Eleven traci Bundesligę! Od nowego sezonu Nordic Entertaiment Group będzie pokazywać niemiecką ligę na wyłączność


Koniec z Bundesligą w telewizji w Polsce. Od nowego sezonu będzie na platformie streamingowej

10 listopada 2020 Eleven traci Bundesligę! Od nowego sezonu Nordic Entertaiment Group będzie pokazywać niemiecką ligę na wyłączność

Dzisiejszego poranka otrzymaliśmy bardzo ciekawą informację. Nordic Entertaiment Group za pośrednictwem swojej strony poinformowało o pozyskaniu na wyłączność praw do pokazywania Bundesligi i 2. Bundesligi w Polsce. Umowa pomiędzy NENT Group a DFL Deutsche Fussball Liga będzie obowiązywać od sezonu 2021/2022 i będzie trwać przez cztery lata. Co ciekawe, transmisje znikną z telewizji, a pojawią się w nowej platformie streamingowej.


Udostępnij na Udostępnij na

Kiedy blisko cztery lata temu Eleven Sports Network przejmowało prawa do Bundesligi, to potrzebowaliśmy chwili na przestawienie się. Ówczesna nowa telewizja przejęła niemiecką ligę od Eurosportu, który cieszył się z jej pokazywania przez osiem lat. Od nowego sezonu znowu będziemy świadkami zmiany, i to dość dużej. Nordic Entertaiment Group wchodzi na polski rynek i od razu zgarnia łakomy kąsek. Dodatkowym smaczkiem tej transakcji jest to, że transmisje z meczów będzie można oglądać tylko na nowej platformie streamingowej.

Nordic Entertaiment Group nowym posiadaczem praw do Bundesligi

Dzisiaj rano NENT Group za pośrednictwem swojej strony internetowej poinformowało o pozyskaniu praw na wyłączność do pokazywania Bundesligi i 2. Bundesligi w Polsce. Przy okazji tego ruchu w sierpniu 2021 roku zostanie w naszym kraju uruchomiona platforma streamingowa Viaplay, w której będziemy mogli śledzić mecze ligi niemieckiej. – Bundesliga jest jedną z najważniejszych lig do oglądania w Polsce, a umowa ta ujawnia nasze ambicje związane z Viaplay na tym szybko rozwijającym się rynku. Zamierzamy zająć pozycję lidera w Polsce i zmienić szybko krajobraz streamingu z kolejnymi przejęciami praw transmisyjnych.

– Ponadto Viaplay będzie oferować tysiące godzin lokalnych, skandynawskich i międzynarodowych treści od dnia premiery. Wizją NENT Group jest zostanie europejskim mistrzem transmisji strumieniowej, a polscy widzowie mogą spodziewać się odkrycia atrakcyjnej i konkurencyjnej cenowo usługi – powiedział Anders Jensen, prezes i dyrektor generalny Nordic Entertaiment Group.

Komentarza w tej sprawi udzielił także Robert Klein, prezes Bundesliga International: – Polscy fani sportu mają głęboko zakorzenioną pasję do Bundesligi, rozwijaną przez lata dzięki licznym znakomitym graczom, którzy przyjechali z Polski do Niemiec, m.in. Jan Furtok, Jakub Błaszczykowski, Łukasz Piszczek i oczywiście Robert Lewandowski.

Nasza współpraca z NENT Group mocno się rozwija i jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że Bundesliga będzie jedną z głównych ofert Viaplay. Umowa ta gwarantuje, że kibice w całej Polsce będą mogli cieszyć się światowej klasy niemiecką piłką nożną w domu lub w trakcie podróży. Wszystko to dzięki wyjątkowej usłudze przesyłania strumieniowego NENT Group. Robert Klein, prezes Bundesliga International

Być może jest to słuszny kierunek. Dawniej polscy fani Bundesligi chwalili możliwość oglądania wybranych meczów w internecie za pomocą usługi Eurosport Player. Wtedy to każdy mógł wybrać sobie dowolny mecz do oglądania, choć tylko ten bezpośrednio pokazywany w telewizji był z polskim komentarzem. Reszta była dostępna bez komentarza. Od czasu przejęcia praw przez Eleven Sports Network taka możliwość już zniknęła, a fani byli uzależnieni od tego, co pokazywać będzie Eleven lub Canal+, który wykupuje dwa mecz ligi niemieckiej i pokazuje na swoich kanałach.

Koniec z Bundesligą w telewizji?

Wraz z przejęciem praw do pokazywania Bundesligi przez nowego właściciela zmieni się u nas sposób oglądania tej ligi. Nordic Entertaiment Group będzie oferować oglądanie ligi niemieckiej tylko za pomocą platformy streamingowej Viaplay. Będzie to coś na wzór Netflixa, tylko nie będą tam wyłącznie seriale i filmy. Będziemy mieli do wyboru transmisje wydarzeń sportowych. Nie tak dawno temu BeIN Sports wykupiło prawa do pokazywania La Liga, ale zdecydowało się na odsprzedaż ich w Polsce dla Eleven i Canal+. W przypadku NENT Group taka transakcja nie wchodzi w rachubę.

Nordic Entertaiment Group liczy na to, że wraz z wzrostem zainteresowania w Polsce platformami transmisji strumieniowej wzrośnie także popyt na sport w tej postaci. Na swojej stronie przedstawił on następujące statystyki: – Obecnie 25% z 13,8 mln polskich gospodarstw domowych ma abonament na transmisję strumieniową, a oczekuje się, że liczba ta wzrośnie do ponad 40% w 2025 roku. Przy obecnej średniej 1,5 abonamentu na gospodarstwo domowe również oczekuje się wzrostu statystyk.

Jest już dużo negatywnych komentarzy w sieci, bo polskim kibicom dojdzie nowy wydatek. Obecnie aby śledzić kluczowe ligi piłkarskie w Europie i europejskie puchary, trzeba posiadać dostęp do Canal+, Eleven i Polsatu Sport. Do tego teraz dojdzie nowa platforma streamingowa, choć NENT Group zapowiada odpowiednie ceny jak na nasz rynek. Przekonamy się niebawem, czy tak będzie.

Co będzie w ofercie?

Do startu nowej platformy streamingowej w Polsce jest jeszcze sporo czasu. Wiemy już, że Nordic Entertaiment Group w Viaplayu będzie pokazywać Bundesligę oraz 2. Bundesligę. To może być jeszcze za mało na to, aby przyciągnąć polskiego odbiorcę do tego nowego tworu. Oczywiście ci zainteresowani niemiecką piłką zapewne spróbują go w pierwszej kolejności, ale czy nie będzie ich za mało? Viaplay do tej pory działał głównie w Skandynawii. W swojej ofercie posiada także filmy i seriale. A z piłki nożnej NENT Group ma prawa m.in. do Ligi Mistrzów, Bundesligi, Ligue 1, Championship czy FA Cup. A co może się znaleźć jeszcze w polskiej ofercie?

Zamierzamy zająć pozycję lidera w Polsce i szybko zmienić krajobraz streamingu poprzez dalsze nabywanie praw. Nicholas Smith, szef komunikacji zewnętrznej Nordic Entertaiment Group

Choć otrzymaliśmy w tym temacie krótką odpowiedź, to pokazuje jasno, że NENT Group nie zamierza zatrzymywać się na samej Bundeslidze. Obecnie na stole pozostają prawa związane m.in. z La Liga czy Ligą Mistrzów. Prawdopodobnie Skandynawowie uderzą jeszcze w inne dziedziny sportu, aby jeszcze bardziej rozszerzyć swoją ramówkę na Polskę. Najbliższe miesiące będą bardzo ciekawe.

Zastanawiamy się jeszcze, jak będzie wyglądać kadra komentatorska w nowej platformie. Czy są już jakieś plany związane z jej budową? O to także zapytaliśmy Smitha: – Dzisiaj ogłosiliśmy, że przejmujemy prawa do Bundesligi. Nasza relacja rozpocznie się w sierpniu 2021 roku. Teraz jest zbyt wcześnie, aby wchodzić w szczegóły dotyczące transmisji. W tym momencie możemy powiedzieć, że wiemy, ile Bundesliga znaczy dla kibiców w Polsce. Możemy zapewnić, że będziemy dostarczać światowej klasy relacje, tak jak robimy to każdego dnia na naszych rynkach skandynawskich, gdzie każdego roku pokazujemy 50 000 godzin sportu na żywo.

W tej chwili musimy uzbroić się w więcej cierpliwości i poczekać na następne ruchy Nordic Entertaiming Group. Wiemy na pewno, że od następnego sezonu na polski rynek wchodzi nowy gracz. Ma już w swojej talii kart Bundesligę i 2. Bundesligę. Ale aby zachęcić większą grupę polskich kibiców piłki nożnej do nowej platformy streamingowej, trzeba mieć więcej asów w ręce. Czekamy na to, co przyniesie przyszłość i będziemy informować więcej na temat ruchów NENT Group.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze