Albania – Polska 0:1

12 października 2021 Wygrana po ciężkim boju – na boisku i poza nim. Oceny Polaków po meczu z Albanią
Jacek Pietrasik

Przed starciem Albania – Polska sam Paulo Sousa mówił, że to mecz o wszystko. Bez wątpienia to spotkanie miało duże znaczenie w kontekście naszej sytuacji w grupie. I jak na razie jest ona całkiem dobra. Pokonaliśmy Albanię po bardzo emocjonującym meczu. Więcej emocji było na trybunach niż boisku, ale październik kończymy na drugim miejscu w tabeli. Mundial jest ciągle w naszym zasięgu. Reprezentantów Polski ocenimy w skali szkolnej (1–6).

W pierwszym meczu z Albanią wygraliśmy 4:1, ale w niezbyt przekonującym stylu. Jak było dziś?

Wyjściowa jedenastka

Wojciech Szczęsny – 3

Bezrobotny w pierwszej odsłonie meczu, w drugiej też bardzo się nie spocił. Dobry występ. Czujnie, pewnie, bez żadnego błędu, ale i spektakularnej interwencji.

Paweł Dawidowicz – 3

Mecz Albania – Polska był jego kolejną szansą na minuty w kadrze. Raczej jej nie zmarnował, bo zagrał poprawnie, asekuracyjnie, do najbliższego. Dobrze współpracował z Jóźwiakiem.

Jan Bednarek – 3

Na początku spore zagrożenie było po akcjach jego stroną, ale potem sytuacja się uspokoiła. Dobrze, choć przed ostrzejszymi interwencjami powstrzymywała go żółta kartka.

Kamil Glik – 3+

Czyścił, co było trzeba, wybijał piłkę. Głównie podawali między sobą z Bednarkiem. Ogólnie patrząc, to cała nasza trójka defensorów zagrała dziś poprawnie.

Tymoteusz Puchacz – 4-

Robił to, z czego słynie, czyli sprint po skrzydle i wrzutka. Dośrodkowania były wątpliwej jakości, bo rzadko kiedy trafiały do napastników. Później złapał wiatr w żagle i grał coraz lepiej. Choćby akcja bramkowa zaczęła się od jego odbioru. Zupełnie nie widać jego kłopotów z grą w klubie.

Kamil Jóźwiak – 3+

Kolejny raz przygaszony. W porównaniu z biegającym po drugiej stronie boiska Puchaczem był słabo widoczny. Pewnie wynikało to z zadań defensywnych, ale brakuje jego polotu z początków w kadrze. Tym razem nadrobił solidną postawą w obronie.

Grzegorz Krychowiak – 2+

Jego strata na początku spotkania mogła mieć tragiczne skutki. Za wolno, zbyt długo układał sobie piłkę, notował straty. Po przerwie coś drgnęło w jego grze, ale nadal nie jest to Grzegorz Krychowiak, którego chcemy oglądać.

Jakub Moder – 2

Nie najlepszy występ „Modzia”. Straty, niedokładność – to ewidentnie nie był jego dzień. Najlepiej obrazuje to zmiana, na którą zdecydował się Paulo Sousa już po 45 minutach. Zastąpił go Mateusz Klich.

Piotr Zieliński – 3

Wraz z upływem minut zaczął się rozkręcać. Jego technika i obunożność mogły zaskoczyć Albańczyków i złamać ich ustawienie. Potem znowu przeciętnie.

Robert Lewandowski – 3-

Raz zablokowany pod bramką, musiał wracać po piłkę. Słaby występ, grał, jakby musiał. Deja vu z meczu z San Marino.

Adam Buksa – 4+

Widać, że jest w dobrej formie. Udowadnia to nie tylko w klubie, ale i w kadrze. Kolejny wyjściowy skład nie jest przypadkiem. Troszeczkę zagotował się pod koniec pierwszej połowy, ale i tak przyjemnie patrzy się na jego grę. Jeden z lepszych dziś na boisku, a może i najlepszy.

Rezerwowi

Mateusz Klich – 3+

Dostał czas na zdziałanie czegoś. Nie zrobił dobrego pierwszego wrażenia – słabo wszedł w mecz, ale nadrobił sporo ładną asystą do Świderskiego.

Karol Świderski – 4

Zmienił Buksę i było to prawdziwe wejście smoka! Zdobył gola, bardzo ważnego gola. Coraz lepiej czuje się w tej drużynie i udowadnia to kolejnymi golami.