Euro 2012: Ważne decyzje z Bordeaux


Od wczoraj debatował Komitet Wykonawczy Europejskiej Unii Federacji Piłkarskich. Głównym tematem dyskusji działaczy UEFA były oczywiście przygotowania do Euro 2012, ale oprócz tego podjęto jeszcze jedną ważną decyzję.


Udostępnij na Udostępnij na

Zielone światło dla Euro 2012

Michel Platini na konferencji prasowej powiedział, że UEFA nie zamierza odbierać prawa do organizacji Euro 2012 zarówno Polakom, jak i Ukraińcom. Oznacza to, że wszystko leży w naszych rękach, jednak nie powinniśmy spocząć na laurach. Prezydent UEFA powiedział, że jeśli w Polsce nie zostanie zbudowany stadion narodowy, to automatycznie Ukraina straci partnera w rozgrywkach; to samo  tyczy się naszych wschodnich sąsiadów. Takie orzeczenie UEFA zdementowało plotki, które w ostatnich kilku dniach krążyły w różnych mediach. Rzekomo UEFA miała odebrać prawo organizacji Euro 2012 Ukrainie.

Michel Platini pochwalił stan przygotowań w obu krajach, choć powiedział, że zostanie powołana dodatkowa komisja, która jeszcze dokładniej będzie przyglądać się budowie nie tylko obiektów sportowych, ale również całej infrastruktury. W wypadku gdy prace będą się „ślimaczyć”, UEFA może podjąć radykalne działania, ale jakie, tego nie wiemy.

Jeśli chodzi o stadiony, to w najbliższych miesiącach UEFA poda ostateczną listę miast, w których odbywać się będą mecze Mistrzostw Europy w 2012 roku. UEFA nie podjęła jeszcze decyzji, czy tych stadionów w jednym kraju będzie sześć czy osiem, dlatego każde miasto ma jednakowe szanse.

Ostatni sezon Pucharu UEFA

W tym roku drużyna, która zdobędzie Puchar UEFA, przejdzie do historii. Sezon 2008/09 będzie ostatnim, gdy piłkarze walczą o to trofeum. Od przyszłego roku rozgrywki Pucharu UEFA nazywać się będą „Ligą Europejską”. Nowa liga będzie miała jedną, oficjalną piłkę, wspólnego sponsora oraz jedną telewizję, która będzie dysponowała prawami do transmisji tych meczów. Do 48 zwiększono również liczbę zespołów, które powalczą o zwycięstwo w Lidze Europejskiej. Bardzo istotną zmianą jest również fakt, iż zespoły będą rozgrywać dwa mecze ze sobą, podobnie jak jest w Lidze Mistrzów.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze