Emocje w Afryce

24 marca 2013 Emocje w Afryce

Na kontynencie afrykańskim zostały rozegrane spotkania w ramach eliminacji do mundialu w Brazylii. Nie zabrakło emocji, bramek i zaciętości. Najbardziej ciekawie wyglądało spotkanie Gwinei Równikowej z Republiką Zielonego Przylądka, w którym gospodarze po zaciętym boju wygrali 4:3.

Gwinea Równikowa
Gwinea Równikowa (fot. Mtnfootball.com)

Grupa A

W grupie A odbyło się jedno spotkanie. Reprezentacja Etiopii mierzyła się z reprezentacją Botswany. Gospodarze dzięki zwycięstwu mogli uplasować się na pierwszej lokacie, więc zamierzali w tym meczu zgarnąć pełną pulę.

Przez dłuższy okres utrzymywał się wynik bezbramkowy. Dopiero w 88. minucie na listę strzelców wpisał się Getaneh Kebede Gebeto i drużyna Etiopii objęła prowadzenie. Wynik nie zmienił się i gospodarze zainkasowali trzy punkty, co pozwoliło im objąć pierwsze miejsce w grupie.

Grupa B

Drużyna Gwinei Równikowej mierzyła się z drużyną Republiki Zielonego Przylądka. Goście byli w trudnej sytuacji, gdyż nie wygrali żadnego spotkania w grupie. Gospodarze mieli na koncie jeden punkt, więc zwycięstwo utrzymywałoby ich jeszcze w walce o awans.

Drużyna Gwinei Równikowej rozpoczęła spotkanie z wysokiego C. W 3. minucie piłkę do siatki wpakował Nsue i gospodarze mogli się cieszyć z prowadzenia. Jednakże radość trwała tylko dwie minuty, bo Djaniny znalazł sposób na pokonanie bramkarza Gwinei Równikowej. W 17. minucie rzut karny na gola zamienił Nsue, który w ten oto sposób zdobył drugiego gola i dał ponownie swojemu zespołowi prowadzenie. Jednakże znowu byliśmy świadkami powtórki z rozrywki, gdyż kolejny raz dwie minuty zajęło drużynie Republiki Zielonego Przylądka doprowadzenie do wyrównania.

Na kolejne bramki czekaliśmy do końca drugiej części spotkania. W 76. minucie Nsue zdobył trzeciego gola i gospodarze ponownie prowadzili. Jednakże dziewięć minut później Djaniny zanotował drugie trafienie i goście doprowadzili do wyrównania. Ale upartość i zaciętość drużyny Gwinei Równikowej nie znała granic. Tym razem udało się zdobyć gola, który zapewnił zwycięstwo gospodarzom. Na listę strzelców wpisał się w 88. minucie Rincon i Gwinea Równika po zaciętym boju zwyciężyła w tych zawodach.

Grupa C

Dla losów tej grupy bardzo ważny był pojedynek Tanzanii z Marokiem. Wygrany tego starcia mógł włączyć się do równorzędnej walki z Wybrzeżem Kości Słoniowej o awans do kolejnej rundy. Dlatego obie ekipy zdawały sobie sprawę, że jeśli przegrają, to szanse na awans będą iluzoryczne.

W pierwszej połowie piłkarze nie byli w stanie zdobyć gola. Dopiero po zmianie stron nieco się rozkręcili. W 46. minucie bramkarza Maroka pokonał Thomas Ulimwengu i piłkarze Tanzanii objęli prowadzenie. Gospodarze nie zamierzali spoczywać na laurach i w 67. minucie Mbwana Samata zanotował trafienie. Ten sam piłkarz trzynaście minut później zdobył kolejnego gola i Tanzania miała wszystko pod kontrolą. W doliczonym czasie gry gola na otarcie łez dla Maroka zdobył El Arabi.

Tanzania pewnie wygrała z ekipą Maroka i traci punkt do prowadzącej drużyny Wybrzeża Kości Słoniowej.

Grupa D

W tej grupie odbywały się dwa pojedynki. W pierwszym meczu zespół Lesotho podejmował Zambię. Przed tym spotkaniem faworytami byli goście. Zwycięstwo mogło przybliżyć jedną z drużyn do awansu, więc piłkarze zamierzali dać z siebie wszystko.

Obydwie drużyny przez dłuższy okres tego pojedynku nie mogły znaleźć sposobu na pokonanie bramkarza rywali. Udało się tego dokonać w 72. minucie piłkarzom Zambii. Na listę strzelców wpisał się Collins Mbesuma i goście objęli prowadzenie. Jednakże gospodarze minutę przed upływem regulaminowego czasu gry spłatali psiuka i doprowadzili do wyrównania. Bohaterem drużyny Lesotho był Marabe, któremu udało się wpakować futbolówkę do bramki przeciwnika. Nic już w tym spotkaniu się nie zmieniło i oba zespoły podzieliły się punktami.

W drugim spotkaniu Ghana mierzyła się z Sudanem. Gospodarze grali tylko o zwycięstwo, gdyż mieli szansę na objęcie pierwszego miejsca w grupie. Sudan przed tym spotkaniem miał cztery punkty, więc nie chciał tanio sprzedać skóry.

Piłkarze Ghany do przerwy prowadzili dwoma golami za sprawą Gyana i Mubaraka. W drugiej części spotkania gospodarze zanotowali kolejne trafienia i przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Najpierw bramkarza reprezentacji Sudanu pokonał Waris. Następnie czwartą bramkę dla Ghany zdobył Agyemang-Badu. Gospodarze pewnie wygrali z Sudanem 4:0, wskakując na fotel lidera.

Grupa G

Drużyna Mozambiku przed potyczką z Gwineą miała na koncie jeden punkt, więc zwycięstwem mogła sobie polepszyć sytuację w grupie i zwiększyć szansę na końcowy awans. Natomiast piłkarze Gwinei, gdyby wygrali, to zrównaliby się punktowo z Egiptem. Dlatego chcieli zrobić wszystko, by tego dokonać.

Niestety zawodnicy swoją grą nie uradowali kibiców. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem, co na pewno nie satysfakcjonuje obu zespołów. Jeżeli we wtorek Egipt wygra, to będzie bardzo blisko awansu do kolejnej rundy.

Grupa H

Zespół Rwandy zajmował ostatnie miejsce w grupie, dlatego trzy punkty w starciu z Mali były bardzo potrzebne. Natomiast goście bez wątpienia byli faworytem tego pojedynku i pragnęli przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, by plasować się w czołówce tabeli grupy H.

Pierwsza połowa należała do gospodarzy. Bramkarza rywala pokonał Kagere i piłkarze Rwandy cieszyli się niezmiernie z objętego prowadzenia. Jednak w drugiej części gry zespół Mali wziął sprawy w swoje ręce. W 50. minucie Samassa wpakował piłkę do siatki i mieliśmy remis. Natomiast pięć minut później swojego gola dołożył Abdou Traore. Więcej bramek już nie padło i Mali pokonało Rwandę na wyjeździe 2:1.

Grupa I

W grupie I odbył się jeden pojedynek. Demokratyczna Republika Konga mierzyła się z Libią. Wygrany tej batalii mógł włączyć się do równorzędnej walki z Kamerunem o awans do kolejnej rundy.

Piłkarze podczas tych zawodów nie potrafili wpakować piłki do siatki. Padł bezbramkowy remis i obie ekipy podzieliły się punktami. Nadal na czele grupy stoi Kamerun.

Grupa J

W grupie J byliśmy świadkami jednego spotkania. Reprezentacja Liberii podejmowała zespół Ugandy. Przed tym spotkaniem w lepszej sytuacji byli goście. Zwycięska drużyna włączyłaby się do równorzędnej walki z Senegalem, dlatego zgarnięcie pełnej puli było dla tych zespołów szalenie ważne.

W 36. minucie na listę strzelców wpisał się Patrick Wleh i Liberia objęła prowadzenie. W drugiej połowie gospodarze nie zamierzali spocząć na laurach. W 50. minucie bramkę zdobył Anthony Laffor. Wynik się nie zmienił i Libera pewnie wygrała 2:0.