O nich będzie głośno: Evan Ferguson – przyszła gwiazda Premier League

18-latek jest w tym sezonie objawieniem Brighton & Hove Albion

8 lutego 2023 O nich będzie głośno: Evan Ferguson – przyszła gwiazda Premier League
footballleagueworld.co.uk

Młody Irlandczyk swój drugi mecz w Premier League zanotował w Boxing Day 26 grudnia 2022 roku. Każdy zastanawiał się, kogo wpuścił na boisko Roberto De Zerbi. W tym dniu "Mewy" rozgrywały mecz na wyjeździe z Southampton, który wygrały z gospodarzami 3:1. Evan Ferguson wszedł na boisko w 83. minucie, kiedy już było "po meczu", ale pokazał się i przykuł uwagę. Tak zaczął swoje nowe otwarcie w angielskiej ekstraklasie.

Całe to zamieszanie było głównie za sprawą kontuzji, której doznał Danny Welbeck. To on był pierwszym wyborem menadżera Brighton w poprzednich spotkaniach. Jednakże z powodu kontuzji Anglika trener Roberto De Zerbi musiał szukać innych rozwiązań. Wtedy pojawiła się okazja, by Irlandczyk doczekał się większej liczby minut na boiskach Premier League. Nie wszedł od pierwszego gwizdka, ale pojawił się na murawie pod koniec spotkania. Nie udało mu się oddać w tym meczu żadnego strzału, ale pokazał się z dobrej strony i zostawił trochę serca na boisku pomimo kilkunastu minut gry.

Mocne wejście

Evan Ferguson w każdym następnym meczu w Premier League strzelał bramkę lub asystował, chociaż nie zawsze wychodził w podstawowym składzie. Cały zespół Brighton świetnie sobie radzi w tym sezonie i na pewno ma to też wpływ na dobre liczby Irlandczyka. Jednak pokazał on swoje indywidualne cechy i nie są one przypadkowe. Swoją postawą udowadnia, że nie znalazł się tam przez przypadek i ma papiery na granie na najwyższym poziomie. Teraz każdy, kto interesuje się angielską ligą, poznał nastolatka i zapamiętał jego nazwisko.

Irlandczyk do tej pory rozegrał w Premier League pięć spotkań, zdobył trzy bramki oraz zanotował dwie asysty. Strzela gole co 68 minut. Warto dodać, że co trzeci jego strzał ląduje w siatce. Kolega z drużyny Jakuba Modera jest pewnego rodzaju destruktorem i nie potrzebuje wielu okazji, by zdobyć bramkę. Potrafi wykorzystać swój czas na boisku do maksimum, ponieważ wiele minut jeszcze nie zebrał, a liczby robią wrażenie.

Evan Ferguson w Premier League grał przeciwko Southampton, Arsenalowi, Evertonowi, Liverpoolowi i Leicester City. Jak widać, są to bardzo mocne zespoły. Tylko ze „Świętymi” nie miał udziału przy bramce. W każdym następnym spotkaniu udowadniał swoją wartość.

Z Arsenalem zdobył gola, chociaż wszedł na boisko dopiero w 60. minucie. Został w tym momencie najmłodszym strzelcem bramki dla Brighton w historii Premier League. Z Evertonem zagrał pierwszy raz w podstawowym składzie i zanotował bramkę oraz asystę. Na następny mecz z Liverpoolem również wyszedł w pierwszej jedenastce i zanotował asystę. Ostatni mecz, który rozegrał w Premier League, był z „Lisami”. Wszedł na boisko dopiero w 66. minucie, ale udało mu się jeszcze zdobyć bramkę pod koniec spotkania.

Evan Ferguson – napastnik kompletny

Młody Irlandczyk nie jest bardzo wysokim zawodnikiem, ale z drugiej strony 183 cm wzrostu dla środkowego napastnika nie jest złym „wynikiem”. Ferguson gra na pozycji numer „9”, lecz nie jest tylko typową „dziewiątką”. Często schodzi niżej, by włączyć się wcześniej do akcji i rozegrać piłkę. Jeżeli jest taka potrzeba, schodzi na prawe lub lewe skrzydło i wykonuje udany drybling w pole karne, dogrywając kolegom z drużyny. Można stwierdzić, że ma idealny wzrost, by grać na pozycji środkowego napastnika i jednocześnie mieć też na tyle dobrą motorykę i szybkość, by dobrze operować w różnych przestrzeniach na boisku.

Cieszę się z występów Evana, rozgrywa fantastyczne mecze. Ma duży potencjał i myślę, że może nam pomóc w drugiej części sezonu. Z Dannym Welbeckiem może być bardzo ważny jako nasz napastnik. Evan zostanie świetnym napastnikiem, ponieważ ma wszystkie cechy, zarówno fizyczne, jak i techniczne.Trener Brighton – Roberto De Zerbi, o Evanie Fergusonie

Ferguson ma dopiero 18 lat i brakuje mu większej muskulatury, lecz z roku na rok będzie ją nabierał. Na boiskach Premier League jest to bardzo ważne, tym bardziej grając na pozycji środkowego napastnika. Potrzeba naprawdę wiele siły, by przepychać się z rosłymi obrońcami na angielskich stadionach. Jak widać, Irlandczyk już świetnie sobie radzi. Nie boi się pojedynków powietrznych, jak i dryblingów. W ten sezon wszedł bez żadnych kompleksów i pokazuje, że warto na niego stawiać. Od przyszłej kampanii będzie bardzo mocnym kandydatem, by zawsze wychodzić w podstawowej jedenastce „Mew”.

Nowy Robbie Keane?

Chyba każdy fan Premier League zna pewnego jegomościa. Robbie Keane, bo o nim mowa, w całej karierze strzelił w angielskiej lidze 126 goli. Jest to 12. miejsce w historii wszech czasów. Dołożył do tego 37 asyst. Łącznie rozegrał 349 meczów. Był to swego czasu najlepszy Irlandczyk biegający po angielskich boiskach i nękający wszystkich bramkarzy. Robbie Keane nie był wielkim wirtuozem gry, ale zawsze wiedział, gdzie być i jak wykończyć akcję. Był waleczny i przebojowy, a to wystarczyło, by zapisać się na kartach historii.

Evan Ferguson ma dopiero 18 lat i już pokazał swoje możliwości oraz skuteczność. Dodatkowo przed nim wiele lat gry w piłkę na najwyższym poziomie, jeżeli oczywiście nic poważnego się nie stanie i dopisze zdrowie. Wiele już mówi się o tym, że jest to następca Robbiego Keane’a. 18-latek na pewno ma do tego predyspozycje i dobrze wszedł w ten sezon, notując na początek wysokie liczby. Zobaczymy, jak dalej potoczą się losy młodego Irlandczyka.

Skąd się wziął Evan Ferguson?

Napastnik Brighton urodził się w Irlandii i pochodzi z Bettystown. Ferguson jest synem byłego zawodowego piłkarza Barry’ego Fergusona, który podczas swojej kariery grał m.in. w Coventry City, Colchester United, Hartlepool United, Bohemians czy Shamrock Rovers. Jego ojciec zanotował również dwa występy w młodzieżowej reprezentacji Irlandii.

W latach 2019-2021 Evan Ferguson grał w irlandzkim zespole Bohemians z Dublina. Zadebiutował w seniorskiej piłce nożnej 11 lipca 2019 roku w zremisowanym meczu towarzyskim z Chelsea. Miał wtedy zaledwie 14 lat, co uczyniło go najmłodszym zawodnikiem klubu na poziomie seniorskim. W Bohemians zanotował trzy występy w piłce seniorskiej, lecz na co dzień grał w młodzieżowej sekcji tego klubu do lat 19, gdzie regularnie strzelał bramki i notował dobre występy.

W styczniu 2021 roku podpisał kontrakt z akademią Brighton & Hove Albion, choć jeszcze walczył o niego Liverpool. Tam szlifował swój talent i regularnie grał. W sierpniu 2021 roku zadebiutował w pierwszej drużynie „Mew”, wchodząc z ławki przeciwko Cardiff City w drugiej rundzie Pucharu EFL. Ferguson po raz drugi w sezonie wystąpił w drużynie seniorskiej 8 stycznia 2022 roku.

Wszedł wtedy jako rezerwowy w 76. minucie, a następnie asystował przy bramce Jakuba Modera w wyjazdowym zwycięstwie nad West Bromwich Albion w trzeciej rundzie Pucharu Anglii. 19 lutego 2022 roku Ferguson zadebiutował w wieku 17 lat w Premier League, wchodząc jako rezerwowy w przegranym 0:3 meczu z Burnley.

Reprezentacja Irlandii

Evan Ferguson od najmłodszych lat grał dla reprezentacji Irlandii w każdej kategorii wiekowej. Jednakże po raz pierwszy został powołany do kadry seniorskiej w listopadzie 2022 roku na mecze towarzyskie z Norwegią i Maltą. 18-latek powiedział, że był absolutnie podekscytowany decyzją trenera i da z siebie wszystko, by pokazać się rodakom. Zadebiutował w „The Boys in Green” przeciwko Norwegii 17 listopada, zastępując w 89. minucie strzelca bramki Alana Browne’a w przegranym 1:2 meczu. W drugim spotkaniu z Maltą dostał trochę więcej minut. Na boisku zameldował się w 77. minucie. Mecz zakończył się wynikiem 1:0 dla Irlandii. Evan Ferguson jak dotąd nie strzelił żadnej bramki dla swojego kraju, ale ma już dwa występy w swoim dorobku.