LM: Pierwsze zespoły w IV rundzie

Dzisiejszego wieczoru pierwsze drużyny zapewniły sobie awans do decydującej rundy w walce o Champions League. Fenerbahce Stambuł, Olympique Lyon, FC Basel, NK Maribor, Szachtior Karaganda, Steaua Bukareszt oraz bułgarski FK Ludogorec mogą być już uczestnictwa co najmniej w fazie grupowej LE.

Fenerbahce Stambuł – Red Bull Salzburg 3:1 (3:1)

W najciekawszej dzisiaj parze doszło do pojedynku pomiędzy drużynami, które w europejskich pucharach nie są już debiutantami. Bramkowy remis w pierwszym meczu postawił Fenerbahce w roli faworyta w drodze do awansu. Turkowie nie zawiedli i pewnie zwyciężyli w meczu prowadzonym przez polskiego sędziego – Pawła Gila. Pierwsi bramkę niespodziewani strzelili goście już w 4. minucie gry za sprawą Hiszpana Jonathana Soriano. Później gole padały już tylko dla gospodarzy. Do siatki rywali trafiali: Meireles (8.), Sow (17.) i Webo (34.).

Grasshopper Zurych – Olympique Lyon 0:1 (0:0)

W kolejnym dwumeczu, pomiędzy mistrzami Szwajcarii a trzecią drużyną Ligue 1, również nie doszło do niespodzianki. Francuzi dwukrotnie wygrywali w stosunku 1:0. Tym razem zwycięstwo OL zapewnił Christophe Grenier w 82. minucie spotkania.

Partizan Belgrad – FK Ludogorec Razgrad 0:1 (0:0)

Można śmiało powiedzieć, że wynik rywalizacji pomiędzy zespołami z Półwyspu Bałkańskiego jest niemałą sensacją. Mistrzowie Serbii, którzy zdążyli już sobie wyrobić szacunek w Europie, zostali wyeliminowani przez rewelację zeszłorocznego sezonu w Bułgarii. Piłkarze Ludogorecu wygrali w obu spotkaniach. Dziś po bramce Zlatinskiego w 88. minucie gry po rzucie karnym.

Maccabi Tel Awiw – FC Basel 3:3 (2:3)

Kibice na stadionie w Izraelu zobaczyli dziś grad bramek, choć sprawa promocji do IV rundy eliminacji została rozstrzygnięta już po nieco ponad pół godzinie gry. W 34. minucie mistrzowie Szwajcarii wygrywali już 3:0 Bramki strzelili: Schar (5.), Salah (21.) i Diaz (33.). Maccabi zdołało jeszcze wyrównać stan spotkania, lecz był to już tylko łabędzi śpiew zawodników z Bliskiego Wschodu. Na listę strzelców wpisali się: Schar (samobójcza, 35.), Zahavi (37.) i Radi (55.). W pierwszym spotkaniu zawodnicy z Bazylei wygrali 2:0.

NK Maribor – APOEL Nikozja 0:0

Niespodziankę sprawili także mistrzowie Słowenii, którzy ograli faworyzowanych Cypryjczyków. Przypomnijmy, że APOEL w sezonie 2011/2012 doszedł do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Po bramkowym remisie w pierwszym meczu dzisiejszy dał klubowi największy sukces od 2000 roku, kiedy to grał w fazie grupowej LM.

Staeua Bukareszt – Dinamo Tbilisi 1:1 (1:0)

Skederbeu Korce – Szachtior Karaganda 3:2 (3:1)