Nordic Entertainment Group kupuje kolejne prawa do transmisji


Szwedzki koncern nie zwalnia tempa. Nordic Entertainment Group przejmuje prawa transmisyjne w Polsce do Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy

5 marca 2021 Nordic Entertainment Group kupuje kolejne prawa do transmisji

Liga Europy z roku na rok zyskuje na popularności. Powodem tego jest zwiększający się prestiż związany z końcowym triumfem w tych rozgrywkach. Dodatkowo zwiększona została liczba turniejów, bo do wszystkiego dołożono Ligę Konferencji, która będzie niższym stopniem Ligi Europy. Zarówno Europa League, jak i Europe Conference League będziemy mogli oglądać na platformie Viaplay. Wszystko to dlatego, że prawa do nich zostały wykupione przez Nordic Entertainment Group.


Udostępnij na Udostępnij na

Europejskie rozgrywki przynoszą co roku olbrzymią oglądalność w każdym kraju, w tym w Polsce. O prawa transmisyjne do nich zażarcie walczą co roku największe stacje telewizyjne, a pojedynek ten trwa niemalże do samego końca. W ubiegłym roku Nordic Entertainment Group zaskoczyło wszystkich. Szwedzi, wchodząc na polski rynek, wykupili prawa do transmitowania Bundesligi oraz jej zaplecza. Postanowili oni zatem nie zwalniać tempa i zrobić to samo z rozgrywkami Ligi Europy oraz nowo powstałej Ligi Konferencji Europy (UEFA Europe Conference League).

Liga Europy z nowym właścicielem

Nordic Entertainment Group staje się w Polsce coraz mniej anonimowe. W listopadzie ubiegłego roku wykupiło prawa transmisyjne do Bundesligi. Od sezonu 2021/2022 mecze ligi niemieckiej będziemy mogli oglądać na Viaplay. Oferuje ona również dostęp do różnego rodzaju filmów i seriali.

Po Bundeslidze Szwedzi zdecydowali się na kupno praw do transmisji Europa League oraz Conference League, przez co te rozgrywki europejskie będą dostępne na Viaplay od sezonu 2021/2022 do końca sezonu 2023/2024, jak możemy przeczytać na stronie szwedzkiego koncernu. Wydaje się to dość odważnym posunięciem, ponieważ Liga Konferencji to nowe rozgrywki, które mają wystartować od przyszłego sezonu. Dotychczas prawa do transmitowania Ligi Europy posiadał Polsat, jednak wraz z końcem bieżącego sezonu się to zmieni.

Nordic Entertainment Group nowym gigantem?

Szwedzki koncern, jak już wcześniej wspomniano, nabył prawa to transmisji Bundesligi, 2. Bundesligi, Ligi Europy oraz Ligi Konferencji. Nie zamierza on spocząć tylko na tym. Jeszcze niedawno mogliśmy przeczytać, że zamierza wziąć szturmem polski rynek praw do transmitowania największych rozgrywek piłkarskich. W Skandynawii transmituje chociażby Ligue 1, Bundesligę, FA Cup czy nawet Ligę Mistrzów. Podobne plany ma związane również z polskim rynkiem. Można było to usłyszeć w wypowiedzi Andresa Jansena, prezesa i dyrektora generalnego Nordic Entertainment Group w oficjalnym oświadczeniu po ogłoszeniu kupna praw przez szwedzką spółkę.

Mamy jasny cel, jakim jest zrobienie z Viaplay głównego dostawcy transmisji sportowych w Polsce. Budujemy tę pozycję krok po kroku. Po ogłoszeniu kupna praw do transmisji Bundesligi jestem podekscytowany, aby ogłosić ich nabycie również do transmitowania Ligi Europy oraz Ligi Konferencji w Polsce, zwłaszcza że rozgrywki te cieszą się sporą popularnością wśród polskich kibiców. Jesteśmy partnerem UEFA od dawna i z dużą niecierpliwością czekamy, aby kontynuować naszą współpracę również w Polsce.

Dodatkowo w tym samym oświadczeniu można było przeczytać wypowiedź Guy-Laurenta Epsteina, dyrektora do spraw marketingu UEFA.

UEFA jest zachwycona rozszerzeniem współpracy z Nordic Entertainment Group. Dzięki czemu NENT będzie mogło transmitować Ligę Europy i nowo powstałą Ligę Konferencji na polskim rynku. Oczekujemy z niecierpliwością na jeszcze bliższą współpracę z koncernem Nordic Entertainment Group, który powiększa swoje bogate doświadczenie w nadawaniu wydarzeń sportowych o kolejny rynek.

Koniec polskiego komentarza?

Dla wielu wydawać się może, że jest to koniec polskiego komentarza przy rozgrywkach Ligi Europy. Nic bardziej mylnego. Jak mówi szef komunikacji zewnętrznej, Emma Andersson, możemy spodziewać się studia i polskiego komentarza na platformie Viaplay, która ma wystartować już w sierpniu.

Platforma Viaplay ma zostać wprowadzona do Polski w sierpniu tego roku (ceny pakietów nie są jeszcze oficjalnie ogłoszone). Polscy kibice po dołączeniu do Viaplay będą mogli spodziewać się zarówno polskiego studia, jak i komentarza w rodzimym języku.Emma Andersson, szef komunikacji zewnętrznej Nordic Entertaiment Group

Co z Ligą Mistrzów?

Ta prawdopodobnie pozostanie na razie w rękach jej obecnego właściciela – Polsatu. Nordic Entertainment Group nabyło tylko prawa do Ligi Europy i Ligi Konferencji. Ponadto w mediach społecznościowych można zobaczyć pełno informacji, że to właśnie Polsat dalej będzie transmitował Champions League. Jak można się domyślić, nie spotyka się to ze zbyt dużą aprobatą kibiców. Powód jest dość jasny. Żeby móc oglądać najważniejsze europejskie rozgrywki od przyszłego sezonu, będzie trzeba posiadać dostęp do: Canal+, Eleven Sports, Polsat Sport oraz platformy Viaplay.

Pozostają więc pytania, czy Nordic Entertainment Group dalej będzie w Polsce rozwijać się tak prężnie? Czy wykupi prawa do transmitowania większości największych europejskich i krajowych rozgrywek w Polsce? A przede wszystkim – czy to oznacza koniec tradycyjnego oglądania meczów w telewizji?

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze