Marc-Andre ter Stegen — bohater w bramce FC Barcelona


Marc-Andre ter Stegen na dobre wrócił do formy

25 stycznia 2023 Marc-Andre ter Stegen — bohater w bramce FC Barcelona

Przed rokiem w kontekście ter Stegena pisano o jego nie najlepszej dyspozycji. Niemiec zmagał się z urazem kolana, co wpłynęło także na jego boiskową formę. W mediach natomiast pojawiały się pogłoski, jakoby golkiper miał opuścić stolicę Katalonii. Minęło parę miesięcy i sytuacja Niemca całkowicie się odmieniła. Ter Stegen broni jak z nut i w tym sezonie można go uznać za bohatera FC Barcelona.


Udostępnij na Udostępnij na

Od bohatera do zera, a następnie z powrotem do bohatera — tak można opisać ostatnie lata niemieckiego bramkarza w barwach „Blaugrany”. W tym sezonie nie jest łatwo trafić do siatki Barcelony. Zespół stracił jedynie sześć bramek w 17 rozegranych meczach ligowych, co jest najlepszym wynikiem spośród najbardziej elitarnych lig. Za to odpowiedzialny jest między innymi właśnie ter Stegen, który jest w niesamowitej formie.

Problematyczny sezon 2021/2022

Ter Stegen od transferu w 2014 roku dostał od klubu olbrzymie zaufanie, które odpłacał znakomitymi występami. Wygrane trofea takie jak Liga Mistrzów czy mistrzostwo Hiszpanii sprawiły, iż niemiecki golkiper stał się bardzo szanowany przez katalońskich kibiców. Szczególnie warto odnotować lata 2018 i 2019, kiedy to Niemiec spisywał się wybitnie. Na gali France Football za rok 2019 zajął 2. miejsce w głosowaniu o nagrodę im. Lwa Jaszyna przyznawaną dla najlepszego bramkarza między styczniem a grudniem. Potem jednak zaczęły pojawiać się pewne schody.

Z każdym kolejnym sezonem ter Stegen obniżał loty. Stopniowo coraz rzadziej zachowywał czyste konto, a procent jego udanych interwencji zmniejszał się. Najgorsze jednak nadeszło w maju 2021 roku, kiedy to golkiper poddał się operacji prawego kolana. Ta wykluczyła go z gry na trzy miesiące. Brak okresu przygotowawczego oraz poczucie dyskomfortu, które towarzyszyło ter Stegenowi, odbiły się na dyspozycji golkipera. Utracił on swoją dynamikę, a także zmienił swój sposób interweniowania.

Bramkarz „Dumy Katalonii” przede wszystkim zaczął odbijać się praktycznie tylko i wyłącznie z lewej nogi. Przez to jego interwencje niejednokrotnie były opóźnione. Miało to także wpływ na psychikę Niemca, który nie wyglądał między słupkami już tak pewnie jak wcześniej.

Spadek formy 30-latka pokazują także statystyki z tamtego okresu. W sezonie 2021/2022 procent jego udanych interwencji bazował jedynie w okolicach 70%, a w 35 meczach czyste konto udało się mu zachować 11 razy. FC Barcelona straciła w tym czasie aż 38 bramek, co nie zdarzyło się, odkąd Niemiec zadebiutował na Camp Nou. Oczywiście na te liczby wpływała także dyspozycja formacji defensywnej, ale jasne jest, że ter Stegen tamtego czasu nie może zaliczyć do udanych.

Nowy sezon, nowy ter Stegen

Do nowego sezonu ter Stegen przystąpił, pozbywając się już bólu i problemów z lewym kolanem. Na dodatek Xavi już wcześniej zadeklarował, że Niemiec jest idealnym bramkarzem dla „Blaugrany” i postawił sprawę jasno — Niemiec podczas okienka transferowego nigdzie się nie rusza. Wraz z 1. kolejką wrócił stary, dobry Marc, który obecnie przeżywa swój najlepszy czas w karierze. W Barcelonie jest przez wszystkich uwielbiany, a na dodatek coraz częściej się mówi o tym, jakoby 30-latek miał zostać numerem jeden także w reprezentacji narodowej kosztem Manuela Neuera.

W 17 meczach ligowych ter Stegen zachował aż 13 czystych kont, stracił jedynie sześć bramek. Jest to najlepszy wynik spośród pięciu najsilniejszych lig europejskich. „Duma Katalonii” traci średnio 0,35 gola na mecz. Dla porównania drugie pod tym względem jest Newcastle, przeciwko któremu napastnicy rywali umieszczali piłkę w siatce 11 razy w 20 meczach. Daje to 0,55 straconego gola na mecz. Dla Barcelony pod względem liczby wpuszczonych goli jest to najlepszy wynik w historii klubu.

Rekordy siedmiu straconych goli przez Andoniego Zubizarretę i ter Stegena w sezonach 1986/1987 oraz 2018/2019 zostały oficjalnie pobite. Spory podziw budzi także procent udanych interwencji. Tu także spośród TOP 5 lig najlepszy jest niemiecki golkiper, którego skuteczność wynosi aż 84,6%.

Superpuchar zdobyty, więc czas na mistrzostwo

Statystyki to nie jest jednak jedyna rzecz wyróżniająca w tym sezonie ter Stegena. Niemiec, który niedawno został jednym z kapitanów FC Barcelona, po prostu błyszczy w kluczowych momentach. Wygranie przez Barcelonę Superpucharu Hiszpanii to zasługa między innymi 30-latka. Przez 120 minut batalii z Realem Betis ter Stegen interweniował 7-krotnie. Na szczególną uwagę zasługuje spektakularna interwencja po strzale Luiza Henrique w 45. minucie meczu. W konkursie rzutów karnych Niemiec po raz kolejny pokazał klasę, broniąc dwie „jedenastki”.

Choć na najlepszego zawodnika tego półfinałowego starcia został wybrany Pedri, to sam wyróżniony stwierdził, iż na nagrodę bardziej zasłużył właśnie ter Stegen. W finale pod bramką FC Barcelona było nieco więcej spokoju niż we wcześniejszej rundzie, ale nie obyło się bez udanych interwencji Niemca. Ten zdołał zatrzymać groźne uderzenia Benzemy czy Kroosa. Można śmiało stwierdzić, że bramkarz „Blaugrany” był bohaterem tego turnieju.

Drugim trofeum, na które ter Stegen ciężko pracuje, jest mistrzostwo Hiszpanii. Tu także ter Stegen pojawia się wtedy, kiedy jest potrzeba. Po mundialu w trzech spotkaniach Niemiec skapitulował tylko raz, po rzucie karnym w meczu z Espanyolem. Mecze z Atletico i Getafe pokazały, że wymienione wyżej statystyki to nie tylko zasługa dobrze spisującej się defensywy. W 42. minucie starcia z „Materacami” genialnie interweniował po strzale Antoine Griezmanna, a interwencja ta idealnie wkomponuje się w filmiki ze zlepkami najlepszych interwencji sezonu.

Ostatnie ligowe starcie z Getafe to kolejny raz, kiedy golkiper podarował swojej drużynie trzy punkty. Trzykrotnie 30-latek zatrzymywał napastników Getafe, z tego dwa razy interweniował w sytuacji jeden na jeden. Na szczególne pochwały zasługuje obroniony strzał Borjy Mayorala po nieudanym podaniu Pedriego. Xavi Hernandez na pytanie o dyspozycję swojego golkipera odpowiedział następująco:

Marc jest na spektakularnym poziomie. Być może jest w swoim najlepszym momencie w Barcelonie w ogóle. Przypomina mi się mój ostatni sezon w roli piłkarza „Barcy”, a jego pierwszy. Daje nam wiele. W wielu meczach robił różnicę.

Ter Stegen to wciąż świetna perspektywa na przyszłość

Powrót do formy ter Stegena był kluczowy dla Barcelony. Niemiec swoim stylem gry idealnie wpisuje się w DNA FC Barcelona. Wydaje się, że jest on stworzony do gry dla tego klubu. Prócz doskonałych interwencji ter Stegen bardzo dobrze gra nogami. Taki profil bramkarza jest naprawdę ważny dla „Dumy Katalonii” i zastąpienie byłego zawodnika Borussii Moenchengladbach nie byłoby łatwe. Mówimy tu też wciąż o 30-letnim bramkarzu, a więc przed Niemcem jest jeszcze wiele lat grania.

Ter Stegen jest także bardzo szanowany w szatni przez kolegów z drużyny. Angażuje się w życie klubu i wiele razy pokazywał swoją przynależność do bordowo-granatowych barw. Został on niedawno wybrany na czwartego kapitana w zespole i niewykluczone, że w kolejnych sezonach będzie wybiegał z opaską na ramieniu w każdym spotkaniu. Prócz genialnego bramkarza Barcelona zyskała osobistość, która ma perspektywy na zostanie w przyszłości pierwszym kapitanem drużyny.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze