Niesamowity powrót Sevilli i grad pięknych goli w Superpucharze Europy

Trudno słowami opisać to, co działo się w Tbilisi. Ten mecz po prostu trzeba było zobaczyć. 9 goli, 3 bramki z rzutów wolnych i wielki come back Sevilli z wyniku 1:4, który ostatecznie i tak zakończył się porażką drużyny Krychowiaka. Barcelona pokonała Sevillę 5:4 i zdobyła swój piąty w historii Superpuchar Europy.

Chociaż mecz w Tbilisi zaczął się od nietypowych tańców na murawie i muzyki z playbacku, to walka o Superpuchar Europy od pierwszych minut nie zawiodła. Hiszpanie pokazali Gruzji piękno futbolu. Już w pierwszej połowie mogliśmy zobaczyć aż cztery bramki, których uroda mogła zapierać dech w piersiach. Na początek zaczęła Sevilla, a dokładnie Ever Banega, który tym strzałem z rzutu wolnego pokonał Ter Stegena.

Argentyńczyk zdobył najszybszego gola w historii Superpucharu Europy i wydawać by się mogło, że po tak szybkiej bramce Sevilla urośnie w siłę i Barcelonie będzie ciężko zdobyć wyrównującego gola. Cztery minuty później przy rzucie wolnym pojawił się jednak ON.

Tak na gola Banegi odpowiedział Lionel Messi. Argentyńczyk pokonał bezradnego Beto, ale jak się okazało chwilę później, dla Messiego było to za mało. „Atomowa Pchła” zdobył dwa gole z rzutów wolnych w przeciągu zaledwie 9 minut. Ostatnim piłkarzem Barcelony, który w jednym meczu zdobył dwie bramki z rzutów wolnych, był Ronaldinho, któremu udało się dokonać takiej sztuki osiem lat temu.

W dalszej części meczu możemy już mówić o kompletnej dominacji Katalończyków na boisku. Sevilla nie mogła poradzić sobie zwłaszcza z pressingiem rywala. Dobrej pierwszej połowy nie rozegrał także Grzegorz Krychowiak, który z powodu zatrucia się salmonellą przez kilku kolegów z drużyny wystąpił wyjątkowo na środku obrony. Ponadto Polakowi zbyt często puszczały nerwy i można było mieć duże wątpliwości, czy uda mu się wytrwać do końca meczu na boisku. Barcelona pod koniec pierwszej połowy zdobyła gola na 3:1. Przy tej akcji Suarez co prawda nie wykorzystał sytuacji sam na sam, ale za to popisał się piękną asystą, którą wykorzystał Rafinha.

W tym momencie można by powiedzieć, że mecz został zabity i „Barca” mogła spokojnie czekać na odebranie pucharu, ale to, co wydarzyło się w drugiej połowie, przeszło chyba najśmielsze oczekiwania kibiców obu ekip. „Duma Katalonii”, żeby jeszcze bardziej umocnić swój wynik, zaraz po przerwie strzeliła czwartego gola i chyba zbyt szybko pogodziła się z dobrym wynikiem. Pięć minut po golu Suareza do siatki Ter Stegena trafił Reyes. Później po faulu Mathieu Sevilla otrzymała rzut karny wykorzystany przez Gameiro, a na dziewięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry po fatalnym błędzie Bartry do remisu 4:4 doprowadził Konoplyanka.

Gol Ukraińca dał Seviili dogrywkę, w której tempo meczu znacznie się zmniejszyło, a po piłkarzach było widać duże zmęczenie. Kontuzji nabawił się także Grzegorz Krychowiak, który miał problemy z plecami. Sztab medyczny wspomógł Polaka elastycznymi bandażami, ale na boisku było widać, że gra z grymasem bólu na twarzy.

Sama dogrywka w swojej końcowej fazie myślę, że niejednego kibica mogła doprowadzić do zawału. W 115. minucie gry Pedro dobił rzut wolny wykonywany przez Messiego i ustalił wynik meczu na 5:4. Ilość okazji, jakie później zmarnowała Sevilla, i po których większość widziała już piłkę w siatce Ter Stegena, mógła jednak przyprawić o bardzo podwyższone ciśnienie.

Ostatecznie puchar powędrował w ręce Barcelony, ale obu ekipom należą się wielkie brawa za futbol, jaki dzięki nim mogliśmy oglądać. Za kilka dni startuje hiszpańska La Liga, a ten mecz zrobił jej chyba najlepszą reklamę.

Rekordy pobite w Tbilisi

• Barcelona zrównała się w liczbie wygranych Superpucharów z Milanem (5)
  • Dani Alves wyrównał rekord występów (5) i wygranych (4) Superpucharów z Paolo Maldinimi
  • Luis Enrique dołączył do zacnego grona osób mogących się pochwalić wygraniem Superpucharu w roli piłkarza, jak i trenera. Do tej pory takim osiągnięciem mogli szczycić się tylko Carlo Ancelotti, Diego Simeone i Pep Guardiola