Losy europejskich mistrzów świata w eliminacjach do Euro


10 października 2014 Losy europejskich mistrzów świata w eliminacjach do Euro

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej rozgrywane są od 1960 roku. Do dziś europejskie reprezentacje zdobyły 8 tytułów mistrza świata. Poniżej znajdziecie szczegóły, jak drużyny ze Starego Kontynentu radziły sobie w eliminacjach do mistrzostw Europy po zdobyciu najcenniejszego trofeum na świecie.


Udostępnij na Udostępnij na

  • Anglia (mistrz świata 1966)

Za eliminacje do mistrzostw Europy w 1968 roku po raz kolejny posłużyły British Home Championship. Nowością było to, że teraz dwie edycje tego turnieju liczyły się do końcowej tabeli.

W turnieju z roku 1967 Anglicy pokonali Irlandię Północną 2:0, rozbili Walię 5:1, jednak w ostatniej kolejce przegrali 2:3 ze Szkocją, która prowadziła na półmetku eliminacji. W ramach ciekawostki można dodać, że szkoccy kibice ogłosili swoją reprezentację mistrzem świata po pokonaniu dotychczasowego posiadacza tytułu. Runda rewanżowa – w turnieju w 1968 roku – rozpoczęła się od zwycięstwa nad Walią 3:0, drugie spotkanie to ponowne zwycięstwo 2:0 nad Irlandią Północną. W ostatniej kolejce Anglicy zremisowali ze Szkocją, ale ten wynik zapewnił im mistrzostwo brytyjskie oraz awans do baraży z pierwszego miejsca, gdzie przyszło im się zmierzyć z Hiszpanią. Na Wembley padł wynik 1:0 po bramce w 84. minucie Bobby’ego Charltona. W rewanżu, także po bramce w końcówce, Anglicy okazali się po raz drugi lepsi od drużyny z Półwyspu Iberyjskiego, wygrali 2:1 i pojechali do Włoch na Euro.

  • Republika Federalna Niemiec (mistrz świata 1974)

W eliminacjach do Euro 1976 rywalem RFN w grupie 8 były reprezentacje Grecji, Bułgarii oraz Malty. Podczas spotkań wyjazdowych padły następujące wyniki: 2:2 z Grecją, 1:0 z Maltą oraz 1:1 z Bułgarią. W rundzie rewanżowej, rozegranej już na terenie RFN, mistrzowie świata zremisowali po raz kolejny z Grecją, tym razem 1:1. Pozostałe dwa spotkania to już zwycięstwa: 1:0 z Bułgarią oraz deklasacja Malty 8:0. Dało to im pierwsze miejsce w grupie z bilansem dziewięciu punktów (w tych czasach za zwycięstwo były przyznawane dwa punkty) i dzięki temu pojechali oni na Euro do Jugosławii.

  • Włochy (mistrz świata 1982)

Italii w boju o mistrzostwa Europy w 1984 roku przyszło zmierzyć się ze Szwecją, Czechosłowacją, Rumunią oraz Cyprem.

Oto wyniki drużyny z Półwyspu Apenińskiego: 2:2 z Czechosłowacją, 0:0 z Rumunią, 1:1 z Cyprem, 0:1 z Rumunią, 0:2 i 0:3 ze Szwecją, 0:2 z Czechosłowacją i dopiero na koniec eliminacji Włosi mogli cieszyć się ze zwycięstwa, pokonując Cypr 3:1. W grupie zajęli dopiero czwarte miejsce i po raz pierwszy mamy przypadek, kiedy europejski mistrz świata nie jedzie na mistrzostwa Europy.

  • Republika Federalna Niemiec (mistrz świata 1990)

W eliminacjach do mistrzostw Europy wystąpiła już zjednoczona reprezentacja Niemiec. Za rywali miała Walię, Belgię oraz Luksemburg. Walkę o awans rozpoczęła od zwycięstwa z Luksemburgiem 3:2, następnie pokonała Belgię 1:0, doznała jedynej porażki w kwalifikacjach, przegrywając 0:1 na wyjeździe z Walią. Rewanże to już same zwycięstwa, kolejno 4:1 z Walią, 1:0 z Belgią oraz 4:0 z Luksemburgiem, co dało pierwsze miejsce w grupie i awans na mistrzostwa Europy w Szwecji.

  • Francja (mistrz świata 1998)

Rywale grupowi „Trójkolorowych” w eliminacjach: Ukraina, Rosja, Islandia, Armenia oraz Andora.

Początek kwalifikacji to bardzo trudne spotkania dla francuskiej jedenastki. Już na starcie niemile zaskoczyli swoich kibiców, tylko remisując 1:1 z Islandią. Drobna rekompensata nastąpiła po zwycięstwie nad Andorą 2:0. Następne spotkania to wygrana na wyjeździe 3:2 z Rosją oraz drugi remis, tym razem 0:0 z Ukrainą. Kolejne mecze to wygrana 2:0 z Armenią i pierwsza porażka. Lepsi okazali się reprezentanci „Sbornej” i tym razem to oni mogli cieszyć się ze zwycięstwa 3:2. Francja niemiłosiernie męczyła się w tych eliminacjach, o czym świadczą wyniki następnych meczów: 1:0 z Andorą oraz 0:0 z Ukrainą zapowiadało wyrównaną walkę o awans do samego końca. Eliminacje udało zakończyć się zwycięstwami 3:2 z Armenią i Islandią. Dało to pierwsze miejsce w grupie czwartej, ale tylko o punkt przed Ukrainą i dwa punkty przed Rosją.

  • Włochy (mistrz świata 2006)

Grupa B zapowiadała się niezwykle ciekawie, ponieważ w jednej grupie znaleźli się mistrzowie i wicemistrzowie świata. Skład grupy uzupełniły: Szkocja, Ukraina, Litwa, Gruzja oraz Wyspy Owcze. Włosi eliminacje rozpoczęli od remisu 1:1 z Litwą i przegranej 1:3 z Francją. Następne spotkania to już poprawa wyników i dwa zwycięstwa: 2:0 z Ukrainą oraz 3:1 z Gruzją. 2007 rok rozpoczęli od kolejnych wygranych, 2:0 ze Szkocją, 2:1 z Wyspami Owczymi i 2:0 z Litwą. Passę zwycięstw przystopował bezbramkowy remis w szlagierze z Francją. To był tylko przystanek w drodze po kolejne wygrane. Pokonana została Ukraina 2:1 oraz Gruzja 2:0. Kolejnymi ofiarami Italii były Szkocja (2:1) i Wyspy Owcze (3:1). Udana końcówka zapewniła pierwsze miejsce w grupie i awans na mistrzostwa, które rozegrane zostały w Austrii i Szwajcarii.

  • Hiszpania (mistrz świata 2010)

Hiszpanie w grupie I zmierzyli się z Czechami, Szkocją, Litwą oraz Liechtensteinem. Występ w eliminacjach można podsumować krótko – deklasacja! Wygrane wszystkie spotkania i pewny awans na Euro, które zostało rozegrane w Polsce i na Ukrainie.

  • Niemcy (mistrz świata 2014)

W kwalifikacjach do Euro 2016 rozegrali do tej pory tylko spotkanie ze Szkotami, które zakończyło się zwycięstwem 2:1.

 

Podsumowując: odkąd rozpoczęto rozgrywanie mistrzostw Europy, drużyny ze Starego Kontynentu sięgały po tytuł mistrza świata ośmiokrotnie. Dotychczas tylko raz najlepszej drużynie globu pochodzącej z Europy nie udało się się awansować na Euro. W sześciu pozostałych sytuacjach mistrzowie pokazywali klasę. Którą drogą podążą Niemcy? Awansują bez większych problemów? A może Polska stanie im na drodze i nasi zachodni sąsiedzi powtórzą los reprezentacji Włoch z eliminacji do Euro’84?

 

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze