Wychowankowie na zgrupowaniach klubów PKO Ekstraklasy


Świeża krew w klubach PKO Ekstraklasy

11 lipca 2023 Wychowankowie na zgrupowaniach klubów PKO Ekstraklasy
Tomasz Kudala / PressFocus

W celu skonstruowania zrównoważonej kadry, obok graczy doświadczonych potrzeba również młodzieży. Część z młodych zawodników to wychowankowie, a ich liczba może świadczyć o kondycji szkolenia każdego z klubów. Zobaczmy więc, jacy wychowankowie pojechali ze swoimi klubami na obozy przed nadchodzącym sezonem 2023/2024.


Udostępnij na Udostępnij na

Pisząc ten artykuł, wyszliśmy z założenia, aby pokazać tych wychowanków, którzy wcześniej nie mieli styczności z pierwszą drużyną, lub ta styczność była niewielka. Inaczej jest w sytuacji beniaminków, przy których doświadczenie w pierwszej drużynie nie miało takiego znaczenia, w końcu i tak nie widzieliśmy ich na boiskach ekstraklasy. Chcieliśmy również, aby byli to zawodnicy wciąż młodzi, także większość z nich będzie w wieku młodzieżowca.

Bramkarze

Zaczynamy od piłkarza, który właściwie złamie chyba wszystkie reguły, o których pisaliśmy wcześniej. Jakub Bielecki, bo o nim mowa, to 22-letni wychowanek Ruchu Chorzów, który jest pierwszym wyborem trenera Skrobacza. W minionej kampanii zagrał w każdym możliwym meczu ligowym. Bielecki ma już na swoim koncie 100 występów w barwach Ruchu, w których zanotował 48 czystych kont.

W Puszczy Niepołomice również jest wychowanek na bramce, a nawet kilku, ale do nich przejdziemy później. Zaczniemy sobie od Krzysztofa Wróblewskiego, który kilka razy w zeszłym sezonie 1. ligi zastępował Kewina Komara. 21-latek w 10 takich meczach zaliczył trzy czyste konta, a także zanotował asystę. Oprócz niego z wychowanków przed sezonem w pierwszej drużynie trenuje 19-leti Eryk Grabowski, a także 18-letni Filip Uryga.

W drużynie ostatniego z beniaminków, czyli ŁKS-u, obok dobrze wszystkim znanemu Aleksandra Bobka trenuje również Dawid Arndt. 21-latek urodzony w Tomaszowie Mazowieckim ma już za sobą 25 występów w pierwszej drużynie klubu z Łodzi. Notował je na dosyć szerokiej przestrzeni czasu, bo debiutował jeszcze w ekstraklasie, mając 18 lat. Zagrał wtedy w dwóch meczach, obu przegranych 2:0.

Przejdźmy teraz do ekipy Lecha Poznań, w której spośród wielu młodych graczy, zaczniemy od Mateusza Mędrali – reprezentanta Polski U-17. Był na turnieju w tym roku, ale nie był w stanie wygryźć z pierwszego składu Miłosza Piekutowskiego, o którym napiszemy później. Mędrala w minionym sezonie grał głównie w centralnej lidze juniorów, a także w 3-ligowych rezerwach. W pierwszym zespole jednak siedział na ławce rezerwowych w kilku meczach Ligi Konferencji. Mędrala to nie jest jednak jedyny świeżak w bramce Lecha. Na przygotowania zaproszenie dostał również Mateusz Pruchniewski – bramkarz z rocznika 2007. Sezon 2022/2023 spędził głównie w CLJ, zagrał też jeden mecz w rezerwach.

Natomiast w ekipie mistrza Polski – Rakowa Częstochowa – znajdziemy Jakuba Rajczykowskiego. 18-latek, podobnie jak jego koledzy z Lecha, grał głównie w rozgrywkach CLJ, choć zaliczył też podobną ilość występów w rezerwach, które grają poziom niżej od rezerw Lecha.

W Pogoni Szczecin, podobnie jak w Lechu, mamy reprezentanta U-17. Jest nim Axel Holewiński, który nawet wystąpił podczas tegorocznego Euro. Niestety dla niego miało to miejsce w przegranym 3:0 meczu z Walią, co jednak, jak wiemy wszyscy, nie przeszkodziło Polsce w awansie do ćwierćfinału. W Pogoni Holewiński gra w CLJ do lat 19.

Kolejny na naszej liście jest Barłomiej Jelonek – wychowanek Piasta Gliwice. 21-latek nie zadebiutował w pierwszym zespole, choć był zgłoszony do gry w PKO Ekstraklasie w minionym sezonie. Niedawno przedłużył wygasający kontrakt, którego ważność teraz będzie trwała do końca czerwca 2025 roku.

Teraz znajdujemy się w Kielcach, gdzie czeka na nas Rafał Mamla. 19-latek grał w rezerwach, ale w końcówce poprzedniego sezonu znalazł się na ławce w kilku meczach Korony Kielce w PKO Ekstraklasie. Jedziemy do Mielca, gdzie spotykamy 20-letniego Mateusza Dudka, który w ekstraklasie jeszcze nie zagrał, ale zadebiutował w Stali w rozgrywkach Pucharu Polski.

Czas na odwiedziny kolejnego z reprezentantów Polski U-17 – Miłosza Piekutowskiego. Pierwszy bramkarz tej reprezentacji na co dzień związany jest z Jagiellonią Białystok. W rozgrywkach 2022/2023 zagrał 15 meczów w CLJ do lat 19, a także dwa mecze w rezerwach.

Kolejni na liście są wychowankowie Zagłębia Lubin – Szymon Weirauch, Michał Matys oraz Adam Matysek. Pierwszy z nich na co dzień gra w CLJ U-19, jego młodszy kolega Adam Matysek również znajduje się w tej drużynie, a najmłodszy z nich Michał Matys raz gra w rezerwach, a raz w centralnej lidze juniorów.

W Warcie Poznań jest już w miarę doświadczony Jędrzej Grobelny, być może nie powinno go być w tym zestawieniu, bo zagrał już 15 spotkań w ekstraklasie i ma ponad 1000 minut, ale wiemy, że w przypadku bramkarzy jest trochę inaczej. Jeśli już pojawi się na boisku, to raczej z niego nie schodzi. Wracając, jest też 16-letni Piotr Kruk.

Dariusz Skorupiński

Obrońcy

Listę obrońców rozpoczynamy od graczy Puszczy Niepołomice – Piotra Gruszeckiego oraz Filipa Gila. Gruszecki w sezonie 2022/2023 na boisku w 1. lidze spędził 11 minut, ostatni raz zagrał w 23. kolejce. Natomiast 16-letni Filip Gil w pierwszej ekipie Puszczy jest od lutego, nie zdążył jeszcze zadebiutować.

Wracamy do piłkarzy Lecha Poznań, których na obronie jest naprawdę wielu. Zaczniemy od graczy bardziej kojarzonych, a więc od Filipa Borowskiego i Maksymiliana Pingota. Drugi z nich sezon zaczął w Lechu ze względu na problemy na środku obrony, zimą wypożyczono go do Odry Opole. Borowski cały sezon spędził w Zagłębiu Sosnowiec, gdzie w 32 meczach zaliczył sześć asyst. Poza nimi w Poznaniu są jeszcze Michał Gurgul, który w poprzednim sezonie zadebiutował w ekstraklasie, 18-letni Bartosz Tomaszewski grający w rezerwach oraz 19-letni Ksawery Kukułka, również grający w rezerwach.

Z Pogonią trenuje grający w rozgrywkach CLJ Dawid Fornalik. Z Piastem grający zwykle w rezerwach Piotr Liszewski. Obaj mają 18 lat. W Górniku jest dwa lata starszy Maksymilian Gandziarowski, zawodnik rezerw. Do Korony z wypożyczenia ze Stomilu powrócił Igor Kośmicki, również 20-latek. W Śląsku są 19-letni Mateusz Stawny, który zdążył zadebiutować w ekstraklasie, a także 16-letni Krzysztof Kurowski grający w CLJ.

W Zagłębiu Lubin jest dobrze wszystkim znany Igor Orlikowski, który świetnie spisał się na Euro do lat 17, na co dzień występuje w ekipie „Miedziowych” do lat 19. Ma patent na świetne granie. Cracovia na zgrupowanie zabrała ze sobą Oliwiera Hylę, 18-letniego prawego obrońcę, który na swoim koncie ma już prawie 60 występów w rozgrywkach CLJ. W Warcie Poznań występuje za to Mateusz Lechowicz, 17-letni środkowy obrońca.

Pomocnicy

W Ruchu Chorzów występuje wszechstronny Tomasz Wójtowicz. Reprezentant Polski U-21 jest podstawowym piłkarzem swojej ekipy, w której występuje na boku pomocy. W zeszłym sezonie 19-latek zanotował siedem asyst i strzelił trzy gole. Po wypożyczeniu do Wisły Sandomierz do Puszczy Niepołomice wrócił Kacper Stokłosa. 19-letni ofensywny pomocnik nie znaczył jednak zbyt wiele w minionych sezonach w drużynie z Niepołomic. Ostatni pomocnik wśród beniaminków na naszej liście to Jan Łabędzki, 17-latek z ŁKS-u, który zazwyczaj grał w rezerwach w minionym sezonie.

Bardzo liczną delegację stanowią wychowankowie Lecha Poznań. Wśród nich są Filip Wilak, Maksymilian Dziuba, Sammy Dudek oraz Aleksander Nadolski. Ten pierwszy zadebiutował już w zespole seniorskim, zbierając 23 minuty w trzech ostatnich meczach ekstraklasy w minionym sezonie. Pozostali wychowankowie grają w CLJ lub rezerwach.

Jeśli natomiast chodzi o drużynę wicemistrza Polski, mamy Filipa Rejczyka i Jakuba Jędrasika, Igora Strzałka nie uwzględnialiśmy, bo trochę jednak pograł w minionym sezonie. Obaj zawodnicy są usposobieni bardziej ofensywnie. 18-letni Jędrasik zadebiutował w minionym sezonie PKO Ekstraklasy, wchodząc na dwie minuty w meczu ze Śląskiem Wrocław. Rok młodszy Rejczyk nie ma jeszcze na swoim koncie występu w seniorach, jest za to reprezentantem Polski U-17 i był jasną postacią naszej kadry na tegorocznych mistrzostwach Europy.

Mateusz Kostrzewa

Wychowankowie mistrza Polski na tej liście to Jerzy Napieraj oraz Patryk Malamis. Pierwszy z nich to defensywny pomocnik, występujący na co dzień w ekipie U-19, drugi to boczny pomocnik, który przeplata mecze w tym samym zespole ze spotkaniami w rezerwach Rakowa.

W Pogoni Szczecin wśród pomocników jest Adrian Przyborek, 16-latek urodzony w Koszalinie. Przyborek najczęściej gra w CLJ, uzbierał już jednak 45 minut w trzech meczach w PKO Ekstraklasie. Przenosimy się na Górny Śląsk, konkretniej do Gliwic, gdzie czeka na nas Jakub Niedbała. 19-latek występuje w młodzieżowych drużynach Piasta.

Pozostajemy na Górnym Śląsku, zmieniamy jednak miasto, bo przenosimy się do Zabrza. Wychowankowie, o których mówimy, to Kamil Lukoszek, Nikodem Zielonka, a także Krzysztof Kolanko. Lukoszek występował w młodzieżowych drużynach Górnika, z którego odszedł dwa lata temu do Skry Częstochowa. Jego umowa pod Jasną Górą jednak wygasła i powrócił do Górnika, będąc już jednak bogatszym o doświadczenie, jakie dało mu 50 spotkań w Skrze. Z kolei Zielonka i Kolanko to młodzieżowi reprezentanci Polski, Zielonka U-19, a Kolanko U-17. Obaj grali w CLJ, rezerwach, a także zaliczyli już debiuty w PKO Ekstraklasie.

Wyruszamy do Kielc, gdzie wychowankowie mają się całkiem dobrze. Jakub Górski, Kacper Kucharczyk i Miłosz Strzeboński. Przypadek tego pierwszego jest trochę inny, bo Górski tułał się po wypożyczeniach i ma 21 lat, a Strzeboński i Kucharczyk są młodsi, oraz do tej pory cały czas byli w Koronie. Drugi z nich ma 17 lat i przeplata występy w CLJ i w drużynie rezerw. 19-letni Strzeboński natomiast cały miniony sezon spędził w rezerwach.

Tym razem wylądowaliśmy w Mielcu, gdzie przyjrzymy się postaciom Adriana Sobonia oraz Krystiana Kardysia. Wychowankowie Stali Mielec mają po 20 lat, obaj mają też inklinacje do gry w defensywie. Soboń jest defensywnym pomocnikiem, a Kardyś gra na boku pomocy, potrafi jednak grać na prawej obronie.

Mateusz Porzucek / PressFocus

Przenosimy się do Śląska Wrocław, gdzie znajdziemy Karola Borysa, Jakuba Jezierskiego, Aleksandra Wołczka i Miłosza Kurowskiego. Pierwszy z nich ma 16 lat, w PKO Ekstraklasie zadebiutował rok temu, do tej pory ma siedem występów. Na co dzień gra w CLJ. Jakub Jezierski ma 19 lat i jest zawodnikiem rezerw Śląska. Aleksander Wołczek to wszechstronny środkowy pomocnik. 18-latek gra w rezerwach. Miłosz Kurowski to reprezentant Polski U-19 i usposobiony ofensywnie środkowy pomocnik. W zeszłym sezonie grał głównie w rezerwach, choć zaliczył także dużo meczów w CLJ.

W Radomiu mamy dwóch piłkarzy – Jakuba Snopczyńskiego i Mikołaja Molendowskiego. Snopczyński to gracz usposobiony defensywnie. Ten drugi to reprezentant Polski U-16.

Liczną reprezentację ma Zagłębie Lubin. Stanowią ją: Filip Kocaba, Krystian Popielec oraz Kacper Terlecki. Pierwszy z nich to 18-letni defensywny pomocnik, reprezentant Polski U-19, który na co dzień gra w rezerwach. Cyprian Popielec to 16-latek grający w rezerwach oraz CLJ, reprezentuje Polskę do lat 16. Terlecki to reprezentant Polski U-18. Częściej gra w rezerwach, ale występuje też w drużynie do lat 19.

Cracovia ma jednego przedstawiciela, którym jest boczny pomocnik Filip Rózga. Mający 16 lat zawodnik jest etatowym reprezentantem Polski do lat 17. Ma już za sobą debiut w ekstraklasie, na co dzień gra w CLJ.

Foto/Klaudia Berda

Na koniec listy pomocników przechodzimy do licznej delegacji, jaką stanowią wychowankowie Warty Poznań. Pierwszym z nich, o którym też z pewnością słyszało najwięcej osób, jest Jędrzej Hanuszczak, a to dlatego, że 15-latek zadebiutował już w PKO Ekstraklasie, stając się drugim najmłodszym piłkarzem w historii rozgrywek. Do tego na co dzień gra z, aż cztery lata starszymi od siebie, bo w drużynie U-19. Kolejny jest 18-letni Filip Jakubowski, grający w drużynie do lat 19. Następny jest Miłosz Wódecki, który również gra w ekipie U-19. Ostatnim z nich jest 17-letni Jakub Wajman, także grający w drużynie do lat 19.

 

Napastnicy

Napastnicy to najmniej liczna grupa w dzisiejszym zestawieniu. Stawkę w tej formacji otwiera Igor Stasiński – 18-letni napastnik Ruchu Chorzów. Mierzący 187 cm wzrostu napastnik w zeszłym sezonie Fortuna 1. Ligi zagrał w dwóch meczach. W rozgrywkach 2023/2024 dostanie więcej szans? W innym beniaminku, konkretnie w Puszczy Niepołomice, z pierwszą drużyną do sezonu przygotowuje się Filip Grodecki. Urodzony w Krakowie 20-latek. Do tej pory jednak nie zagrał w pierwszej ekipie swojej drużyny.

W drużynie mistrza Polski znajduje się Mateusz Głowiński. 17-latek na co dzień występuje w zespole do lat 19, grał również w rezerwach. W Jagiellonii Białystok trenuje 16-letni Alan Rybak. Młody napastnik „Dumy Podlasia” może również grać na pozycji ofensywnego pomocnika. Gra w CLJ. Natomiast Warta Poznań na swoje zgrupowanie zabrała Igora Stańczaka. 16-latek w CLJ do lat 17 w rundzie wiosennej minionego sezonu strzelił wiele goli i zaliczył kilka asyst.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze