Skarb kibica Fortuna 1. Ligi: Arka Gdynia – gotowa na powrót do elity?


Runda wiosenna będzie weryfikacją, na co tak naprawdę stać “Żółto-niebieskich”

22 lutego 2022 Skarb kibica Fortuna 1. Ligi: Arka Gdynia – gotowa na powrót do elity?

Arka Gdynia przystępuje do walki o awans do ekstraklasy z 7. lokaty. Nie o takiej rundzie jesiennej marzyli kibice nad morzem. Rundę jesienna w wykonaniu arkowców najtrafniej obrazuje sinusoida. Arka była w stanie pokonać głównych kandydatów do awansu jak Widzew i Podbeskidzie, a uległa chociażby Górnikowi Polkowice. Równe punktowanie powinno być kluczem gdynian do awansu do elity.


Udostępnij na Udostępnij na

Zmiana trenera na specjalistę od awansów, jakim jest Ryszard Tarasiewicz, miała sprawić, że Arka zadomowi się w ligowej czołówce. Obecnie gdynianie są jednak dopiero na 7. miejscu w tabeli Fortuna 1. Ligi. Obecny stan rzeczy nie zadowala ani właściciela Arki, ani tym bardziej jej kibiców. Wiosna będzie dla Tarasiewicza czasem weryfikacji. W końcówce rundy jesiennej miał możliwość poznania zespołu, a następnie przygotował ją przez zimę według swojej własnej wizji.

Arka Gdynia i jej zimowe przygotowania

Trener Ryszard Tarasiewicz zabrał swój zespół na zimowe zgrupowanie do Kleszczowa. Na przełomie stycznia i lutego oprócz przygotowań do rundy wiosennej trener Arki chciał przyjrzeć się kilku wyróżniającym zawodnikom z akademii. Z pierwszą drużyną okazję mieli trenować Kasjan Lipkowski, Marcel Predenkiewicz, Jakub Staniszewski, Wojciech Zieliński i Marcel Szymański. Co ważne, od pierwszego treningu po przerwie zimowej trener Tarasiewicz miał już do dyspozycji dwóch nowo pozyskanych przez Arkę zawodników: Gordana Bunozę i Piotra Zmorzyńskiego. Podczas zimowej przerwy Żółto-niebiescy” rozegrali dziewięć meczów kontrolnych:

 • Arka Gdynia – Warta Poznań (0:1)
 • Arka Gdynia – Olimpia Elbląg (2:1)
 • Arka Gdynia – Olimpia Grudziądz (1:0) 
 • Arka Gdynia – Odra Opole (0:2) 

 • Arka Gdynia – GKS Bełchatów (1:1)
 • Arka Gdynia – KKS 1925 Kalisz (2:0)
 • Arka Gdynia – Stomil Olsztyn (2:0)
 • Arka Gdynia – GKS Przodkowo (4:0) 
 • Arka Gdynia – Chojniczanka Chojnice (2:1)

Wyniki tych spotkań nie napawają zbyt daleko idącym optymizmem. Trzeba wziąć jednak poprawkę na to, że we wszystkich tych meczach trener Tarasiewicz bardzo mocno rotował składem. Najprawdopodobniej w pierwszym meczu rundy wiosennej przeciwko Widzewowi Łódź Arka zagra w zestawieniu osobowym, jakiego nie widzieliśmy w żadnym sparingu.

Transfery do klubu

 • Piotr Zmorzyński – zawodnik mogący grać na lewej stronie boiska jako obrońca oraz wahadłowy ma być następcą Luisa Valcarace. W Hutniku Kraków zbierał dobre recenzje i zapracował na transfer szczebel wyżej.

 • Gordan Bunoza – znany polskim kibicom z gry w Wiśle Kraków bośniacki obrońca ostatnio nie miał pracodawcy. Podpisał z Arką kontrakt do końca obecnego sezonu.

Transfery z klubu

 • Adam Danch – pomocnik mocno związany ze Śląskiem powrócił w swoje rodzinne strony. Przekonał go Łukasz Piszczek i Danch biega obecnie po trzecioligowych boiskach w barwach LKS Goczałkowice.
 • Damian Ślesicki – nie dogadał się z Arką w sprawie nowego kontraktu i opuścił Gdynię. Ostatnio testowany był przez Stomil Olsztyn.
 • Toni Segura – były piłkarz rezerw Realu Madryt rozwiązał kontrakt z Arką i powrócił do ojczyzny. Jesienią był wypożyczony do klubu z Kalisza. Na stadionie w Gdyni nie rozegrał nawet minuty.
 • Nestor Gordillo – Hiszpan trafił do Arki przed sezonem z KKS 1925 Kalisz. Pierwszoligowe boiska okazały się  zbyt wysokimi progami dla niego. Pomocnik powrócił do swojego poprzedniego klubu.
 • Maciej Rosołek – po świetnej wiośnie (10 bramek) jesień nie była dla Rosołka wielce udana. Mimo to Legia zdecydowała się skrócić jego wypożyczenie i napastnik wrócił do stolicy.
 • Arkadiusz Kasperkiewicz – doświadczony obrońca był jednym z filarów defensywy Arki. Obecnie ma pomóc Stali Mielec w pozostaniu w ekstraklasie.
 • Luis Valcarce – podstawowy lewy obrońca Arki musiał wrócić do Hiszpanii z powodów rodzinnych. Rozwiązał kontrakt za porozumieniem stron i obecnie występuje w drużynie z Alcorcon na zapleczu hiszpańskiej ekstraklasy.

Arka Gdynia – na co ją stać?

Przedsezonowy cel Arki Gdynia, jakim był awans do ekstraklasy, nie zmienił się w trakcie sezonu. Mimo perturbacji, jakie miały miejsce przy Olimpijskiej Żółto-niebiescy” celują w powrót do elity. Ryszard Tarasiewicz ma twardy orzech do zgryzienia. Po zmianach kadrowych należy zadać sobie jednak podstawowe pytanie. Czy Arka Gdynia jest na wiosnę silniejszym zespołem, niż była jesienią?

Mecze kontrolne rozegrane w trakcie przerwy zimowej pokazały, że Arka z pewnością nie będzie hegemonem w rozgrywkach Fortuna 1. Ligi. Kibice w Gdyni muszą nastawić się na oglądanie zespołu, który braki w pierwszej jedenastce będzie łatał najzdolniejszymi juniorami i piłkarzami o znacznie mniejszej jakości od podstawowych. Jedna z najlepszych ofensyw w lidze będzie miała za zadanie wprowadzić Arkę do ekstraklasy.

Ciekawostka

Były prezes Arki Gdynia, a obecnie piastujący to stanowisko w Jagiellonii Białystok Wojciech Pertkiewicz określił miejsce w tabeli Arki jako niewspółmierne do potencjału. Po zimowym oknie transferowym można określić tę opinię dość kontrowersyjną. Arka Gdynia wydaje się obecnie kadrowo słabszą drużyną, niż była jesienią. Prawdziwy potencjał Arki zweryfikuje ligowe boisko

Przewidywana jedenastka

W rundzie jesiennej trener Ryszard Tarasiewicz zamiennie stosował ustawienie z dwójką i trójką środkowych obrońców. Arka ma być drużyną mobilną taktycznie, potrafiącą zareagować na wydarzenia boiskowe. Transfery Bunozy i Zmorzyńskiego pokazują, że Żółto-niebiescy” na wiosnę coraz częściej będą próbowali gry z wahadłowymi. Wyjściową taktyką powinna być jednak 1-4-2-3-1, w której Bednarski i Milewski będą mieli za zadanie asekurację ofensywnie nastawionych bocznych obrońców.

Bronią Arki na wiosnę powinna być jedna z najlepszych linii ofensywnych na zapleczu ekstraklasy. Powracający po urazie Karol Czubak ma wszelkie predyspozycje do plasowania się w czołówce ligowych strzelców. Za obsługę swojego snajpera odpowiedzialni mają być Hubert Adamczyk, a także Olaf Kobacki i Christian Aleman. Walka o awans Arki do elity będzie uzależniona w dużej mierze od tego, w jakiej dyspozycji będzie wymieniona czwórka.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze