Messi wygrywa po raz ósmy! Ewa Pajor i Robert Lewandowski w drugiej dziesiątce


Messi wyprzedził Haalanda i Kyliana Mbappe

31 października 2023 Messi wygrywa po raz ósmy! Ewa Pajor i Robert Lewandowski w drugiej dziesiątce
dailypost.ng

W poniedziałek 30 października odbyła się gala Złotej Piłki. Najlepszym zawodnikiem wśród mężczyzn okazał się Lionel Messi, a u kobiet Aitana Bonmati, grająca na co dzień w Barcelonie. Polska również miała swoich przedstawicieli w szerokiej puli zawodników nominowanych do tej nagrody. Zarówno Robert Lewandowski, jak i Ewa Pajor uplasowali się w drugiej dziesiątce.


Udostępnij na Udostępnij na

Gala Złotej Piłki zawsze przynosi wiele emocji i kontrowersji. Taka sytuacja zaszła i w tym roku. Wielu ekspertów i kibiców spiera się w kwestii najlepszego piłkarza roku. Z jednej strony jest Lionel Messi, który poprowadził Argentynę do wymarzonego triumfu w mistrzostwach świata, z drugiej jest Erling Haaland, wygrywający tryplet z Manchesterem City, zaliczając przy tym najlepszy sezon w karierze. Warto jednak pamiętać, że sezony „mundialowe” rządzą się swoimi prawami. Zawodnicy, którzy pokazali się z dobrej strony w tych rozgrywkach zwykle zajmują wysokie miejsca w plebiscycie.

Messi znów na szczycie

Od kilku lat Leo Messi rywalizuje z Cristiano Ronaldo w liczbie Złotych Piłek. Portugalczyk zawsze starał się doścignąć Argentyńczyka, jednak w ostatnich latach zawodnik Interu Miami mocno odjechał maderyjczykowi. Messi ma na koncie osiem Złotych Piłek, co jest absolutnym rekordem, którego pobicie wydaje się niemożliwe. Oczywiście jest wielu utalentowanych zawodników, takich jak: Kylian Mbappe, czy Haaland, jednak w ich wieku Messi miał już na koncie Złotą Piłkę. Wydaje się pewne, że zawodnik Interu Miami zwyciężył po raz ostatni. Ma on na koncie już 36 lat, a gra za oceanem nie przyniesie mu aż tak dobrych rezultatów.

Głównym czynnikiem, który zadecydował o przyznaniu nagrody od France Football Messiemu, było zwycięstwo na mistrzostwach świata. Argentyńczyk od lat pracował nad tym sukcesem, jednak zawsze czegoś brakowało. A to szczęścia w finale, a to koledzy z drużyny mu nie dorównywali. W Katarze wszystko poszło zgodnie z planem. Kapitan reprezentacji Argentyny został najlepszym zawodnikiem turnieju oraz drugim najlepszym strzelcem. Messi nie zawiódł również w Paryżu. Zdobył mistrzostwo Francji, kończąc sezon z szesnastoma ligowymi trafieniami.

Erling Haaland

Piłkarzem, który również był świetny w 2023 roku, był Erling Haaland. Norweg poprowadził Manchester City do dziewiątego tytułu Premier League oraz pierwszej, historycznej Ligi Mistrzów. W 2023 roku trafił 56 razy, co czyni go najlepszym strzelcem w Europie. Według wielu ekspertów, to właśnie zawodnik „The Citizens” powinien dostać Złotą Piłkę. Oczywiście nie można zaprzeczyć świetnej formie Norwega, jednak brak awansu na mistrzostwa świata zaszkodził mu.

W sezonach mundialowych, głównym wyznacznikiem przyznania Złotej Piłki są właśnie te rozgrywki. Z tego miejsca warto przypomnieć lata 2006 i 2018. Po wygraniu turnieju w Niemczech, nagroda od France Football powędrowała w ręce Fabio Cannavaro. W 2018 natomiast nagrodzony został Luka Modric, który w Rosji dotarł ze swoją Chorwacją do finału.

Na otarcie łez, Haaland otrzymał nagrodę Gerda Mullera – dla najlepszego napastnika. Wcześniej dwukrotnie po tę statuetkę sięgał Robert Lewandowski. Jeżeli Norweg podtrzyma wysoką formę w następnych latach i dołoży do tego sukcesy z klubem, to zdobycie Złotej Piłki wydaje się być kwestią czasu.

Gala Złotej Piłki – miejsca Polaków

Od kilku lat nominacje Roberta Lewandowskiego do Złotej Piłki nie są niczym nadzwyczajnym. Pomimo wielu świetnych sezonów Polakowi nigdy nie udało się wygrać tej nagrody. Najbliżej był w 2021 roku, zajmując drugie miejsce za Leo Messim. W tej edycji kapitan reprezentacji Polski zajął dwunaste miejsce, co jest dosyć dużym spadkiem w porównaniu do poprzednich lat. Nic w tym jednak dziwnego. Lewandowski wygrał co prawda La Ligę oraz został jej najlepszym strzelcem, jednak gra na mundialu w Katarze i liczba wszystkich bramek nie były na tak samo wysokim poziomie. W 2023 roku strzelił 36 bramek, co dało mu piąte miejsce w nagrodzie Gerda Mullera.

Dla przypomnienia Lewandowski wygrywał ją przez dwa ostatnie lata. Wpływ na to może mieć zmiana klubu. Jak wiadomo w lipcu 2022 zawodnik reprezentacji Polski zamienił Bayern Monachium na FC Barcelona. W monachijskiej drużynie wszyscy grali pod Lewandowskiego, który tylko czekał na podanie w polu karnym. W stolicy Katalonii musi on częściej schodzić przed pole karne i pomagać kolegom z drużyny rozgrywać akcje. Pomimo tego Lewandowski wciąż jest jednym z najlepszych napastników świata, co powinien potwierdzić po kontuzji.

Nominację wśród kobiet otrzymała Ewa Pajor. Jest to pierwszy przypadek w historii, aby polska piłkarka została nominowana do Złotej Piłki. Ostatecznie zajęła ona osiemnastą pozycję. Patrząc na jej występy w 2023 roku można jednak odczuwać niedosyt. Napastniczka Wolfsburga strzeliła 25 goli w 35 meczach. Wygrała Puchar Niemiec, została wicemistrzynią Niemiec oraz przegrała w finale Ligii Mistrzów. Oczywiście jest wiele dobrych piłkarek na świecie, aczkolwiek Ewa Pajor zasługiwała na zdecydowanie więcej. W damskiej piłce już od kilku lat karty rozdaje Barcelona, której piłkarki bardzo często wygrywają Złote Piłki. Aby przebić się przez nie i zająć wyższą lokatę, Ewa Pajor musi wygrać więcej trofeów z zespołem.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze