12. Cracovia Kraków: „Zamiotka”

27 grudnia 2007 12. Cracovia Kraków: „Zamiotka”

Zespołem, który zajmuje obecnie 12 lokatę w Orange Ekstraklasie jest drużyna Cracovii Kraków. Jest to o tyle duża niespodzianka, że zespół ten skończył zeszłoroczne rozgrywki na 4 miejscu!

Piłkarze Cracovii, którzy zwyciężyli  w obecnym sezonie zaledwie 5- krotnie, nie mogą dziwić się dlaczego są tak nisko w ligowej tabeli. Fani „Pasów” kilkakrotnie już domagali się dymisji obecnego szkoleniowca Cracovii- Stefana Majewskiego ze swojej posady. Działacze jednak mają odmienne zdanie niż kibice i dalej obdarowują trenera dużym zaufaniem. Na pewno trener ma dużo „minusów”, ale w jego pracy z zespołem można znaleźć też duże „plusy”, bo jak nie zaliczyć do nich wprowadzanie do zespołu coraz to młodszych zawodników (w tym 17- letniego obrońcy Urbańskiego). Mówiąc slangiem młodzieżowym, piłkarze Cracovii sami się „pozamiatali”. Teraz muszą zrobić wszystko, by wyjść na prostą i oddalić się od strefy spadkowej, która w dalszym ciągu im grozi.

Najlepszy mecz: Cracovia – Groclin Grodzisk 3:1

Cracovia Kraków
Cracovia Kraków (fot. multinews.asinfo.pl)

W meczu 7 kolejki Orange Ekstraklasy, piłkarze Cracovii podejmowali na swoim stadionie zespół Groclinu Grodzisk. Faworytem spotkania był zespół z Grodziska, ale już w 3. minucie, ku uciesze krakowskich kibiców na listę strzelców wpisał się Wiśniewski. W drugiej połowie śmielej zaatakował Groclin i zaowocowało to wyrównująca bramką Piotra Piechniaka. Gdy wydawało się, że Groclin przejął inicjatywę i kolejne bramki dla gości są tylko kwestią czasu, dał o sobie przypomnieć Tomasz Moskała. Dwie bramki w dwie minuty dały zwycięstwo 3:1 nad zdobywcą Pucharu Polski.

Najgorszy mecz: Polonia Bytom- Cracovia 1:0

W meczu 3 kolejki polskiej Ekstraklasy, zespół Cracovii grał na wyjeździe z drużyną Polonii Bytom. Cracovia podchodziła do tego spotkania jako zdecydowany faworyt w starciu z beniaminkiem polskiej ligi. Boisko zweryfikowało jednak wszystkie przedmeczowe spekulacje. Zawodnicy Polonii po bramce w 64. minucie Michała Zielińskiego, który został wprowadzony zaledwie dwie minuty wcześniej, odnieśli skromne, ale bardzo zasłużone zwycięstwo nad zespołem Cracovii.

Najlepszy zawodnik: Tomasz Moskała

Mimo, iż zespół Cracovii nie spisuję się w tym sezonie na miarę oczekiwań, to poniżej pewnego poziomu nie schodzi najlepszy obecnie napastnik „Pasów”- Tomasz Moskała. Zawodnik, który w zeszłym sezonie wpisywał się na listę strzelców 10 razy, w tym jak do tej pory 4- krotnie pokonywał bramkarza przeciwników. Podobnie jak w zeszłych latach tak i teraz imponuje swoją szybkością i dryblingiem. Zdecydowanie najjaśniejsza postać „Pasów”.

Największe rozczarowanie: Paweł Nowak

Piłkarz, który był znany z wysokiej skuteczności, gdzie niemal każdą okazję zamieniał na bramkę, w tej rundzie nie radził sobie zbyt dobrze. W 16 meczach, w których wystąpił, ani raz nie wpisał się na listę strzelców! Pomocnik, który w styczniu będzie obchodził swoje 28 urodziny, musi koniecznie „wziąć się w garść”, jeżeli chce pomóc swojemu zespołowi w utrzymaniu się w lidze, bo jak na razie tylko i wyłącznie rozczarowuje.

Perspektywy na przyszłość:

Runda wiosenna, będzie chyba najcięższą rundą dla zawodników Cracovii odkąd awansowali do rozgrywek I ligi. Każdy mecz, będzie dla nich walką o „być, albo nie być”. Mając zaledwie 2 pkt. przewagi nad 14 drużyną w tabeli (Polonia Bytom), piłkarzom „Pasów” powinno zależeć na tym, aby nie stworzyć sobie nerwowej atmosfery pod koniec sezonu, kiedy to rozgrywki ligowe będą wchodzić w decydującą fazę. I może właśnie wtedy okaże się kto na grę w I lidze zasługuje, a kto z I ligą musi się pożegnać.

Już w sobotę kolejnym zespołem, który znajdzie się pod „lupą” iGola będzie 11 drużyna Orange Ekstraklasy- Ruch Chorzów.