oczekiwania kibiców i już w wieku dwudziestu lat zdobył wszystko, co jest możliwe na boiskach Ligue 1.


Udostępnij na Udostępnij na

W ciągu zaledwie trzech sezonów, jakie rozegrał w zawodowej karierze, zdołał sięgnąć po wszystkie puchary, jakie miała do zaoferowania ta liga. W tym roku udało mu się sięgnąć po koronę króla strzelców, a było to ostatnie trofeum, jakie Ligue 1 miało do zaoferowania Mbappe.

Miał być cieniem, a stał się światłem

Gdy nastoletni Kylian Mbappe przenosił się do Paryża miał już na koncie tytuł mistrzowski, wyrwany z rąk PSG. Mimo to nie można było spodziewać się, iż w gwiazdorskim składzie paryżan będzie odgrywał tak samo ważną rolę jak w AS Monaco. Wiązane z nim nadzieje dotyczyły raczej niedalekiej przyszłości. Tym bardziej że przyćmiewała go gwiazda brazylijskiej piłki – Neymar.

Były zawodnik Barcelony na początku swojej francuskiej przygody utrzymywał, z małymi wyjątkami swoją pozycję lidera zespołu. Jednak narastające problemy pozaboiskowe sprawiły, że Neymar coraz bardziej usuwał się w cień, a na Parc des Princes coraz głośniej rozbrzmiewało nazwisko Mbappe. Aktualnie nikt już nie ma wątpliwości, kto jest główną postacią ekipy PSG.

Zdeklasował resztę ligi

Przez cały sezon mogliśmy zachwycać się wieloma znakomitymi zawodnikami Ligue 1. Wrażenie na nas robili piłkarze pokroju Pepe, Savaniera, Cavaniego czy Di Marii, ale ich gwiazdy bledną przy tej Kyliana Mbappe. Francuz przyćmił swoich rywali na każdej płaszczyźnie, pewnie przypieczętowując sobie nagrodę dla najlepszego zawodnika ligi.

Aktualny mistrz świata zdołał przełamać granicę trzydziestu goli w sezonie dopiero jako trzeci zawodnik Ligue 1 w tym wieku. Osiągnięcie 33 bramek w sezonie samo w sobie robi wrażenie, a należy pamiętać że Mbappe potrzebował do tego jedynie 29 spotkań. Jeśli dodamy do tego dziewięć asyst, które zgromadził podczas trwania sezonu, okaże się iż zajął on drugie miejsce w punktacji kanadyjskiej lig z top 5.

Co PSG ma do zaoferowania?

Nagrody, jakie zgromadził na swoim koncie 20-latek, marzą się większości profesjonalnych zawodników, ale nie są to jeszcze wszystkie najważniejsze tytuły jakie może zgromadzić piłkarz w swojej karierze. Wydaje się, że aktualnie najważniejsze tytuły dla Mbappe są swoją nieodzowną częścią. Trofeum Ligi Mistrzów oraz Złota Piłka od kilku lat chodzą ze sobą w parze, pozostając przy tym niedoścignione dla wielu klasowych zawodników.

To właśnie rozgrywki Ligi Mistrzów będą stanowiły najważniejszy element w przyszłej karierze byłego piłkarza AS Monaco. Prawdopodobnie, aby to osiągnąć, Kylian Mbappe będzie zmuszony zmienić barwy klubowe. Jest to spowodowane błędami w budowaniu zespołu przez paryski zespół, aktualna kadra nie jest w stanie przełożyć swojej postawy z ligi krajowej na rozgrywki europejskie, a ewentualna przebudowa wydaje się niemożliwa z powodu finansowego fair play.

Czas na nowe wyzwania

Możliwa zmiana zespołu może nie tylko dać Mbappe większe możliwości na zdobycie upragnionego tytułu, ale również da nowe pole do rozwoju. Po tym jak ten młody zawodnik stał się nieodpartą gwiazdą Ligue 1, może zabraknąć mu motywacji do dalszego rozwoju, a jego pokłady talentu nie zostały jeszcze wyczerpane.

To, co stanowi kolejny ważny pretekst do zmiany barw przez tego zawodnika, to możliwość rywalizowania z najlepszymi zawodnikami na świecie. Aktualnie dalej panuje przekonanie, że Kylian osiąga tak wielkie sukcesy dzięki słabości rywali w Ligue 1. Przenosiny do takich rozgrywek jak Premier League, La Liga czy Serie A dają mu możliwość rywalizowania z najlepszymi na co dzień i pokazania swoich umiejętności w odniesieniu do najlepszych.

Co przyniesie lato

Okres letniego okienka transferowego jest pełen zawirowań i niespodzianek. Przez najbliższe trzy miesiące będziemy świadkami wielu plotek dotyczących zmiany barw klubowych przez Francuza. Część z nich niestety będzie trzeba wyrzucić do kosza, ponieważ opcji dla Mbappe nie jest aż tak wiele.

Możliwych nowych pracodawców jest kilku, ale tych realnych można policzyć zaledwie na palcach jednej ręki. Przez kilka ostatnich lat najgłośniej mówiło się o przenosinach Kyliana na Santiago Bernabeu, ale cięcie kosztów przez Florentino Pereza i fakt sprowadzenia dwóch zawodników za kwotę 160 mln euro może oznaczać, że pieniędzy w budżecie po prostu już zaczyna brakować.

Najbardziej prawdopodobne wydaje się przeprowadzka Mbappe do Manchesteru lub Barcelony. Oba te kluby mają do zaoferowania wszystko to co może przekonać piłkarza PSG. Jedynym problemem w transferze do Katalonii może okazać się rodak Kyliana, ponieważ nowym zawodnikiem Blaugrany ma zostać Antoine Griezmann. Przy takiej ewentualności może po prostu brakować miejsca dla Mbappe. Niemniej jednak zakup dwóch Francuzów wydaje się dalej możliwy.

Premier League jest o tyle ciekawym kierunkiem, że angielskie kluby całkowicie zdominowały rozgrywki rangi europejskiej. Manchester City tak jak Mbappe potrzebuje wygranej w rozgrywkach Ligi Mistrzów, a gdy połączymy Francuza z drużyną zbudowaną przez Pepa Guardiolę ten cel wydaje się bardziej prawdopodobny niż kiedykolwiek wcześniej. Oczywiście nie tylko „Obywatele” mogliby skusić do siebie Kyliana Mbappe. Bardzo możliwe, że sam zawodnik interesowałby się również odejściem do aktualnego zwycięzcy Ligi Mistrzów – Liverpoolu.

Przeszkody do pokonania

Na przeszkodzie takiemu rozwiązaniu stoją trzy opcje, które usilnie będą trzymać Kyliana Mbappe w stolicy Francji. Najpoważniejszą z nich stanowią właściciele klubu. Bogaci Katarczycy zrobią wszystko, aby zachować Mbappe w składzie swojej drużyny, a na przykładzie Adriena Rabiota pokazali, że nie znoszą sprzeciwu. To zadanie staje się jeszcze trudniejsze, ponieważ na otwartą wojnę z właścicielami klubu wychodzi sam Neymar. Decydując się na podpisanie swojego kontraktu, Kylian przypieczętował pakt z diabłem, który ciężko będzie zerwać.

Druga przeszkoda tkwi w samym zawodniku. Mbappe żyje aktualnie w swoim rodzinnym mieście, a gdzie może być lepiej niż w domu. Niechęć do obcego miasta może skutecznie odstraszyć młodego człowieka od przeprowadzki.

Ostatni czynnik, tak jak te poprzednie, nie dotyczy spraw sportowych. Ostatnim powodem jest rodzina Mbappe, która bardzo pomaga mu w karierze, ale sama również wolałaby kontynuować życie w Paryżu. Dla zaledwie dwudziestoletniego piłkarza szczęście rodziny może być ważniejsze niż trofea które czekają na niego w innych ligach.

Stać się najlepszym

Jeśli tylko Mbappe uda się wyrwać z rąk katarskiego miliardera i postawi piłkę nożną nad swój komfort to ma wszystko, aby stać się najlepszym piłkarzem na świecie. Niestety Ligue 1 w przypadku tego piłkarza oznaczać będzie tylko stagnację, a pokazał już, że może rozwinąć się jeszcze bardziej niż do tej pory.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze
Newsletter piłkarski