Kim jest José Mourinho?


Sylwetka portugalskiego szkoleniowca

26 stycznia 2022 Kim jest José Mourinho?

Sukces drużyny piłkarskiej zależy od współpracy w zespole, pomiędzy zawodnikami zajmującymi różne pozycje na boisku, zaangażowania, ale i strategii obranej przez trenera.


Udostępnij na Udostępnij na

Z pewnością jednym z najlepszych trenerów w dziejach jest José Mourinho. Kim on jest i jak przebiegała jego kariera zawodowa?

Krótka biografia José Mourinho

José Mourinho, a właściwie José Mário dos Santos Félix Mourinho urodził się 26 stycznia 1963 roku w Setubal w Portugalii. Od najmłodszych lat był „skazany” na futbol, ponieważ jego ojcem jest były portugalski bramkarz José Manuel Felix Mourinho. Tak jak ojciec mały José chciał grać w piłkę nożną, ale nie odznaczał się zbyt dużymi umiejętnościami w tym zakresie. Dlatego jego kariera piłkarska była krótka. Grał m.in. jako ofensywny pomocnik w Rio Ave. Brakowało mu jednak woli walki.

Nie porzucił jednak piłki nożnej zupełnie, a zainteresował się pracą szkoleniowca. Początkowo pracował jako asystent w Estreli Amadora, a później w FC Porto. Z początkiem lat 90. XX wieku został tłumaczem trenera FC Barcelona, sir Bobby`ego Robsona.

Praca trenerska

Pierwszą samodzielną pracą José Mourinho jako trenera było objęcie drużyny w SL Benefica i Uniao Leiria. W 2002 roku powrócił do Porto i zdobył z klubem trzy ważne trofea – mistrzostwo kraju, Puchar Portugalii oraz Puchar UEFA.  Dwa lata później dla trenera José Mourinho sezon zakończył się jeszcze lepiej, ponieważ Porto obroniło tytuł mistrza Portugalii, wygrało też Ligę Mistrzów, najważniejsze rozgrywki w piłce nożnej w Europie.

Sukcesy na polu trenerskim pozwoliły José Mourinho objąć jeszcze lepszą drużynę z tradycjami – Chelsea FC. Z tą drużyną Murinho zdobył mistrzostwo Anglii w 2005 i 2006 roku. Jego drużyna sięgnęła również po kilka innych krajowych trofeów. Jego wyniki mówiły o nim więcej niż słowa, jeśli chodzi o doskonałą strategię trenerską. Należał już wówczas do światowej czołówki szkoleniowców i mógł przebierać w ofertach pracy, zwłaszcza że w sezonach 2004/2005 oraz kolejnym Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu uznało go za najlepszego trenera na świecie.

Chelsea FC nie osiągało w kolejnych latach takich dobrych wyników, dlatego José Mourinho został zwolniony ze stanowiska, ale objął stanowisko trenera w sezonie 2008/2009 we włoskiej drużynie Inter Mediolan. Podpisał 3-letni kontrakt, a już po trzech miesiącach pracy jego drużyna sięgnęła po Superpuchar Włoch. Sezon 2008/2009 Inter Mediolan zakończył z tytułem mistrza Włoch. W kolejnym sezonie José Mourinho wrócił na szczyt, jeśli chodzi o listę najlepszych trenerów, zdobywając z Inter Mediolanem zwycięstwo w lidze krajowej, krajowy puchar oraz Ligę Mistrzów.

28 maja 2010 roku José Mourinho podpisał 4-letni kontrakt na trenowanie drużyny Realu Madryt. To kolejny ważny punkt w jego karierze szkoleniowca, ponieważ stał się jednocześnie najlepiej zarabiającym trenerem na świecie. W 2011 roku zdobył z Realem Madryt Puchar Króla, a w sezonie 2011/2012 jego drużyna wygrała mistrzostwo Hiszpanii. 29 sierpnia 2012 roku José Mourinho poprowadził Real Madryt do zwycięstwa w Superpucharze Hiszpanii.

W 2013 roku José Mourinho pożegnał się z Realem Madryt i przeszedł z powrotem do Chelsea DC. Podpisał czteroletni kontrakt z londyńskim klubem. W pierwszym roku nie miał sukcesów z klubem, ale w kolejnym sezonie 2014/2015 zdobył Puchar Ligi angielskiej i mistrzostwo Anglii. Słabe wyniki drużyny spowodowały jednak, że 17 grudnia 2015 roku kontrakt z José Mourinho z Chelsea FC został rozwiązany. Od 27 maja 2016 roku do 18 grudnia 2018 roku José Mourinho był trenerem Manchesteru United, a od 20 listopada 2019 roku – Tottenhamu. Od 1 lipca 2021 roku objął stanowisko trenera AS Romy.

Współpraca José Mourinho z XTB

Jeden z najlepszych w historii światowego futbolu trenerów i menadżerów sportowych, José Mourinho zdecydował się na współpracę z XTB – brokerem rynku Forex i CFD, w roli ambasadora. Funkcję tę ma pełnić przez dwa lata, licząc od 2020 roku. Współpraca marki XTB z José Mourinho w roli ambasadora ma wymiar reklamowy i promocyjny. Broker wypowiada się, że José Mourinho jako niezwykła osobowość świata sportu i symbol doskonałego menedżera piłkarskiego budującego swój sukces w oparciu o odpowiednią strategię, może być wzorem do naśladowania także przez inwestorów – traderów. Kieruje się w swoim życiu i przede wszystkim w pracy zawodowej wartościami i strategiami, które są spójne dla marki XTB w swojej działalności.

XTB dodaje, że José Mourinho został wybrany za ambasadora marki zupełnie nieprzypadkowo, ponieważ tak jak trener pomagał zespołom stać się najlepszymi na świecie, tak broker XTB chce na każdym kroku pomagać klientom stać się jeszcze lepszymi inwestorami, zapewniając im możliwie jak najwyższy poziom usług i najlepszą technologię.

Źródło: https://www.youtube.com/c/xtbpl/playlists

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze