Francuski tydzień


Transferowe szaleństwo, marzenia Waldemara Kity i klasyk na Stade des Lumieres

24 stycznia 2017 Francuski tydzień

Kolejny tydzień za nami. Polscy ligowcy zaczynają ładować akumulatory w promieniach ciepłego, tureckiego słońca, podczas gdy we Francji ich wytrzymałość jest już sprawdzana na kilkustopniowym mrozie. Co nowego w Ligue 1? Kto zostanie zimowym królem polowania? Michał Probierz chce swojego lotniska… Waldemar Kita stadionu!


Udostępnij na Udostępnij na

 

Mercato

Przed 21. kolejką Ligue 1 do Francji zawitał gość specjalny, za jakiego uznać należy sprowadzonego do Lyonu Memphisa Depaya. Holender nie do końca zadowolony ze swojej sytuacji w Manchesterze United postanowił poszukać szczęścia gdzie indziej, a traf i prezes Aulas bardzo chcieli, by – co ostatecznie się stało – wylądował na lotnisku w Lyonie. Za urodzonego w Moordrecht pomocnika Manchesteru United zainkasował około 16 milionów funtów i jak na razie jest do drugi co do wielkości transfer przychodzący we francuskiej najwyższej klasie rozgrywkowej.

Powolnie rozpoczęło się to heksagońskie mercato. Na duże wydatki może pozwolić sobie tylko kilka klubów, a reszta musi spokojnie czekać na swoja szanse. Christopher Galtier, opiekun AS Saint Etienne, w rozmowie z „Le10sport” mówi: – Okienko transferowe zimą jest skomplikowane i często rozkręca się w ciągu kilku ostatnich dni lub ostatnich godzin. Nie mamy siły finansowej, aby dorównać niektórym naszym konkurentom, więc musimy uzbroić się w cierpliwość. Podobnie do sprawy podchodzi większość trenerów pracujących w lidze.

Ciekawie dzieje się w Marsylii. Od kilkunastu dni wszyscy z Lazurowego Wybrzeża związani bądź sympatyzujący z Olympique maja ogromną chrapkę na Dimitriego Payeta, a i sam zawodnik chętnie wróciłby do ukochanego klubu. Na przeszkodzie stoi jednak cena. West Ham chciałby odzyskać zainwestowane w reprezentanta Francji pieniądze, jednak Olympique – przynajmniej jak na razie – oferuje tylko 30 milionów euro. W Anglii medialna wieść niesie, że OM ostatecznie porzucił chęć zatrudnienia swojego byłego gracza, we Francji natomiast saga trwa dalej. Jakie będzie jej ostateczne rozwiązanie, pokażą kolejne godziny.

Zostawmy jednak spekulacje i zajmijmy się faktami. Pierwszym oficjalnym transferem Olympique Marsylia został Morgan Sanson kupiony za 9 milionów euro z Montpellier. 22-letni pomocnik uznawany jest we Francji za jeden z większych talentów. Zawodnik rozegrał w tym sezonie w barwach Montpellier 20 meczów w lidze, w których zdobył trzy bramki. – Jestem bardzo zadowolony z faktu, że pierwszy gracz, jaki dołączył do nas podczas tego okienka transferowego, jest jednym z najbardziej obiecujących w kraju. Pragniemy stawiać właśnie na zawodników młodych, takich, którzy pozwolą osiągać wyznaczone cele – tak na lamach „L’Equipe” transfer podsumował prezydent OM, Jacques-Henri Eyraud.

Ciekawostką jest, że były już gracz Montpellier – prywatnie i domniemanie – sympatyzuje z Paris Saint-Germain, które, jak wiadomo, popularne w Marsylii nie jest. Świadczyć o tym miał wpis zamieszczony przez niego na Twitterze. Oczywiście, aby nie zaogniać sytuacji wśród kibiców z południa, konto Morgana zniknęło z tego serwisu społecznościowego i sprawa została delikatnie wyciszona.

 

Waldemar Kita i jego plany

Transfer Memphisa Depaya do Olympique Lyon był niewątpliwie tematem numer jeden ostatniego tygodnia, ale we Francji działy się też inne ciekawe rzeczy.

Waldemar Kita, prezydent FC Nantes, mimo nie do końca jasnej sytuacji z kibicami swojego klubu nie zwalnia tempa. Polski biznesmen coraz częściej wspomina o planach zrobienia z „Kanarków” znaczącej siły francuskiego futbolu. Zainspirowany działalnością Jean-Michela Aulasa w Lyonie stara się podpatrywać ruchy bardziej znanego kolegi i wprowadzać je w życie. Niewątpliwym sukcesem prezydenta Olympique jest doprowadzenie i finalizacja budowy ultranowoczesnego „Parc Olympique Lyonnais” (pierwszy obiekt piłkarski we Francji w 100% sfinansowany ze środków prywatnych). Taki sam plan ma Kita. Budowa nowoczesnego stadionu, spełniającego wszystkie najnowsze standardy, który miałby zastąpić wysłużony „Stade de la Beaujoire” i stać się kamieniem węgielnym pod odbudowę FC Nantes.

Na przeszkodzie stanęły jednak lokalne władze, nie zgadzając się na budowę nowego stadionu, pozwoliły jedynie na gruntowny remont starego, co oczywiście nie spodobało się zwierzchnikowi klubu z Kraju Loary.

W północno-francuskich mediach pojawiły się ostatnio nowe informacje sugerujące, że Waldemar Kita szuka prywatnych inwestorów mających pomóc mu w realizacji tego jakże ambitnego przedsięwzięcia. Jednym z nich miałaby być spółka Doyen Sports, dzięki udziałowi której w FC Nantes pojawił się nowy szkoleniowiec – Sergio Conceicao.

 

Weekend

Przed 21. kolejką wszyscy we Francji ostrzyli sobie zęby na olimpijskie starcie klubów z Lyonu i Marsylii. Mecz, o którym w polskich mediach powiedziano już wiele, zapowiadał się naprawdę bardzo interesująco. I nie zawiódł. Kibice zgromadzeni na Stade des Lumieres obejrzeli świetne widowisko zakończone zwycięstwem OL 3:1. Po jednej z bramek piekarze Olympique Lyon zaprezentowali niezwykle miły gest solidarności ze swoim klubowym kolegą, Gueidą Fofaną, który w wieku zaledwie 25 lat ogłosił zakończenie kariery z powodu ciągłych i nawracających kontuzji kostki.

 

Interesującym faktem, o którym nie wypada nie wspomnieć, jest obecność na tym meczu wysłanników FC Barcelona. Katalończycy po raz kolejny w tym sezonie bacznie obserwowali zawodnika z Marsylii – Maxime’a Lopeza.

Pozostałe wyniki:

SC Bastia – OGC Nice 1:1

FC Nantes – Paris Saint-Germain 0:2

Girondins de Bordeaux – Toulouse FC 1:0

SM Caen – AS Nancy Lorraine – mecz przełożony ze względu na zły stan murawy

Dijon FCO – LOSC 0:0

EA Guingamp – Stade Rennais FC 1:1

FC Metz – Montpellier Herault SC 2:0

AS Monaco – FC Lorient 4:0

AS Saint-Etienne – Angers SCO 2:1

 

 

Wszystkie bramki 21. kolejki

 

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze