Transfery w 2. lidze. Kto wzmocnił kluby z trzeciego szczebla rozgrywek?


Kogo zobaczymy wiosną na boiskach 2. ligi? Nowi piłkarze mają aspiracje, by stać się gwiazdami rozgrywek

21 lutego 2022 Transfery w 2. lidze. Kto wzmocnił kluby z trzeciego szczebla rozgrywek?
Rafał Rusek / PressFocus

Mogłoby się wydawać, że w eWinner 2. Lidze na próżno szukać hitowych transferów. Nic bardziej mylnego. W obecnym okienku transferowym kluby z najniższego szczebla centralnego w Polsce nie próżnowały, a ich szeregi wzmocniło kilku ciekawych zawodników. Sprawdźmy, jakie transfery zostały sfinalizowane w 2. lidze.


Udostępnij na Udostępnij na

Już jesienią kibice mogli podziwiać w akcji między innymi byłego gracza Legii Warszawa czy Girodinis Bordeaux, Igora Lewczuka (Znicz Pruszków). W rezerwach Lecha Poznań po boisku biegał Sergei Krivets, a defensywy rywali rozrywał skrzydłowy Stali Rzeszów, Patryk Małecki. Zimą przedstawiciele drugoligowej rodziny nie próżnowali, wobec czego w rundzie wiosennej kibice zobaczą jeszcze więcej znanych piłkarskich osobistości.

Jakub Kosecki znalazł nowy klub

To bodaj największy transfer w 2. lidze, który został sfinalizowany w ostatnich tygodniach. Jakub Kosecki po nieudanej przygodzie w Cracovii i półrocznej przerwie podpisał kontrakt z Motorem Lublin. 31-latek związał się z nowym klubem półrocznym kontraktem z opcją przedłużenia o kolejny sezon. Były reprezentant Polski spróbuje odbudować się pod okiem swojego było kolegi z zespołu, obecnie trenera lublinian, Marka Saganowskiego. Szkoleniowiec Motoru na łamach oficjalnej strony stwierdził, iż – sam fakt, że tacy zawodnicy rozważają dołączenie do Motoru, świadczy o tym, że klub się rozwija i zmierza we właściwym kierunku. Dwukrotny mistrz Polski może zostać gwiazdą ligi, lecz przed nim ogrom pracy. Jesienią nie reprezentował barw żadnego klubu. Co ciekawe, popularny „Kosa” ma występować z numerem 1 na koszulce.

W Rzeszowie stawiają na młodzież

Lider eWinner 2. Ligi, Stal Rzeszów, w obecnie trwającym oknie transferowym postawił na młodzież. Kontrakt na półtora roku, z opcją przedłużenia, podpisał 21-letni Kacper Piątek. Pomocnik ostatnie lata spędził w pierwszoligowym GKS-ie Tychy. W obecnych rozgrywkach nie należał jednak do częstych wyborów trenera Artura Derbina, a włodarze klubu wystawili go na listę transferową. Wykorzystali to w Rzeszowie, a sam Piątek spróbuje odbudować się w niższej lidze.

Nową twarzą przy Hetmańskiej jest także Kacper Sadłocha. 19-letni napastnik został wypożyczony z ekstraklasowej Stali Mielec. Wychowanek Pogoni Staszów, który szkolił się także w RC Lens, w obecnym sezonie na ligowych boiskach wystąpił zaledwie przez 18 minut. Rozegrał także mecz w ramach Pucharu Polski. Dla młodzieżowca PKO Ekstraklasa to na chwilę obecną zbyt wysokie progi. Pod okiem Daniela Myśliwca może jednak liczyć na większą liczbę minut i zbieranie doświadczenia w grze z seniorami.

Zgoła odmienną ścieżkę obrali włodarze wicelidera z Chojnic. Najciekawszym transferem tamtejszej Chojniczanki jest bowiem ściągnięcie Davida Niepsuja. 26-letni obrońca piłkarsko szkolił się w Niemczech, a w Polsce występował dla Pogoni Szczecin, Wisły Kraków oraz Podbeskidzia Bielsko-Biała. Łącznie na boiskach ekstraklasy zagrał 73 razy i zdobył cztery gole. Jesienią był bez klubu, a wcześniej przywdziewał trykot „Górali”. Niepsuj z Chojniczanką podpisał półroczny kontrakt z opcją przedłużenia o rok.

Zespół Tomasza Kafarskiego został wzmocniony także w formacji ofensywnej. Po krótkiej przygodzie na Słowacji nad Wisłę wraca Daniel Ściślak. 21-letni pomocnik jesienią reprezentował barwy FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolna Zdana, dla którego rozegrał czternaście spotkań. Nie zdobył żadnej bramki. Były gracz Górnika Zabrze został wypożyczony do Chojnic do końca sezonu.

Transfery w 2. lidze – doświadczenie górą

Na drugoligowych boiskach zobaczymy także kilku zawodników, którzy swoje najlepsze lata mają już za sobą. Mowa tutaj między innymi o Adrianie Baście, który postara się pomóc w utrzymaniu Hutnikowi Kraków. Boczny obrońca, który w tym roku skończy 34 lata, ostatnie pięć lat spędził w pierwszoligowej Sandecji Nowy Sącz. Zawodnik, który w trakcie kariery rozegrał blisko 70 spotkań w ekstraklasie oraz ponad 130 w 1. lidze, grał także dla GKS-u Bełchatów oraz Górnika Łęczna. Teraz swoim doświadczeniem wesprze klub ze stolicy Małopolski.

Na boiskowe obycie postawili także w innym klubie zamieszanym w walkę o utrzymanie. GKS Bełchatów zakontraktował byłego króla strzelców 1. ligi, Szymona Lewickiego. Dla zespołu Kamila Sochy to niewątpliwe wzmocnienie, ponieważ Jewhen Radionow został wystawiony na listę strzelców, a młodzi Szymon Sołtysiński oraz Adrian Bielka nie spełnili jesienią pokładanych nadziei. 33-letni napastnik we wrześniu rozwiązał umowę z pierwszoligowym Stomilem Olsztyn, a teraz powraca na piłkarską karuzelę. Czy przy Sportowej 3 przypomni sobie, jak seryjnie zdobywać bramki?

Ku piłkarskiej rutynie i tysiącom godzin na murawie skłonili się także w Chorzowie. Zespół Jarosława Skrobacza wzmocnili 26-letni stoper, Remigiusz Szywacz, oraz 27-letni defensywny pomocnik, Vanja Marković. Zawodnik w grudniu rozwiązał umowę z pierwszoligową Koroną Kielce, choć ostatnio występował w trzecioligowych rezerwach. Z „Niebieskimi” podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia umowy o dwanaście miesięcy.

Natomiast dla Markovicia będzie to powrót do Polski po pięciu latach. Między 2013 a 2017 rokiem reprezentował bowiem barwy… Korony Kielce. Następnie 27-letni Serb, występujący w drugiej linii, biegał po boiskach w Macedonii, Portugalii, na Węgrzech, a także Gruzji oraz Bośni i Hercegowinie. Jesień 2021 roku spędził za to w indonezyjskim Persiraja Banda Aceh.

Ofensywa Hutnika Kraków

Niezwykle aktywni byli tej zimy działacze Hutnika Kraków. Włodarze przedostatniego zespołu w tabeli najpierw przewietrzyli szatnię, by następnie napuścić do niej świeżego powietrza i zawodników. Oprócz wspomnianego Adriana Basty blok obronny wzmocnił rosły środkowy obrońca, Sebastian Zalepa. Jesienią były gracz m.in. Resovii czy GKS-u Bełchatów pozostawał bez klubu. Z Podbeskidzia Bielsko-Biała wypożyczony został za to Szymon Stasik. 22-letni pomocnik jesienią nie dostał ani jednej szansy od trenera Piotra Jawnego w meczach Fortuna 1. Ligi. Innym piłkarzem z przeszłością w Stali Mielec, czyli podobnej do Zalepy i Stasika, jest Mateusz Wyjadłowski. 22-latek jesienią był wypożyczony na Podkarpacie z Jagielloni Białystok, a teraz na podobnych zasadach przeniesie się na Suche Stawy. Pomocnik rozegrał w tym sezonie trzy mecze w PKO Ekstraklasie.

Transfery w 2. lidze – odbudują się?

Ciekawe ruchy przeprowadziły także inne zespoły. Chociażby Jakub Apolinarski wzmocnił Pogoń Grodzisk Mazowiecki. Mający w swoim CV pięć występów w ekstraklasie w barwach Rakowa Częstochowa. Jesień 22-latek spędził w rezerwach wicemistrza Polski, a wcześniej grał m.in. w GKS-ie Jastrzębie oraz Warcie Poznań. Apolinarski podpisał półroczny kontrakt z opcją przedłużenia. Ciekawego transferu, wprost z ekstraklasy, dokonała Radunia Stężyca. Maciej Orłowski w przeszłości występował w Lechu Poznań oraz Górniku Łęczna. W obecnych rozgrywkach Kamil Kiereś nie widział dla niego miejsca na boisku, wobec czego 28-letni obrońca został wystawiony na listę transferową. Z nowym klubem podpisał półtoraroczny kontrakt.

Próbę odbudowy na boiskach 2. ligi podejmie także Kamil Włodyka. Zawodnik, który w sezonie 2014/2015 w barwach Ruchu Chorzów notował występy w eliminacjach do Ligi Europy, parafował umowę z Pogonią Siedlce. 27-letni ofensywny pomocnik jesień spędził w Elanie Toruń, która ogłosiła upadłość. Oprócz Elany i Ruchu Włodyka grał w koszulkach takich klubów, jak: Znicz Pruszków, Garbarnia Kraków czy Kotwica Kołobrzeg.

Zagraniczny zaciąg w Suwałkach

Na boiskach 2. ligi można spotkać wielu solidnych zawodników z zagranicy. Szerzej pisaliśmy o nich w podsumowaniu rundy wiosennej obecnego sezonu. Dyrektor sportowy Wigier Suwałki, Mateusz Mazur, poszedł tym tropem i na północ Polski zawitali dwaj piłkarze spoza Polski. Pierwszym z nich jest jednak znany kibicom nad Wisłą Bojan Gvozdenović. 23-letni chorwacki obrońca jesienią wystąpił w czterech meczach Fortuna 1. Ligi w barwach Resovii. Z nowym klubem podpisał kontrakt do końca obecnego sezonu.

Także inny piłkarz, który zimą wzmocnił defensywę Wigier, w przeszłości występował w Polsce. Mowa o Rudinilsonie, który w latach 2014–2016 reprezentował barwy Lechii Gdańsk. 27-latek, posiadający paszporty Gwinei Bissau i Portugalii, ostatnie lata występował w litewskim Żalgirisie Kowno. Obecnie jest powoływany do reprezentacji narodowej afrykańskiego kraju. Czy okaże się wzmocnieniem na miarę gwiazdy ligi?

Jak widać, boiska eWinner 2. Ligi wzmocnili piłkarze, którzy mogą wznieść nową jakość. Czy któryś z nich okaże się gwiazdą, a obecny poziom rozgrywkowy będzie tylko przystankiem ku karierze? Jak poradzą sobie doświadczeniu zawodnicy – czy swoją wiedzę przekażą młodszym kolegom? Na te i inne pytania odpowiedź poznamy już w najbliższych tygodniach.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze