Abdallah Hafez: Polska to świetne miejsce do rozpoczęcia kariery [WYWIAD]


Egipski zawodnik opowiada nam o swoich początkach w Polsce, transferze do Górnika Polkowice oraz planach na przyszłość

23 lutego 2022 Abdallah Hafez: Polska to świetne miejsce do rozpoczęcia kariery [WYWIAD]
Górnik Polkowice

Abdallah Hafez w Hutniku Kraków wydawał się jednym z najbardziej perspektywicznych zawodników, więc nie dziwi, że wreszcie trafił na wyższy poziom rozgrywkowy. Jego nowym klubem został Górnik Polkowice, który za wszelką cenę chce utrzymać się w Fortuna 1. Lidze. 23-latek z Egiptu zgodził się poświęcić nam chwilę, więc zapraszamy do lektury.


Udostępnij na Udostępnij na

Abdallah Hafez do Polski przyjechał z egipskiego Enppi SC. Po niespełna dwóch latach spędzonych w Hutniku postanowił poszukać nowych wyzwań. Trafił na półroczne wypożyczenie do Górnika Polkowice. Klub z Dolnego Śląska zapewnił sobie opcję wykupu tego zawodnika.

*materiał został zrealizowany przy pomocy Marcina Rusina i Eleven Promotion Group

Jesteś z Kairu, teraz mieszkałeś w Krakowie. Polkowice są jednak zdecydowanie mniejszym miastem. Czy nie czujesz lekkiej niepewności?

To nie jest dla mnie duży problem. Kiedy mieszkałem w Krakowie, nie wychodziłem aż tak wiele, jednak wciąż uważam, że lepiej jest mieszkać w dużym mieście. Mimo to chciałbym też pożyć w mniejszym mieście i zobaczyć, jak wszystko tutaj wygląda i jak żyje się ludziom. Myślę, że to będzie bardzo ciekawe doświadczenie.

Jak oceniasz pierwsze treningi z nowym zespołem?

To jest okres przygotowawczy i treningi są ciężkie. Ale jest, jak powinno być, bo zaraz startuje liga. Będzie nam łatwiej.

Wielkie wyzwanie przed Tobą. Górnik Polkowice pilnie potrzebuje więcej jakości piłkarskiej, bo walczy o utrzymanie w lidze.

Tak, to jest wyzwanie. Ja, drużyna i sztab będziemy musieli zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby osiągnąć nasz cel. Jesteśmy tego pewni. Nie chcemy spaść. Zrobimy wszystko, żeby się utrzymać.

Jak często przed transferem dzwonił do Ciebie Szymon Szydełko?

Wiesz, rozmawiałem z innym klubem. To także był klub z pierwszej ligi. Jednak w międzyczasie miałem rozmowę z trenerem Szydełką. On wtedy mi powiedział, że jeżeli coś nie wyjdzie przy transferze do tego zespołu, to zamierza o mnie powalczyć. Naprawdę mnie chciał. Mamy bardzo dobre relacje. W Hutniku znajdowaliśmy się w takiej samej sytuacji jak teraz Górnik. W ostatnim sezonie byliśmy na dole tabeli. Jednak w drugiej rundzie rozegraliśmy wiele dobrych meczów i ostatecznie utrzymaliśmy się.

Okej. A czy mógłbyś porównać trenera Szydełkę z egipskim szkoleniowcami? Jaka jest między nimi różnica?

Szymon Szydełko na pewno dba o dobre relacje z zawodnikami. Do tego uwielbia ciężką pracę. Z kolei w Egipcie szkoleniowiec ma wielu asystentów. Można mieć wrażenie, że nic nie robi. Dla przykładu podczas pracy w Hutniku trener Szydełko sam robił praktycznie wszystko. Myślę, że wynika to z różnicy mentalności trenerów w tych państwach.

Rozumiem. Gdzie kluby są lepiej zorganizowane?

To jest trudne pytanie. W Egipcie jest trochę inaczej, ale nie w sensie „lepiej zorganizowane”. Nie wiem. Trudno mi powiedzieć, bo nie znam polskiego i w zasadzie nie wiem, czy to jest dobrze organizowane czy też nie. (śmiech)

Ale chyba znasz już trochę słów po polsku?

Trochę rozumiem, ale nadal jest mi trudno rozmawiać w tym języku.

Zupełnie poważnie – dlaczego przyjechałeś do Polski? To jest miejsce obserwowane przez licznych skautów z wielu państw.

Najpierw skończył mi się kontrakt z egipskim klubem. Ja chciałem rozpocząć karierę w Europie. Jeden z agentów polecił mi transfer do Hutnika Kraków. Powiedziałem: „Okej, w takim razie zacznijmy tam!”. Jestem bardzo zadowolony, że tu trafiłem. To jest świetnie miejsce do rozpoczęcia kariery. Jednak myślę, że przyjechałem tutaj raczej na krótki czas. Będę grał jak najlepiej, ale później chcę trafić do lepszej ligi: w Niemczech, Anglii, Hiszpanii, może we Włoszech.

Więc to są Twoje plany na dalszą przyszłość.

Tak, chciałbym doświadczyć gry w innych ligach. One są najlepsze i każdy piłkarz marzy, żeby w nich kiedyś zagrać.

Rozumiem. Wróćmy do Polski i Egiptu. Porównaj fanów. Gdzie są więksi fanatycy?

To jest nieporównywalne, Egipt jest zupełnie inny. Kibice w Egipcie są szaleni, inaczej niż tutaj.

Skarb kibica Fortuna 1. Ligi: Górnik Polkowice – utrzymanie ponad wszystko

Oglądasz mecze ekstraklasy?

Czasami. Nie zawsze.

Co sądzisz o polskiej piłce? Jakie jest Twoje pierwsze wrażenie, kiedy oglądasz np. mecz Legii?

Oglądałem mecz Legii z Zagłębiem Lubin. W mojej opinii jest różnica pomiędzy ekstraklasą a pierwszą ligą. Jednak nie jest ona duża. Może udowodnię swoje słowa: w Pucharze Polski zespół z pierwszej ligi może pokonać drużynę z ekstraklasy. Tak samo zespół z drugiej ligi może pokonać drużynę z pierwszej ligi. W Pucharze Polski takie zjawisko jest bardzo powszechne.

Kto jest dla Ciebie ulubionym piłkarzem, największym autorytetem? Myślę, że Mohammed Salah, ale nie jestem pewny.

Tak, oczywiście Mohammed Salah. Jako piłkarz, jako osoba, w każdym możliwym aspekcie. On jest autorytetem dla wielu ludzi, bo daje dużo pozytywnych emocji. Nie tylko w Egipcie, lecz także na całym świecie.

Na koniec pytanie o Twoją sytuację kontraktową – jesteś obecnie wypożyczony na pół roku (z opcją kupna). Jakie masz dalsze plany co do Górnika Polkowice?

Moim planem jest jak najbardziej skupić się na najbliższych spotkaniach. Będę dawał z siebie wszystko, walczył na boisku i dawał 100%. Potem zobaczymy, co się wydarzy.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze