Leo Messi z piątą Złotą Piłką!


11 stycznia 2016 Leo Messi z piątą Złotą Piłką!

Właśnie poznaliśmy wyniki głosowania na najlepszego piłkarza roku 2015! Złotą Piłkę po raz piąty zdobył Leo Messi. Wyprzedził drugiego Cristiano Ronaldo. Podium uzupełnił Neymar.


Udostępnij na Udostępnij na

Leo Messi zdobył to trofeum już po raz piąty w historii, jednak „dopiero” po raz czwarty z rąk FIFA. W 2009 roku Złotą Piłkę przyznawała francuska gazeta „France Football” (więcej o tym przeczytasz TUTAJ). Argentyńczyk od 2007 roku nie opuścił podium tego plebiscytu. Tym razem w stu procentach mogliśmy skupić się na jego osiągnięciach, bo do tej pory brylował również przedziwnymi kreacjami. Leo Messi wraz z Barceloną zdobył w ubiegłym roku niemal wszystko. Mistrzostwo i Puchar Hiszpanii, klubowe mistrzostwo świata, triumfował w Lidze Mistrzów i Superpucharze Europy. Popisał się również genialnymi statystykami indywidualnymi.

http://www.scaryfootball.com/wp-content/uploads/2014/01/best-fifa-eleven-2013-golden-ball-top-players-ronaldo-messi.jpg

Spora różnica dzieliła Cristiano Ronaldo, który zajął drugie miejsce, oraz trzeciego Neymara. Niewielu dziś się tym przejmuje – Portugalczyk i Brazylijczyk byli jedynie tłem dla najlepszego w ostatnich 365 dniach piłkarza. Mimo wszystko należy pamiętać, że Argentyńczyk nie zdeklasował rywali pod każdym względem (miał mniej zdobytych bramek od jedynego europejskiego przedstawiciela w trójce).

Złota Piłka dla Argentyńczyka nie była jedynym trofeum rozdanym podczas tej gali. Jako pierwsza zaprezentowana została jedenastka roku, która ponownie wzbudziła wielkie emocje. Jestem ciekawy Waszego zdania: czy wszyscy zawodnicy z tego roku zasłużyli na znalezienie się w najlepszej drużynie?

https://pbs.twimg.com/media/CYdQcWPWAAA5Pyu.jpg

Jill Ellis triumfowała w kategorii „Trener Roku w kobiecej piłce”. Reprezentantki USA zdobyły w minionym roku mistrzostwo świata, demolując w finale Japonki 5:2.

Trenerem Roku 2015 uznano Luisa Enrique z katalońskiej FC Barcelona. Miniony sezon był dla jego drużyny doskonały: triumf w La Liga, Copa del Rey, Lidze Mistrzów, Superpucharze Europy i klubowych mistrzostwach świata. Do tego dwóch jego zawodników było pretendentami do podniesienia Złotej Piłki. Lepiej być chyba nie może!

Messi miał szansę na zdobycie trzech nagród – za miejsce w najlepszej jedenastce, za bycie najlepszym piłkarzem i za zdobycie najładniejszej bramki. Nagroda im. Puskasa wylądowała w rękach Wendella Liry. Piłkarz nie ukrywał wzruszenia, łzy popłynęły również z oczu jego żony.

https://www.youtube.com/watch?v=NG-d-aHadKo

Wzruszenia nie ukrywała również Carli Lloyd, najlepsza piłkarka ubiegłego roku. To idealne zwieńczenie gry 33-letniej zawodniczki, której kariera powoli biegnie ku końcowi. Jej trud i wkład w triumf USA podczas mundialu został doceniony.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze