Legia wkłada kij w mrowisko. Co na to ECA?


11 września 2015 Legia wkłada kij w mrowisko. Co na to ECA?
Grzegorz Rutkowski

Decyzja ECA (Europejskie Stowarzyszenie Klubów) o przeznaczeniu 1 euro z każdego biletu zakupionego na spotkania Ligi Europy i Ligi Mistrzów na poczet pomocy uchodźcom wzbudziła wiele kontrowersji. W Polsce, dodatkowo, zaognić może je przekorna decyzja Legii o przekazaniu 1 euro z biletu na pomoc, owszem, uchodźcom, ale polskim, z Donbasu.


Udostępnij na Udostępnij na

Europejskie Stowarzyszenie Klubów celuje w zebranie trzech milionów euro na pomoc najbardziej potrzebującym migrującym do Europy z Bliskiego Wschodu. Na wtorkowym posiedzeniu zrzeszone kluby zgodziły się przekazać symboliczne euro z każdego biletu sprzedanego na pierwsze „domowe” spotkania w fazie grupowej Ligi Europy oraz Ligi Mistrzów. Decyzją ECA 80 klubów biorących udział w tych rozgrywkach jest zobligowane do przekazania tej sumy, choć zrzeszenie zaprosiło do nieobligatoryjnej współpracy także i pozostałych 60 członków.

Spodziewamy się zebrania minimum dwóch do trzech milionów euro – mówił o realnych celach przewodniczący ECA Karl-Heinz Rummenige. – Świat piłki nożnej ma obowiązek pomóc tym biednym ludziom – tłumaczył motywy podjęcia decyzji przewodniczący rady nadzorczej Bayernu Monachium.

Inicjatywa spotkała się z dużym entuzjazmem możnych klubów zachodniej Europy. Bayern Monachium, Real Madryt i AS Roma oprócz aprobaty decyzji ECA przekazały dodatkowe dotacje na cel pomocy uchodźcom.

Swoje stanowisko musiały zająć także i dwa polskie kluby biorące udział w fazie grupowej Ligi Europy. Lech Poznań w myśl decyzji ECA zgodził się przeznaczyć jedno euro zgodnie z rozumianymi wszędzie wytycznymi – na syryjskich uchodźców. Legia Warszawa natomiast zgoła inaczej podeszła do tematu.

Screenshot_2
Legia oficjalnie włącza się w pomoc uchodźcom (źr. Legia.com)

Według oficjalnych źródeł ECA, organizacja nie uszczegóławia, o jakich uchodźców w jej decyzji chodzi. Wedle obiegowej opinii istnieje ogólnoeuropejskie domniemanie, że wspomniane euro przeznacza się na rzecz uchodźców z Syrii. Tymczasem Legia, wykorzystując lukę w instrukcjach ECA, swoje euro chce przekazać na pomoc polskich „uchodźcom” w ogarniętym chaosem Donbasie.

W Donbasie, w strefie bezpośrednio zagrożonej wojną, znajduje się nadal kilkuset naszych rodaków z Kartami Polaka, często są to całe wielopokoleniowe rodziny. Rozumiemy i popieramy ideę pomocy najbardziej potrzebującym, którzy muszą uchodzić ze swych domów przed zagrożeniem, jakie niesie wojna. Cieszymy się, że dzięki tej inicjatywie uda się zapewnić im bezpieczeństwo i sprowadzić do Polski – czytamy wypowiedź Bogusława Leśnodorskiego, Prezesa Zarządu Legii Warszawa, dla serwisu Legia.com.

Spryt Legii spotkał się z wielkim entuzjazmem fanów warszawskiej drużyny i niemałą zazdrością kibiców Lecha, którzy rozważali nawet bojkot meczu z Belenenses, by tylko nie przykładać się do pomocy uchodźcom. Legię chwali się za wykorzystanie „gapiostwa” oficjeli ECA, choć trzeba przyznać, że to zachowanie dość ryzykowne.

Domniemywać z dużą dozą prawdopodobieństwa można, że ECA celowała w przeznaczenie całej sumy na pomoc syryjskim uchodźcom. Dążąc do wyznaczonego celu, organizacja raczej nie może sobie pozwolić na decydowanie przez kluby o tym, do kogo trafią środki. Z drugiej strony, motywując swoją decyzję chęcią niesienia pomocy, ECA nie może sobie pozwolić także na to, by zareagować na decyzję Legii w sposób negatywny, tym samym dolewając niemało oliwy do płonącego już przecież ognia. „Czy polski repatrianta mniej zasługuje na dotacje z biletów, niż uchodźca syryjski?”, pomyśli zapewne wówczas niejeden z nas.

Komentarze
Jacek (gość) - 9 lat temu

Da się? Da:)

Odpowiedz
Jakub Żurawski (gość) - 9 lat temu

Na razie wygląda na to, że się da. Pytanie tylko, jakie będą tego konsekwencje!

Odpowiedz
Ada (gość) - 9 lat temu

Ciekawe czy ta sytuacja będzie mieć jakiś ciąg dalszy. Rozegranie akcji bardzo cwane.

Odpowiedz
Warszawiak WFH (gość) - 9 lat temu

Dobrze mieć prawnika za właściciela ;-)

Odpowiedz
Jakub Żurawski (gość) - 9 lat temu

jeden jest prawnikiem, a drugi zasiada w zarządzie ECA. Szczególnie ta druga okoliczność mnie bawi

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze