One przegrały z Internetem – nieistniejące gazety piłkarskie w Polsce


Których tytułów nie ujrzymy już w polskich kioskach?

30 sierpnia 2016 One przegrały z Internetem – nieistniejące gazety piłkarskie w Polsce
www.simplycast.com

Świat się zmienia. Jedne marki upadają, drugie przeżywają rozkwit, a trzecie dopiero powstają. Dynamiczny jest również świat mediów piłkarskich, który w Polsce często zmienia wygląd. W ciągu ostatnich kilku lat założono kilkanaście nowych gazet, setki nowych stron internetowych, które 24 godziny na dobę bombardują nas informacjami. Są jednak tytuły, które nie przetrwały próby czasu. Sprawdźmy, jakie znamy nieistniejące gazety piłkarskie w Polsce.


Udostępnij na Udostępnij na

Tygodnik Kibica

Jak wyliczył „Tygodnik Kibica”… – kilka lat temu to zdanie przewijało się w niemal każdym meczu reprezentacji Polski, a wypowiadał je Dariusz Szpakowski. Legendarny komentator regularnie korzystał ze statystyk przygotowanych przez gazetę, która słynęła właśnie ze smaczków statystycznych. Koniec gazety nastąpił cztery lata temu, a początkiem upadku okazało się… Euro 2012! Wtedy właśnie Ryszard Drewniak, redaktor naczelny wydawanego w Opolu pisma, w bardzo niepochlebny sposób wypowiadał się o władzach państwowych i wydaje się, że to było główną przyczyną zakończenia współpracy „Tygodnika Kibica” z „Ruchem”, a więc przedsiębiorstwem, które zajmowało się kolportażem prasy.

Jak wyliczył „Tygodnik Kibica”… – kilka lat temu to zdanie przewijało się w niemal każdym meczu reprezentacji Polski, a wypowiadał je Dariusz Szpakowski. Legendarny komentator regularnie korzystał ze statystyk przygotowanych przez gazetę, która słynęła właśnie ze smaczków statystycznych.

Piłka Nożna PLUS

Młodsza siostra jednego z najpopularniejszych tygodników w Polsce powstała 30 lat po jego stworzeniu. Przez lata formuła magazynu się zmieniała, a dużą rolę odgrywały w nim wywiady, notowania, a także ciekawe reportaże, które wielokrotnie sięgały do tematów archiwalnych. W 2011 roku dołączono do miesięcznika dodatek „Junior”, który był przeznaczony dla najmłodszych czytelników.

Gazeta wystartowała w 1986 roku, a więc w latach zupełnie innej rzeczywistości. Nie było Internetu, w polskiej telewizji były tylko dwa kanały i przepływ informacji nie był tak błyskawiczny jak obecnie. Większa dostępność innych mediów plus możliwość szybkiego zdobycia bieżących newsów spowodowała, że magazyn ostatecznie trzy lata temu przestał się ukazywać, a treści, które do tej pory publikował, przeniesiono do tygodnika „Piłka Nożna”.

Tylko Piłka

Jeden z idealnych przykładów na potwierdzenie tezy, że świat jest dziś internetowo-mobilną wioską. Dziewięć lat – tyle czasu „Tylko Piłka” ukazywała się w papierowym wydaniu. W 2013 roku, a więc w tym samym czasie co „Piłka Nożna PLUS”, pismo przestało istnieć w formie papierowej, a swoje treści przeniosło do wersji mobilnej.
Z badań przeprowadzonych na grupie czytelników tygodnika „Tylko Piłka” wynika, że 90% naszych odbiorców ma dostęp do Internetu, a 56% posiada smartfony, dzięki czemu będą oni mieli dostęp do nowych treści – tak tę decyzję trzy lata temu uzasadniał Dominik Matusek, prezes wydawnictwa „Tylko Piłka”.

Dziewięć lat – tyle czasu „Tylko Piłka” ukazywała się w papierowym wydaniu. W 2013 roku, a więc w tym samym czasie co „Piłka Nożna PLUS”, pismo przestało istnieć w formie papierowej, a swoje treści przeniosło do wersji mobilnej.

Magazyn Futbol

Kilka lat temu przez wielu uważana za jedną z najlepszych gazet na polskim rynku. Ciekawe analizy, nieszablonowe teksty, dodatkowo znani współpracownicy w osobach m.in. Krzysztofa Stanowskiego, Pawła Zarzecznego czy Janusza Basałaja – to wszystko miało sprawić, że „Magazyn Futbol” będzie okupował czołową pozycję na rynku gazet piłkarskich przez wiele lat. Stało się inaczej, a ostatni numer ukazał się w lipcu 2012 roku, a więc tuż po Euro 2012.

Futbol News

„Magazyn Futbol” i „Futbol News” łączyło to samo wydawnictwo, a także dziennikarze, wśród których byli Ci najwięksi, a o których napisaliśmy wyżej. Drugi tytuł funkcjonował znacznie krócej, bo tylko rok, a koniec działalność w październiku 2010 roku był spowodowany tym, że wydawnictwo SportLive24 postanowiło rozwinąć… „Magazyn Futbol” (koniec historii jest Wam znany)!

„Futbol News” początkowo ukazywał się dwa razy w tygodniu (w poniedziałki i czwartki), dopiero z czasem stał się tygodnikiem. Krytycy tego magazynu wypominali dużą liczbę plotek, a także nie do końca sprawdzonych informacji, ale koniec końców była to gazeta, która miała renomę na rynku. Nawiasem mówiąc, mogła być smakowitym kąskiem dla fanów mazowieckiej piłki, ponieważ w Warszawie i okolicach poniedziałkowy numer miał o cztery strony więcej. Były one poświęcone lokalnemu futbolowi.


O zmierzchu prasy piłkarskiej pisaliśmy kilka lat temu.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze