Polonia Bytom w 2. lidze. Czego się po niej spodziewać?


Dyrektor sportowy Polonii Bytom odpowiada na pytania dotyczące przyszłego sezonu

25 czerwca 2023 Polonia Bytom w 2. lidze. Czego się po niej spodziewać?
Łukasz Sobala / PressFocus

Po sześciu latach tułaczki w niższych ligach Polonia Bytom wraca na szczebel centralny. Podopieczni Adama Burka wygrali rozgrywki grupy trzeciej 3. ligi 2022/2023 i wywalczyli tym samym awans do 2. ligi. Czego będzie można spodziewać się po zespole z Bytomia w nadchodzącym sezonie?


Udostępnij na Udostępnij na

Polonia Bytom jako pierwsza ze wszystkich drużyn występujących na poziomie trzeciej ligi zapewniła sobie promocję do rozgrywek 2. ligi. Miało to miejsce już na trzy kolejki przed końcem sezonu. Bytomianie rundę jesienną zakończyli z czteropunktową stratą do liderujących rezerw Rakowa Częstochowa, jednak dzięki aż dwunastu wiosennym zwycięstwom, przy zaledwie dwóch remisach i trzech porażkach, wywalczyli pewny awans.

Liczne spadki i powolna odbudowa

Jeszcze pod koniec pierwszej dekady XXI wieku Polonia Bytom była solidnym zespołem w skali ekstraklasy. Sezony 2008/2009 i 2009/2010 kończyła na siódmej lokacie. Jednak pod koniec kolejnego sezonu uplasowała się na ostatnim miejscu w tabeli i spadła na ekstraklasowe zaplecze. W pierwszej lidze występowała jedynie przez kolejne dwa lata, po których zaliczyła kolejny spadek. W następnym sezonie znów spadła o klasę rozgrywkową niżej. Po roku wróciła do drugiej ligi i po dwóch sezonach znów z niej spadła.

Jednak tym razem ze względów licencyjnych do czwartej ligi. Klub znajdował się w katastrofalnym stanie. Brakowało pieniędzy i infrastruktury. Misji ratowania klubu podjął się Sławomir Kamiński, który do dzisiaj jest prezesem Polonii Bytom. Dzięki pomysłowi na wyjście z kłopotów i pomocy władz Bytomia klubowi po latach udało się wyjść z trudnej sytuacji. Po szybkim awansie do 3. ligi w 2019 roku klub przez cztery sezony starał się powrócić na szczebel centralny.

Polonia Bytom co roku była jednym z faworytów do awansu, jednak ostatecznie nie udawało jej się wywalczyć promocji do wyższej ligi. O to, co było najtrudniejsze podczas drogi Polonii ku powrotowi na szczebel centralny, zapytaliśmy jej dyrektora sportowego, Tomasza Stefankiewicza.

Myślę, że konsekwencja. To, żeby być cierpliwym w naszych działaniach zarówno zarządczych czy też jeżeli chodzi o kadrę zawodniczą, żeby zawodnicy, którzy kilkukrotnie podejmowali się walki o awans, nie poddawali się w momencie, kiedy im to nie wychodziło. Należy pamiętać, że zawsze byliśmy blisko tego końcowego sukcesu, a tak naprawdę przez trzy sezony ponieśliśmy porażki, więc myślę, że tak naprawdę najważniejsze było to, żeby głowa była odpowiednio nastawiona w decydującym sezonie.

Wiedzieliśmy, że ten sezon to dla nas po prostu być albo nie być. Wielu zawodników pożegnałoby się z klubem, bo można przegrać raz, drugi, trzeci, nawet można dać szansę ludziom, wierzyć w ich umiejętności, natomiast jeżeli ponieślibyśmy kolejną porażkę, zapewne czekałaby nas duża rewolucja w klubie odpowiada Stefankiewicz.

Polonia Bytom stawia na spokojny rozwój

Po spadku do 4. ligi Polonia znalazła się w bardzo trudnym położeniu, z którego wychodzi powoli i małymi krokami. Bytomski zespół nie szasta pieniędzmi na prawo i lewo, lecz mądrze i cierpliwie wzmacnia kadrę, w której wielu zawodników jest już od kilku lat. Oprócz tego Polonia w końcu będzie mogła rozgrywać mecze na nowym obiekcie. Stary, wysłużony i niespełniający wymogów stadion zostanie wymieniony na nowy, który będzie mógł pomieścić 2200 kibiców.

Jednak sezon 2023/2024 Polonia rozpocznie, rozgrywając mecze w roli gospodarza na stadionie w Opolu z powodu wciąż trwających prac nad obiektem przy ulicy Piłkarskiej. Jednak jeszcze w kampanii 2023/2024 Polonia powinna móc się przenieść na swój nowy stadion. To będzie jeden z kamieni milowych jej rozwoju. Na razie z ust władz klubowych nie słychać szumnych zapowiedzi szturmowania bram Fortuna 1. Ligi. Klub stawia raczej na zrównoważony rozwój i chęć gry w charakterystyczny dla siebie sposób.

Na pewno będziemy podążać małymi krokami do przodu. Będziemy chcieli wykorzystać infrastrukturę, która za chwilę będzie oddana w Bytomiu. Mam tutaj na myśli nowy obiekt, na którym zespół będzie występował. Obiekt będzie wyposażony w sztuczną nawierzchnię, a to sprzyja temu, aby grać dobrze w piłkę. Ta nawierzchnia zawsze będzie jednakowa niezależnie od warunków pogodowych.

Będziemy chcieli być zespołem bardzo intensywnym, który będzie miał nakreślone swoje DNA, swój sposób gry. Jestem przekonany, że jeżeli zawodnicy podołają założeniom sztabu trenerskiego, wynik powinien być pomyślny dla nas wszystkich i dla kibiców w Bytomiu mówi o celach na nadchodzący sezon Tomasz Stefankiewcz.

Polonia Bytom bez większej rewolucji kadrowej

W podążanie małymi krokami do przodu wpisuje się utrzymanie kadry i dokonywanie tylko pojedynczych wzmocnień. Kapitanem Polonii Bytom w sezonie 2022/2023 był Dawid Krzemień, który występował w niej już jako junior. Prym w ataku wiódł doświadczony Dawid Wolny, który zanotował aż 26 trafień. W kadrze zespołu z Bytomia nie brakowało również zawodników z przeszłością w wyższych ligach. Co najważniejsze, większość kluczowych graczy pozostanie w klubie na kolejny sezon.

Struktura kadrowa jest tak zbudowana, że czołowi zawodnicy grali w poprzednim sezonie w systemie 1 plus 1, czyli przy osiągnięciu sukcesu w postaci awansu kontrakty automatycznie się przedłużały. Tylko kilku zawodników takiej opcji w swoich kontraktach nie miało, natomiast jesteśmy już po rozmowach z częścią z tych, których chcemy tutaj w Bytomiu zostawić. Jeżeli chodzi o zawodników, którzy dołączą do nas, no to oczywiście, żeby się rozwijać, cały czas trzeba ten zespół kawałek po kawałku wzmacniać. Czekają nas drobne korekty, ale myślę, że nie będzie to więcej niż cztery do pięciu ruchów transferowych na rynku komentuje ewentualne zmiany kadrowe dyrektor sportowy Polonii.

***

Polonia Bytom jest kolejną uznaną marką w świecie polskiej piłki, która odbudowuje się i wraca na salony. W ostatnich latach podobną drogę przechodziły Widzew Łódź, Ruch Chorzów czy Polonia Warszawa. Teraz to Polonia wykonała kolejny krok w stronę powrotu na szczyt. Przed nią jednak jeszcze długa droga. Kibiców z Bytomia na pewno może cieszyć fakt, że klub wychodzi na prostą oraz ma pomysł na siebie i swój dalszy rozwój.

Komentarze
JB (gość) - 1 rok temu

Powodzenia

Odpowiedz
Mirek (gość) - 1 rok temu

Do boju Polonia byłaś jesteś i będziesz powodzenia

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze