UEFA reformuje europejskie rozgrywki


Prezydent UEFA, Michel Platini, na początku swojej kadencji zapowiedział rewolucję w europejskiej piłce. Dzisiaj zostały podjęte pierwsze decyzje, potwierdzające zamiany Francuza.


Udostępnij na Udostępnij na

Komitet Wykonawczy UEFA postanowił, że mecz finałowy piłkarskiej Ligi Mistrzów od 2010 roku, będzie rozgrywany w soboty. Ale to nie koniec zmian. Od sezonu 2009/2010, drużyny będą starały się o awans do fazy grupowej LM na nowych warunkach. Zespoły zostaną podzielone na dwie grupy, w pierwszej znajdzie się 15 ekip, które zajmują miejsca od 1 do 12 w rankingu UEFA, natomiast w drugiej znajdzie się aż 40 zespołów mistrzowskich. Z każdej grupy awansuje pięć drużyn.
Nowością jest również zwiększenie liczby drużyn, które bez kwalifikacji znajdą się w fazie grupowej. Do tej pory było ich 16 a od sezonu 09/10 będzie ich aż 22, tak więc po 3 miejsca (a nie 2 jak było do tej pory) przyznano Premier League, Serie A i Primiera Division. Wzrośnie również liczba uczestników Pucharu UEFA z 40 do 48 a to dlatego, że zlikwidowany zostanie Puchar Intertoto.

Postanowiono również, że piłkarze 16 reprezentacji uczestniczących w Mistrzostwach Europy w Austrii i Szwajcarii, będą płacić podatki od premii i nagród według zasad panujących w krajach organizujących imprezę. Czyli, zawodnik będzie musiał zapłacić 20 procentowy podatek, dzięki czemu fiskus zarobi od 2,4 do 4,8 milionów euro. Jestem ciekaw, czy podczas organizacji Euro 2012 piłkarze, również będą płacili naszemu fiskusowi. Mam nadzieje, że tak, to może choć przez trochę dadzą nam, szarym ludziom spokój.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze