Ciekawostki statystyczne La Liga


Pierwsza kolejka rozegrana, a to dobry czas, by sięgnąć pamięcią wstecz...

23 sierpnia 2017 Ciekawostki statystyczne La Liga
VISITA EN EL SEVILLAFC PARA VER LAS REFORMAS DEL RAMON SANCHEZ PIZJUAN

Dla piłkarzy końcówka lata to moment, kiedy należy zapomnieć o tym, co było, i zacząć myśleć o kolejnym sezonie. W Hiszpanii rozegrano już pierwszą kolejkę, a Real Madryt uświetnił rozgrywkę serią 44 podań, po których padła bramka Casemiro. Wyczyn „Królewskich” to doskonały pretekst do wspomnienia kilku ciekawostek statystycznych związanych ze starą, dobrą ligą hiszpańską.


Udostępnij na Udostępnij na

Dobry początek

Real Madryt wyrównał rekord serii podań przed strzeleniem gola. Zawodnicy wymienili ze sobą piłkę aż 44 razy, zanim Casemiro umieścił ją w siatce.

https://twitter.com/jrmadrid_/status/899942341905178624

Rekordowa kolejka

W drugiej kolejce La Liga w sezonie 1950/1951 strzelono aż 59 goli. To rekord w historii rozgrywek. Aż dziesięć bramek padło w meczu pomiędzy Atletico Madryt a FC Barcelona. „Duma Katalonii” przegrała spotkanie 6:4. Najwięcej bramek strzeliła CD Malaga, ogrywając UE Lleida 9:0.

Najczęściej wyrzucany z boiska zawodnik w La Liga

Niechlubnym wyczynem może się pochwalić Sergio Ramos, który w zeszłą niedzielę – podczas pierwszej kolejki ligi hiszpańskiej – został po raz 23. wyrzucony z boiska. Z racji tego, że Hiszpan będzie dalej grał w Madrycie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie samotnym liderem tej klasyfikacji.

Noc żółtych kartek

Zostając w temacie kar dla zawodników, 26 kwietnia 2009 roku, podczas meczu pomiędzy Athletic Club a Racing sędzia pokazał 13 żółtych kartek, jedną bezpośrednio czerwoną i cztery żółte kartoniki skutkujące wydaleniem z boiska – razem 18.

Spektakularne zwycięstwa

W lidze hiszpańskiej dochodziło do spektakularnych zwycięstw. W sezonie 1930/1931 Athletic Club pokonał FC Barcelona 12:1. Honorową bramkę dla Katalończyków zdobył, nieżyjący już, Steve Goiburu.

Wieczna tabela

Istnieje coś takiego jak Wieczna tabela, zgodnie z którą w Hiszpanii najlepszym klubem jest Real Madryt (1648 zwycięstw, 552 remisy i 562 porażki). Druga lokata należy do FC Barcelona (1581 zwycięstw, 560 remisów i 621 porażek). Trzecie miejsce zajmuje Atletico Madryt (1241 zwycięstw, 599 remisów i 775 porażek). Ostatnie miejsce zajmuje Girona FC.

Pierwszy mistrz La Liga

La Liga została założona w 1928 roku. Po rozegraniu pierwszego sezonu mistrzem Hiszpanii została FC Barcelona.

Gol seniora

Najstarszym strzelcem La Liga był Donato. Grał wówczas w Deportivo La Coruna, a w dniu strzelenia bramki miał 40 lat, 4 miesiące i 17 dni.

Najlepsi strzelcy

W rankingu strzelców wszech czasów niekwestionowanym liderem jest Lionel Messi – 349 strzelonych goli. Zaraz za nim jest Cristiano Ronaldo, mający na koncie 285 bramek.

Wierność kibiców

Jednak wszyscy doskonale wiemy, że najważniejsza jest dobra widownia. Bez dopingu kibiców nie udałby się żaden mecz, dlatego frekwencja również jest istotna. W zeszłym sezonie na stadionach La Liga zasiadło 10 667 283 kibiców, co daje średnio 28 098 kibiców na mecz. Największą średnią liczbę kibiców na stadionie miała FC Barcelona – 78 575 osób.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze