Kobacki – Czubak: najlepszy duet ofensywny w 1. lidze


Arka Gdynia ma najskuteczniejszą ofensywę w lidze

30 marca 2024 Kobacki – Czubak: najlepszy duet ofensywny w 1. lidze
Piotr Matusewicz / PressFocus

Dobra ofensywa to klucz do sukcesu. Wymaga to od piłkarzy kreatywności, dobrej współpracy oraz synchronizacji, a to właśnie posiada duet Arki Gdynia. W tym sezonie obaj piłkarze znajdują się na podium klasyfikacji strzelców tego sezonu 1. ligi. Lepszy jest tylko Łukasz Sekulski z Wisły Płock, wyprzedzając drugiego w tej tabeli Karola Czubaka jedną bramką. Tuż za nim znajduje się Olaf Kobacki z jedenastoma golami, dzieląc trzecie miejsce z napastnikiem Wisły Kraków, Angelem Rodado.


Udostępnij na Udostępnij na

Duet, jaki w tym sezonie tworzą Olaf Kobacki wraz z Karolem Czubakiem, odgrywa kluczową rolę w zespole Arki Gdynia. Bezapelacyjnie przyczyni się to do jej walki o najwyższe cele. Natomiast jak twierdzi trener Arki, Wojciech Łobodziński, siła zespołu nie opiera się jedynie na zgranej ofensywie, tymi słowami kładąc nacisk na właściwą współpracę wszystkich linii w drużynie:

W sporcie, piłce nożnej chodzi przede wszystkim o to, aby zwyciężać zespołowo […]. powiedział w wywiadzie dla Transfer.info trener Arki Gdynia, Wojciech Łobodziński

Olaf Kobacki odbija się po nieudanym wypożyczeniu

Arka Gdynia w sezonie 2022/2023 nie widziała miejsca w składzie dla Olafa Kobackiego, dlatego wypożyczyła piłkarza do Miedzi Legnica. Przez cały sezon, który tam spędził, nie prezentował się zbyt dobrze. W ciągu 25 meczów zdołał tylko raz trafić do siatki przeciwnika i zaliczył cztery asysty. Słabe wyniki budziły wątpliwości co do jego formy i przydatności dla drużyny, dlatego Miedź Legnica nie chciała dłużej korzystać z usług Kobackiego. Jednak po powrocie do Arki Olaf Kobacki w obecnym sezonie znacznie poprawił swoje występy na boisku.

Odnotowuje dużo lepsze statystyki oraz wykazuje się większą skutecznością w grze. Przed pójściem na wypożyczenie nie mógł się odnaleźć w Arce, dlatego decyzja o zmianie klubu miała być korzystna dla obu stron. Jak się okazało, pomimo słabego okresu w Miedzi Legnica dało to mu cenne doświadczenie, zwłaszcza że w poprzednim sezonie „Miedzianka” grała jeszcze w PKO BP Ekstraklasie.

W bieżącym sezonie podczas 22 spotkań ligowych Olaf Kobacki zaliczył już jedenaście trafień oraz pięć asyst. Dodatkowo w ramach rozgrywek Pucharu Polski zanotował asystę przeciwko byłemu klubowi w pierwszej rundzie pucharu, natomiast w drugiej strzelił bramkę.

Przełomowy sezon Karola Czubaka

Karol Czubak od sezonu 2021/2022 znajduje się w szeregach „Żółto-niebieskich”. Do Arki trafił w wieku niemalże 21 lat. Na początku nie wymagano od niego zbyt wiele. Przede wszystkim chciano mu pomóc wdrożyć się do nowej drużyny i z czasem rozwinąć skrzydła. Mimo słabego sezonu w Widzewie Łódź, gdzie nie występował regularnie, zmagając się z kontuzjami i nie dostając biletu do pierwszego składu, działacze Arki dostrzegli potencjał w młodym piłkarzu. Sezon 2022/2023, pierwszy pełny w Arce, Karol Czubak może uznać za całkiem niezły. Wówczas w łącznie 34 meczach udało mu się zdobyć 21 bramek.

W bieżącym sezonie Karol prezentuje się naprawdę dobrze. W ciągu 26 rozegranych meczów zdobył 12 bramek. To dobra statystyka, która plasuje go na drugim miejscu w tegorocznej tabeli klasyfikacji strzelców 1. ligi. Tym samym zyskał uznanie jako jeden z najskuteczniejszych i najgroźniejszych napastników w tym sezonie.

Dynamiczny duet Arki Gdynia

Olaf Kobacki po nieudanym pobycie w Legnicy powrócił z efektowną skutecznością. Forma młodego piłkarza przełożyła się również na umiejętność dobrej współpracy, co widać na boisku. Wraz z Karolem Czubakiem stanowią niekwestionowanie najlepszy duet w linii ofensywy 1. ligi tego sezonu. Ich współpraca na boisku jest niezrównana, co przekłada się na wyniki ich drużyny. Zarówno Czubak, jak i Kobacki prezentują się jako dwaj najskuteczniejsi gracze w lidze, co potwierdza zarówno liczba strzelonych bramek, jak i ich widoczny wkład w ofensywę drużyny. Nieco ponad połowa strzelonych bramek dla „Żółto-niebieskich” padła przy ich udziale.

Anatomia sukcesu w ofensywie 

Posiadając Karola Czubaka i Olafa Kobackiego, Wojciech Łobodziński ma wachlarz możliwości nie tylko w ataku, bowiem obaj potrafią grać na dobrym poziomie w innych strefach boiska. Czubak potrafi zaimponować również w defensywie, tym samym wykreować akcję ofensywną. Kobacki natomiast jest dobrym kreatorem w środku pola. Zazwyczaj występuje tuż obok Karola na pozycji lewego napastnika i to on często jest odpowiedzialny za kluczowe podania piłki pod nogi Czubaka. Jak sam wspomniał, to jego kolega Karol stanowi typową „dziewiątkę” w drużynie, natomiast on pomaga mu w zdobywaniu jeszcze większej liczby bramek. Jednak poza tym on sam również potrafi przymierzyć i uderzyć na bramkę. Dzięki temu skutecznie finalizuje akcje, co czyni go bardziej wszechstronnym zawodnikiem.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze