Siema, Polsko: Ukraina ze złotem. Zamykamy mistrzostwa


Młodzieżowy mundial w Polsce już za nami

16 czerwca 2019 Siema, Polsko: Ukraina ze złotem. Zamykamy mistrzostwa
Krzysztof Dzierżawa / PressFocus

Wczoraj wieczorem tytuł mistrza świata do lat 20 zdobyła Ukraina. Niestety dzielnym i ambitnym Koreańczykom zabrakło sił w starciu decydującym o złocie. Z jeden strony cieszymy się, że poznaliśmy rezultaty młodzieżowego mundialu. Z drugiej trochę nam smutno, bo kończy się już ten turniej w Polsce. Przedstawiamy ostatni artykuł z cyklu „Siema, Polsko”, w którym zawarliśmy ostatnie ciekawostki.


Udostępnij na Udostępnij na

Stadion Widzewa w Łodzi był areną ostatniego meczu mistrzostw świata do lat 20 w Polsce. Zobaczyliśmy sporo bramek, a widzowie powinni być usatysfakcjonowani tym widowiskiem. Nie był to najlepszy mecz młodzieżowego mundialu, ale za to nie zabrakło w nim zwrotów akcji i goli. Mistrzostwo trafiło w ręce Ukrainy, a my poznaliśmy indywidualne wyróżnienia przyznane najlepszym piłkarzom.

Ukraina ze złotem, Korea Południowa ze srebrem, a brąz dla Ekwadoru

W finale mistrzostw świata do lat 20 mieliśmy trochę rozdarte serca. Zarówno reprezentacje Ukrainy, jak i Korei Południowej podobały nam się podczas turnieju w Polsce. Rozum podpowiadał, że wygrają Ukraińcy. Serce kierowało nas w stronę Koreańczyków. Ostatecznie to przedstawiciel Europy zdobyli złote medale, co powoduje czwarte z rzędu zwycięstwo ekipy ze Starego Kontynentu w młodzieżowym mundialu. Więcej o ostatnim meczu będziecie mogli przeczytać w poniższym artykule.

Ukraina mistrzem świata do lat 20! Korea Południowa bez sił w finale

Przedwczoraj byliśmy jeszcze świadkami meczu o brązowy medal. Do niego przystąpili Włosi i Ekwadorczycy. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Ekwadoru 1:0 po dogrywce. Więcej o tym spotkaniu przeczytacie w poniższym artykule.

Ekwador z historycznym osiągnięciem. Włochy nie zdobyły drugiego z rzędu brązowego medalu

Szalona radość i przerwana konferencja

Drużyna Ukrainy sięgnęła pierwszy raz po tytuł mistrzów świata do lat 20. Jest to też pierwszy medal, jaki udało się zdobyć ukraińskim piłkarzom. Samo spotkanie z Koreą Południową zaczęło się źle, bo to rywale szybko znaleźli drogę do bramki. Ukraińcy nie załamali się, a dalej robili swoje na boisku. Z każdym strzelonym przez nich golem obok ławki rezerwowych szalał Oleksandr Petrakov.

Mistrzostwo mistrzostwem, ale trzeba pamiętać jeszcze o obowiązkach. Po meczu selekcjoner udał się na konferencję prasową, podczas której odpowiadał na pytania dziennikarzy. W pewnym momencie została ona przerwana przez nieoczekiwanych osobników.

Duma i szacunek kibiców

Piłkarze Korei Południowej zostawili dużo serca na boiskach w Polsce. Rozegrali wiele bardzo ciekawych spotkań, które kosztowały ich mnóstwo sił. Przede wszystkim mowa tutaj o ćwierćfinale z Senegalem. Naszym zdaniem był to najlepszy mecz na mistrzostwach świata do lat 20 w 2019 roku. I chyba to spotkanie po części zaważyło na energii Koreańczyków. Już w półfinale w końcówce było widać po nich zmęczenie. To pojawiło się szybciej w finale, ale ambicja nie pozwalała im się zatrzymać. Niestety przegrali, ale rodacy są z nich niezmiernie dumni.

Podobnie szacunek oddali im kibice zgromadzeni na łódzkim stadionie, którzy oklaskiwali dzielnych reprezentantów Korei Południowej. I to nie tylko ich rodacy będący na trybunach.

Wspaniała atmosfera w Łodzi

Podczas mistrzostw świata do lat 20 przywykliśmy już do niesamowitej atmosfery, jaka towarzyszyła nam przy meczach na Stadionie Widzewa Łódź. Podobnie było w finale, w którym mieliśmy rozdzielonych fanów Ukrainy za jedną bramką, za drugą byli kibice Korei Południowej, a pośrodku byli ulokowani inni kibice. Głównie Polacy. Na ostatnim spotkaniu młodzieżowego mundialu pojawiło się 16344 widzów. Nie przypominamy sobie, żeby fani zamilkli chociaż na chwilę. Może w przerwie.

Nagrody indywidualne

Po ostatnim gwizdku sędziego, przed przyznaniem medali i wręczeniu pucharu, przyznano nagrody indywidualne. Złotego buta dla króla strzelców otrzymał Erling Braut Haland, który zdobył dziewięć bramek w meczu z Hondurasem. Norweg dzięki temu wyczynowi na długi czas zapisze się w historii młodzieżowego mundialu. Złote rękawice otrzymał Andrij Łunin, który wpuścił na mistrzostwach tylko trzy bramki. Tutaj należy też pochwalić jego kolegów, bo jako jedyni do ostatniego spotkania zawsze strzelali przynajmniej jednego gola.

Złotą piłkę dla najlepszego piłkarza mistrzostw otrzymał Lee Kang-in. To nie była żadna niespodzianka, bo Koreańczykowi nagroda MVP należała się. 18-latek wyróżniał się dość mocno spośród kolegów, a też rywale mieli z nim mnóstwo problemów. Został strzelcem pierwszego gola w finale zdobytego przez piłkarza z Azji. Teraz nie możemy się doczekać, aż zacznie dostawać więcej szans w Valencii.

FIFA przyznała jeszcze nagrodę fair play, a otrzymała ją reprezentacja Japonii. Zakończyła ona turniej na 1/8 finału, w której przegrała z Koreą Południową 0:1.

FIFA dziękuje Polsce

Mistrzostwa świata do lat 20 w Polsce były udaną imprezą pełną niespodzianek. Może nie wszystko było perfekcyjnie zrobione, ale śmiało możemy być dumni z tego, jak wywiązaliśmy się z roli gospodarza. Każde z miast, w których odbywały się mecze, sprostały swoim misjom. Warto przypomnieć je wszystkie: Gdynia, Bydgoszcz, Łódź, Tychy, Bielsko-Biała i Lublin. Za ten bardzo dobrze przygotowany turniej podziękowała też FIFA. Pośrednio zrobiła to przez małą zmianę na bandach otaczających boisko na Stadionie Widzewa Łódź.

Brawa dla wszystkich pomagających przy młodzieżowym mundialu

Jak już jesteśmy przy podziękowaniach, to należą się one wszystkim ludziom „zamieszanym” w sprawne działanie przy meczach. Należy tutaj wymienić choćby stewardów, dzieci podające piłki, wolontariuszy, pracowników ochrony, spikerów, pracowników przy punktach gastronomicznych i na pewno jeszcze o kimś zapomnieliśmy. Musimy też wspomnieć kibiców, którzy na wszystkich stadionach starali się stworzyć piękną atmosferę. Również wychodziliśmy życzliwie do fanów, którzy przyjechali na ten turniej z innych krajów. Każda z tych osób, która dołożyła jakąś cegiełkę do mistrzostw świata do lat 20, może być z siebie dumna.

To jeszcze nie koniec

Na sam konie chcielibyśmy w imieniu wszystkich redaktorów pracujących przy mistrzostwach świata do lat 20 podziękować Wam, Drodzy Czytelnicy, że byliście z nami podczas turnieju w Polsce. Po raz kolejny udało nam się uruchomić na czas turnieju specjalny cykl, gw którym staraliśmy się informować o najważniejszych rzeczach związanych z młodzieżowym mundialem oraz wyszukiwaniem ciekawostek i statystyk wartych uwagi. Możemy zapewnić Was, że to jeszcze nie koniec. Pojawi się z naszej strony parę artykułów dotyczących mistrzostw w Polsce. Możemy zdradzić, że jeden z nich będzie już dzisiaj. W środku znajdziecie najlepszą jedenastkę turnieju zdaniem redaktorów iGol.pl.

W niedzielę kończy się cykl „Siema, Polsko”, ale jeszcze nie chcemy uciekać na wakacje. Dzisiaj zaczynają się mistrzostwa Europy do lat 21, w których wystąpi reprezentacja Polski. Przy okazji turnieju we Włoszech i San Marino mamy przygotowane parę niespodzianek. Śledźcie iGola, a niedługo przekonacie się, co dla Was mamy.

Nara, Polsko!

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze