Skarb kibica Fortuna 1. Ligi: Bruk-Bet Termalica – po awans!


„Słoniki” ponownie stają do walki o ekstraklasę. Czy są na to gotowi?

20 lipca 2023 Skarb kibica Fortuna 1. Ligi: Bruk-Bet Termalica – po awans!
Krzysztof Porębski / PressFocus

W minionym sezonie Bruk-Bet Termalica Nieciecza już był jedną nogą w PKO BP Ekstraklasie, jednak finalnie przegrał u siebie finał baraży z Puszczą Niepołomice. Zawód był duży, aczkolwiek trzeba się podnieść i walczyć dalej o awans. Kilku ważnych piłkarzy opuściło Niecieczę, lecz trzon pozostał i udało się również kilku nowych graczy pozyskać.


Udostępnij na Udostępnij na

Słoniki” są stawiane w roli faworytów do awansu przez wielu ekspertów, natomiast zadanie będzie bardzo trudne, ponieważ w tym roku zaplecze ekstraklasy jest naprawdę mocne i obfituje w wiele uznanych marek. Cel jest jasny, ale przed Termalicą jeszcze długa droga do jego realizacji. Czy tym razem im się uda?

Przygotowania do sezonu

„Słoniki” zdążyły rozegrać w okresie przygotowawczym cztery sparingi. Tak samo jak Puszcza Niepołomice, start zgrupowania był troszkę opóźniony z powodu baraży. Piłkarze zaraz po urlopie wrócili do treningów i budowania formy pod przyszły sezon.

Piłkarze wraz ze sztabem wybrali się na zgrupowanie do Wodzisławia Śląskiego. Trwało ono od 3 do 11 lipca. Ekipa Mariusza Lewandowskiego miała w tym czasie mieć zaplanowane trzy sparingi. Mecz kontrolny z Koroną Kielce był już rozegrany po przyjeździe z Wodzisławia.

Termalica niestety nie zdołała wygrać żadnego sparingu, a w czterech spotkaniach stracila dziewięć bramek, strzelając tylko dwa gole. Mecze kontrolne nie napawają optymizmem, jednak trener Mariusz Lewandowski rotował składem i dawał wszystkim zawodnikom szansę na to, by mogli się pokazać.

Transfery

W Termalice na razie więcej zawodników odeszło, aniżeli przybyło. Niemniej, kilku kluczowych piłkarzy zostało, a to bardzo ważne w kontekście walki o awans. Największe osłabienia to odejścia Murisa Mesanovicia, Kadleca czy Nemanji Tekijaskiego.

Najciekawszym wzmocnieniem wydaje się być skrzydłowy Morgan Fassbender z SV Meppen. Młodzieżowcem, który może łapać trochę minut będzie Jakub Branecki, który przybył z Olimpii Elbląg. Co więcej, ogłoszony na dniach transfer Arkadiusza Kasperkiewicza da trochę jakości w defensywie.

Trzeba przyznać, że w Niecieczy wykonano dobrą pracę, ponieważ udało się zatrzymać Tomasza Loskę oraz Adama Radwańskiego, którzy są liderami w tym zespole i kluczowymi zawodnikami. Cieszy również fakt, że jeszcze w trakcie minionego sezonu wykupiono z Widzewa Łódź młodego Kacpra Karaska.

Termalica w liczbach

21-letni Kacper Karasek to ciekawy piłkarz, który jeszcze może stać się ponadprzeciętnym piłkarzem. W poprzednich rozgrywkach Fortuna 1. Ligi zdołał zdobyć siedem bramek i zanotować tyle samo asyst. Zadebiutował już w reprezentacji Polski do lat 20 i 21. Jeszcze będzie o nim głośno.

Termalica w zeszłym sezonie przegrała w Niecieczy tylko jedno spotkanie. Zdołali zdobyć 36 punktów i oprócz jednej przegranej, wygrali 10 meczów, a sześć zremisowali. „Słoniki” u siebie są naprawdę mocne i będą chciały wykorzystać ten atut również w nadchodzących rozgrywkach.

O co powalczy Termalica?

Nasza redakcja wytypowała Termalicę na drugie miejsce w końcowym rozrachunku. Uważamy, że powalczą o awans bezpośredni z Miedzią Legnica, Wisłą Kraków, czy Wisłą Płock. Ich kadra dalej ma jakość i możliwości do tego, żeby walczyć o najwyższe cele.

Mariusz Lewandowski ponownie został trenerem w Niecieczy. Już raz udało mu się awansować ze „Słonikami” i w tym sezonie będzie walczyć o to samo. Byłaby to piękna historia, w której trener dwa razy awansuje z tym samym zespołem do PKO BP Ekstraklasy.

Przewidywana jedenastka

Jeśli chodzi o Bruk-Bet to można by napisać całe wypracowanie na temat przewidywanej jedenastki i formacji, która jest możliwa do zastosowania. Głównie rozchodzi się o młodzieżowca, na którego będzie musiał postawić trener.

Tomasz Loska jest kapitanem drużyny i pierwszym wyborem w bramce. Tutaj nie ma o czym mówić, bo wybór jest prosty. Teraz już zaczynają się schody i pierwsze głębsze przemyślenia, co do podstawowych zawodników.

W obronie na lewej zagra Adam Radwański, który jest bardzo uniwersalnym zawodnikiem i bardzo często gra wyżej. Na środku stawiamy na Bartosza Farbiszewskiego i Wiktora Biedrzyckiego. Możliwe jednak, że w pierwszych meczach zagra Artem Putiwcew w zamian za Biedrzyckiego, który jeszcze nie jest w optymalnej dyspozycji.

Tak samo za Farbiszewskiego równie dobrze może wystąpić Arkadiusz Kasperkiewicz. Dochodzą również informacje, że Bruno Wacławek ma zostać obdarzony większym zaufaniem od trenera Mariusza Lewandowskiego i dostawać więcej minut.

Środek wydaje się w miarę pewny, jeśli chodzi o Macieja Ambrosiewicza oraz Andrija Dombrowskyjego. Przed nimi, jako bardziej ofensywny w naszej jedenastce, znalazł się Florin Purece, ale równie dobrze na jego pozycji może zagrać Kacper Karasek.

Gdyby tak miało być, wtedy na prawe skrzydło wskakuje Artem Polarus, aczkolwiek stawiamy na Karaska jeśli chodzi o skrzydło. Po drugiej stronie nowy nabytek Morgan Fassbender, który może dać dużą jakość w przedniej formacji. Na szpicy mamy Tomasa Poznara, ale prawdopodobnie na tej pozycji zagra młodzieżowiec Jakub Branecki.

Drugim młodzieżowcem do rotacji może być Wojciech Jakubik, który wrócił z wypożyczenia z Raduni Stężyca i mógłby występować na lewej flance.

Spodziewamy się w trakcie sezonu wielu rotacji i zmian ustawienia, jak również stawiania na młodzieżowców. Termalica cechuje się tym, że wielu zawodników jest uniwersalnych i może grać na kilku pozycjach. Na plus również jest to, że w Niecieczy ławka jest mocna, a to duży „handicap” na regularne punktowanie i zabezpieczenie się na wypadek kontuzji.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze