Milan może zostać pierwszym „arabskim klubem” w Serie A


Przejęcie "Rossonerich" przez bahrański fundusz inwestycyjny może rozpocząć nową erę w historii klubu

26 kwietnia 2022 Milan może zostać pierwszym „arabskim klubem” w Serie A

Pojawiające się od pewnego czasu medialne doniesienia wyraźnie sugerują, że AC Milan już niedługo może zyskać nowego właściciela. Przejęciem "Rossonerich" poważnie zainteresowany jest inwestor z Bahrajnu. W ten sposób doczekalibyśmy się pierwszego klubu włoskiej Serie A w rękach arabskiego właściciela.


Udostępnij na Udostępnij na

Trudno połapać się we wszystkich właścicielskich perypetiach jednego z najbardziej utytułowanych włoskich klubów. Były premier Silvio Berlusconi przed pięcioma laty sprzedał klub za blisko 740 milionów euro. Właśnie za tyle Milan przejął chiński biznesmen Li Yonghong. Niespełna rok później „Rossoneri” stali się własnością funduszu Elliott Management, bo dotychczasowy inwestor z Państwa Środka nie spłacił blisko 415 milionów euro pożyczki.

W listopadzie ubiegłego roku dyrektor generalny Paolo Scaroni potwierdził doniesienia o możliwej sprzedaży Milanu przez amerykańskiego inwestora Paula Singera. Wówczas Scaroni mówił o transakcji planowanej w „niedalekiej przyszłości”, lecz nie zdradził żadnego konkretnego terminu. Pośrednio potwierdzał jednak spekulacje, że Elliott Management może pozbyć się 18-krotnego mistrza Włoch po zakończeniu budowy nowego stadionu. 

Najprawdopodobniej do transakcji dojdzie jednak dużo wcześniej. Zainteresowany kupnem Milanu od paru tygodni jest bowiem fundusz Investcorp. W ostatnim czasie Singer miał więc przekazać swojemu synowi Gordonowi odpowiednie uprawnienia, aby przyspieszył sprzedaż klubu. Amerykańska rodzina obecnie wycenia Milan na blisko miliard euro, a przez prawie trzy lata miała zainwestować w niego blisko 700 milionów.

Jednym z podmiotów finansujących transakcję miałby być holding finansowy JP Morgan. Nazwa amerykańskiego banku przewijała się w ubiegłym roku, gdy ogłoszono powstanie Superligi. Tymczasem wśród jej założycieli znajdował się także Milan. Poza tym włoskie media donoszą, że Investcorpowi w sprawie zakupu włoskiego giganta doradza inny znany bank inwestycyjny, czyli Goldman Sachs.

We Włoszech nie od dziś

Investcorp w tym roku obchodzi 40-lecie swojego powstania. Do życia powołał go już nieżyjący bankier Nemir Kirdar, zmarły przed dwoma laty iracki Turkmen. Jako człowiek urodzony we wpływowej rodzinie mógł on pozwolić sobie na studia w Stanach Zjednoczonych. Właśnie tam podejmował pierwsze prace, a po powrocie do swojej ojczyzny inwestował pieniądze zarobione na imigracji.

Dzięki temu w 1982 roku wraz z kilkoma biznesmenami założył wspomniany Investcorp. W kilka lat fundusz stał się wiodącą instytucją finansującą inwestycje głównie w państwach Zatoki Perskiej. Investcorp wpierw prowadził działalność stricte bankową, ale ostatecznie znacząco się rozrósł i  stał się swoistym połączeniem funduszy hedgingowych i private equity.

Fundusz z siedzibą w stolicy Bahrajnu stał się cenionym pośrednikiem między zachodnimi a bliskowschodnimi inwestorami. Do dzisiaj głównym obszarem działania Investcorp jest sześć państw należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej, lecz posiada on także biura w Azji, Europie i Ameryce Północnej.

Od pięciu lat Investcorp intensywnie inwestuje w nieruchomości w Europie. Miesiąc temu bahrański fundusz poinformował, że zakupił ich już blisko 80, a wśród nich znalazły się też obiekty we Włoszech. Jego obecność na Półwyspie Apenińskim sięga 1988 roku. Wówczas firma przejęła pakiet akcji znanego włoskiego domu mody Gucci, aby później sprzedać go innemu holdingowi.

Milan nowej ery

Ambasada Bahrajnu w Rzymie po pojawieniu się pierwszych doniesień potwierdziła, że Investcorp prowadzi rozmowy dotyczące przejęcia Milanu za blisko 1,1 miliarda euro. Dużo bardziej powściągliwa jest dyrekcja włoskiego klubu. Dyrektor sportowy Paolo Maldini określił zmiany właścicielskie naturalną koleją rzeczy, natomiast rzecznik mówił o pracach nad rozwojem klubu.

Dziennik „Tuttosport” twierdzi z kolei, że rozmowy na temat sprzedaży Milanu przez Elliott Management przyspieszyły. Bahrański inwestor w najbliższych dniach ma skończyć analizę klubowych kont, a proces ten ma przebiegać bardzo sprawnie. Siedmiokrotny triumfator Ligi Mistrzów nie jest bowiem obciążony długami wobec osób trzecich czy obligacjami dłużnymi. 

Plany nowego właściciela mają być więc niezwykle ambitne. Pierwszy „arabski klub” w Serie A miałby więc liczyć na poważny zastrzyk gotówki. Investcorp jest zainteresowany nie tylko inwestycją w pierwszy zespół, ale także w unowocześnienie akademii młodzieżowej i budowę nowego stadionu. Poza tym zwiększone miałyby zostać klubowe przychody.

Oczywiście kibiców Milanu z całego świata interesują głównie doniesienia dotyczące pierwszych transferów. Pod tym względem ruszyła już wręcz swoista karuzela transferowa, nakręcana przez żądne sensacji włoskie media. Pieniądze od arabskiego inwestora miałyby więc zostać przeznaczone choćby na sprowadzenie Marco Asensio z Realu czy Darwina Nuneza z Benfiki.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze