Wszystko dobre, co dobrze się kończy. To, co działo się w ciągu ostatniego dnia okienka transferowego, mogło w szczególności przykuć uwagę polskich kibiców. Żurkowski, Jagiełło, Kurzawa i Kownacki – to zawodnicy, po których obiecujemy sobie wiele, a w tym okienku dopinali swoje transfery "last minute". Ale nie tylko wśród krajowych piłkarzy było gorąco.
Transfery, które zostały zrealizowane
Kto: Miguel Almiron
Skąd: Atlanta United
Dokąd: Newcastle United
Zaczniemy właśnie od transferów zagranicznych. W ostatni dzień okienka walczące o utrzymanie w Premier League Newcastle postanowiło sięgnąć głębiej do portfela i pobić swój rekord transferowy. Pod skrzydła Rafy Beniteza za niespełna 24 miliony euro trafił paragwajski pomocnik Miguel Almiron.
24-latek od dwóch sezonów należał do czołowych zawodników ligi MLS, w której w minionym sezonie zdobył 12 bramek i zaliczył 13 asyst w 32 spotkaniach. Wydaje się, że ten transfer jest wręcz skrojony na potrzeby „Srok”i 9-krotny reprezentant swojego kraju powinien zaaklimatyzować się na angielskich boiskach.
We are delighted to announce the signing of forward Miguel Almirón from @ATLUTD.
The 24-year-old has penned a five-and-a-half-year deal which will keep him at St. James' Park until June 2024.
Full story: https://t.co/5NxxCEHhNx #NUFC pic.twitter.com/a5MV5QBTum
— Newcastle United FC (@NUFC) January 31, 2019
Kto: Jonny Castro
Skąd: Atletico Madryt
Dokąd: Wolverhampton Wanderers FC
Kolejny klubowy rekord transferowy w Premier League. 24-letni Jonny Castro już od roku grał na wypożyczeniu w barwach beniaminka z Wolverhampton, jednak dopiero na sam koniec zimowego okienka „Wilki” zdecydowały się na jego kupno. Kwota transferu opiewa na ponad 20 milionów euro, jednak siódmy zespół angielskiej ekstraklasy nie powinien żałować wydanych pieniędzy. Castro należy bowiem do czołowych lewych obrońców ligi, a i w reprezentacji Hiszpanii zaczyna budować swoją pozycję.
Exciting times for Wolves fans.
The club are in talks to equal their club record transfer fee, as they look to sign Jonny Castro Otto on a permanent basis.https://t.co/e9gSx2JMlT pic.twitter.com/agMxFmWUJa
— BBC Sport (@BBCSport) January 29, 2019
Kto: Michy Batshuayi
Skąd: Chelsea FC
Dokąd: Crystal Palace
To wypożyczenie jest niezwykle ciekawe ze względu na… Tottenham. Klub ten bardzo chciał ściągnąć do siebie belgijskiego napastnika z Chelsea, już za samo wypożyczenie oferując 5 milionów euro. „The Blues” postanowili jednak nie wzmacniać najbliższego rywala i w związku z tym 28-letni snajper trafił na pół roku do ekipy Crystal Palace. Tottenham natomiast ustanowił rekord Premier League, drugie okienko z rzędu nie wykonując żadnego transferu!
🦇 Batsman Returns to London!
Welcome to the Palace, @mbatshuayi 👊 #CPFC 🦅
👉 https://t.co/GXoBd1Ujhn pic.twitter.com/eVQgrN8uD5— Crystal Palace F.C. (@CPFC) February 1, 2019
Kto: Leandro Paredes
Skąd: Zenit St. Petersburg
Dokąd: Paris Saint Germain
Paryżanie nie byliby sobą, gdyby w okienku transferowym nie przeprowadzili spektakularnego transferu za duże pieniądze. Tym razem padło na Leandro Paredesa, argentyńskiego defensywnego pomocnika, i tu akurat PSG należy pochwalić za ten ruch. Przy nieuchronnym transferze Adriena Rabiota, odejściu zmiennika, Lassany Diarry, wzmocnienie tej pozycji było koniecznością. 9-krotny reprezentant „Albiceleste” jest względnie młody (24 lata) i powinien zagwarantować spokój w zespole prowadzonym przez Tomasa Tuchela. Za to wzmocnienie PSG zapłaciło ok. 40 milionów euro.
🆕⚠️✍️ Breaking News!
¡Hola @LParedss! Ángel a un message pour toi ce matin ! 🙌
🔴🔵 #ICICESTPARIS pic.twitter.com/nL0SrdqTZZ
— Paris Saint-Germain (@PSG_inside) January 29, 2019
Kto: Yacine Adli
Skąd: Paris Saint Germain
Dokąd: Girondis Bordeaux
Pozostajemy we Francji, doszło tam bowiem do interesującego ruchu wewnątrz ligi. Utalentowany, zaledwie 18-letni Yacine Adli odszedł z drużyny Mistrza Francji do Girondis Bordeaux. Pomocnik mocno przypominający Marouane’a Fellainiego kosztował dziewiątą ekipę Ligue I około 5,5 miliona euro. Jak na piłkarza mającego zaledwie jeden seniorski występ na swoim koncie to naprawdę spora kwota – Adli jest jednak etatowym młodzieżowym reprezentantem Francji, legitymuje się bilansem 15 bramek w ponad 40 spotkaniach.
Bienvenue Yacine Adli ! Le jeune milieu de terrain du @PSG_inside s'est engagé pour 4 ans et demi avec le club !
👉 https://t.co/MeUud5SC19 pic.twitter.com/pzBuccUMHj— FC Girondins de Bordeaux (@girondins) January 31, 2019
Kto: Jese Rodriguez
Skąd: Paris Saint Germain
Dokąd: Real Betis
Kolejny transfer wychodzący z PSG, będący symbolem rozrzutności tego klubu. 25 milionów euro wydane w 2016 roku na ówczesnego rezerwowego Realu Madryt, Jese Rodrigueza, okazało się być pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. Przez ponad dwa sezony Hiszpan rozegrał zaledwie 15 spotkań w barwach francuskiego klubu, dwukrotnie był już wypożyczany.
Jego postawa w Stoke była sporym zawodem, dopiero podczas ubiegłorocznego pobytu w Las Palmas zaczął prezentować się przyzwoicie. W tym sezonie w barwach PSG rozegrał całą minutę w Pucharze Francji, dlatego kolejne półroczne wypożyczenie do ósmej drużyny Primera Division wydaje się rozsądne.
📣 OFICIAL | El #RealBetis incorpora a sus filas a Jesé Rodríguez 🇮🇨💚😊
➡ https://t.co/fkjiN1DULs#Jesé2019 pic.twitter.com/emlWlwDQnZ
— Real Betis Balompié 🌴💚 (@RealBetis) January 29, 2019
Kto: Medhi Benatia
Skąd: Juventus FC
Dokąd: Al Duhail
To jeden z tych transferów, przy których chciałoby się sparafrazować słowa utworu Republiki: „ten transfer jest robiony dla pieniędzy…”. Oczywiście Benatia nie należy do młodych piłkarzy (31 lat), w Juventusie był tylko zmiennikiem, nie zmienia to jednak faktu, że spokojnie mógłby jeszcze rozegrać dwa, trzy sezony na wysokim europejskim poziomie.
Na odejściu stopera „Stara Dama” zarobiła ok. 8 milionów euro, a Marokańczyka jako zmiennika zastąpił wypożyczony z Lazio Martin Caceres. Kontuzji w ligowym meczu doznał jednak podstawowy stoper, Giorgio Chiellini. To postawiło lidera Serie A pod ścianą, szczególnie w kontekście zbliżającego się spotkania z Atletico w Lidze Mistrzów.
Deal done for Benatia to join Al Duhail – he'll earn close to €5m. Juventus have secured his replacement in Caceres. [Romeo Agresti]
— JuveFC (@juvefcdotcom) January 25, 2019
Kto: Lei Wu
Skąd: Shanghai SIPG
Dokąd: RCD Espanyol
Gwiazda chińskiej reprezentacji, bijący rekord za rekordem w tamtejszej ekstraklasie – oto nowy napastnik hiszpańskiego Espanyolu. Oczywiście jest to wielka niewiadoma, niewielu mieliśmy bowiem w Europie zawodników z Chin, którzy by sobie w niej poradzili. Na myśl przychodzi w pierwszej kolejności Sun Jihai, było to jednak dobrych kilkanaście lat temu, gdy reprezentował barwy Manchesteru City. Był jeszcze Dong Fangzhuo, mający za sobą epizod w Manchesterze United, potem przez chwilę reprezentujący warszawską Legię.
Lei Wu wydaje się mieć jednak potencjał, by zrobić znacznie większą karierę niż Fangzhuo, a może nawet przebić osiągnięcia Jihaia. Wu ma bowiem 27 lat, jest w idealnym wieku, by pograć kilka sezonów na europejskim poziomie. W każdym razie ten ruch ze strony Espanyolu wydaje się bardzo interesujący, a 2 miliony euro, które kosztował chiński snajper, zapewne szybko się zwrócą z samej sprzedaży koszulek.
Miao Jian ha estat el primer comprador de la samarreta de #WuLeiPerico!
¡Miao Jian ha sido el primer comprador de la camiseta de Wu Lei!
缪剑成为第一个买到武磊西班牙人球衣的球迷!
👉 https://t.co/xG9EfhbDCA #RCDE | #Volem | #EspanyoldeBarcelona pic.twitter.com/L3wLtMI9WV
— RCD Espanyol de Barcelona (@RCDEspanyol) January 28, 2019
Kto: Leo Baptistao
Skąd: RCD Espanyol
Dokąd: Wuhan Zall
Chiny wciąż ochoczo ściągają zawodników z Europy. Transfer 26-letniego snajpera Espanyolu do Wuhan Zall można powiązać z wyżej wspomnianym przyjściem Lei Wu. Baptistao nie był jednak wyróżniającym się zawodnikiem w Hiszpanii, w rundzie jesiennej zdobył zaledwie dwie bramki i zaliczył dwie asysty w 20 spotkaniach w La Liga. Prawie 6 milionów euro za napastnika z takim bilansem wydaje się dobrym interesem dla katalońskiej drużyny.
Baptistao, traspassat al Wuhan Zall: https://t.co/4RLwBY1Hri
Bona sort, Leo!Baptistao, traspasado al Wuhan Zall: https://t.co/pdtRgzEUlh
¡Buena suerte, Leo!#RCDE | #Volem | #EspanyoldeBarcelona pic.twitter.com/hrIgtLY2cP— RCD Espanyol de Barcelona (@RCDEspanyol) January 31, 2019
Kto: Szymon Żurkowski
Skąd: Górnik Zabrze
Dokąd: ACF Fiorentina
W końcu przechodzimy do Polaków, jednak postanowiliśmy pozostawić ich na deser. Transfer Szymona Żurkowskiego już od dłuższego czasu wydawał się nieunikniony. Pozostawały tylko dwa pytania: za ile i gdzie? Ostatecznie wychowanek Gwarka Zabrze został wykupiony przez włoską Fiorentinę za niecałe 4 miliony euro.
Kierunek wydaje się rozsądny, ostatnie poczynania polskich piłkarzy we Włoszech zdają się świadczyć o tym, że jest to trafna decyzja. Fiorentina to jednak klub z czołówki Serie A, dlatego 21-letni pomocnik pozostanie do końca sezonu w Górniku, by grać regularnie, co jest niezwykle ważne w kontekście zbliżających się mistrzostw Europy U-21. Dodatkowo będzie mógł pomóc swojej drużynie w walce o utrzymanie w ekstraklasie.
🖋️ Szymon Zurkowski è viola 💜
👉 Tutti i dettagli ➡️ https://t.co/VmuZfI38FF#NoiSiamoFirenze #InsiemeSiamoPiùForti pic.twitter.com/DMIIz9Imcd— ACF Fiorentina (@acffiorentina) January 28, 2019
Kto: Dawid Kownacki
Skąd: Sampdoria Genua
Dokąd: Fortuna Duesseldorf
Perypetie związane z transferem kapitana młodzieżówki, Dawida Kownackiego, ciągnęły się niemalże od początku zimowego okienka. Szerzej pisaliśmy o tym całkiem niedawno na naszych łamach:
Ostatecznie popularny „Kownaś” trafił zgodnie z przewidywaniami do niemieckiej Fortuny, do której będzie wypożyczony do końca sezonu. Mówi się, że walczący o utrzymanie w Bundeslidze klub zapewnił sobie opcję wykupu młodego Polaka za ok. 5 milionów euro. Przed byłym zawodnikiem Lecha spore wyzwanie, ponieważ to właśnie na nim będzie spoczywać odpowiedzialność za grę ofensywną w nowym zespole.
🆕🔥
Da issa!
Fortuna Düsseldorf verstärkt sich mit Angreifer @dkownacki24. Der Pole kommt auf Leihbasis vom italienischen Erstligisten @sampdoria nach Düsseldorf. Die Fortuna hat sich zudem eine Kaufoption für den 21-Jährigen gesichert.#f95 #DeadlineDay #Kownacki pic.twitter.com/k2Ar8Fkfyr— Fortuna Düsseldorf (@f95) January 31, 2019
Kto: Filip Jagiełło
Skąd: Zagłębie Lubin
Dokąd: Genoa CFC
Nie sposób nie powiązać tego transferu z furorą, jaką polscy piłkarze robią we włoskiej Serie A. Jagiełło jest co prawda reprezentantem młodzieżówki, rozegrał kilkadziesiąt spotkań w ekstraklasie, ale jest jeden problem… Wychowanek Zagłębia nigdy nie należał do czołowych piłkarzy nawet w barwach „Miedziowych”.
Wydaje się więc, że ten transfer jest rzuceniem 21-latka na głęboką wodę. Chociaż warto wspomnieć, że podobne głosy pojawiały się w przypadku transferu Krzysztofa Piątka do Włoch. Genoa zapłaciła za Jagiełłę ok. 1,5 miliona euro.
Le #Genoa aurait conclu le transfert de Filip #Jagiello, trequartista polonais du Zaglebie Lubin. Le joueur de 21 ans restera en Pologne jusqu'en juin et rejoindra le Grifone en suivant. L'organisation de la visite médicale est en cours pour formaliser le transfert. [DiMarzio] pic.twitter.com/9bNzqNqGyw
— Genoa CFC France (@GenoaFrance) January 30, 2019
Kto: Mateusz Bogusz
Skąd: Ruch Chorzów
Dokąd: Leeds United
Ten transfer może naprawdę cieszyć. Młody, niezwykle utalentowany skrzydłowy trafia z II-ligowego Ruchu do lidera Championship za niecałe pół miliona euro. O samym Boguszu, ale także i sytuacji, jaka panuje u 14-krotnego mistrza Polski, również pisaliśmy całkiem niedawno na naszych łamach:
Tam będzie mógł liczyć na wsparcie ze strony Mateusza Klicha, będącego czołowym piłkarzem ligi, a także ze strony młodego bramkarza, Kamila Miazka. Wydaje się więc, że 18-letni Bogusz ma idealny grunt, by ogrywać się w młodzieżowych drużynach Leeds, a w ciągu roku/dwóch liczyć na debiut w seniorskim zespole, prawdopodobonie już w Premier League…
📰 | #LUFC are pleased to announce the signing of midfielder Mateusz Bogusz from Ruch Chorzow
— Leeds United (@LUFC) January 29, 2019
Kto: Rafał Kurzawa
Skąd: Amiens SC
Dokąd: FC Midtjylland
Wydawało się, że sytuacja byłego skrzydłowego Górnika Zabrze Rafała Kurzawy we Francji powoli będzie zmierzać w lepszym kierunku. Po głosach, że 25-latek ma problem z komunikatywnością, zaczął wchodzić z ławki, prezentował się całkiem przyzwoicie.
Koniec końców jednak 4-krotny reprezentant Polski zdecydował się na wypożyczenie. Jeżeli faktycznie otrzymał sygnał, że jest przewidywany do gry w duńskim Midtjylland, to wydaje się to dobra decyzja. Takich zawodników jak Kurzawa w formie – z celnym podaniem, świetnie bijących stałe fragmenty gry – praktycznie nie mamy w reprezentacji.
Den polske landsholdsback Rafal Kurzawa skifter til de danske mestre på en lejeaftale 👇🏼 #fcm #sldk https://t.co/s3T0v2tLn6
— FC Midtjylland (@fcmidtjylland) January 31, 2019