Emocje do końca w angielskiej League One

Po 46 kolejkach, zakończyły się zasadnicze rozgrywki w angielskiej trzeciej lidze, Coca-Cola Football League One. Choć jeszcze przed rozpoczęciem dzisiejszej serii spotkań wiadome było, kto zajmie dwa czołowe i ostatnie miejsca w tabeli, ważnych rozstrzygnięć nie brakowało.

Korespondencja z Anglii

Do Championship wróciło Leicester City. „Lisy” spędziły na banicji w trzeciej lidze tylko jeden sezon, zarazem jedyny w ich bogatej, 125-letniej historii. Z bezpośredniego awansu cieszy się także Peterborough United, prowadzone przez Darrena Fergusona, syna sir Alexa.

Leicester wygrywa League One 08/09
Leicester wygrywa League One 08/09 (fot. the Sun)

Trzy z czterech miejsc w play-offach już wcześniej zagwarantowały sobie MK Dons, Leeds oraz Millwall. Podopieczni Roberto di Matteo mierzą w awans na zaplecze Premiership po zaledwie jednym sezonie w League One. Ich rywalami będzie ekipa Scunthorpe, która w ostatniej kolejce zremisowała u siebie z bezpośrednim rywalem o szóste miejsce – Tranmere. Mecz miał dramatyczny przebieg. Goście do przerwy prowadzili 1:0, ale w 87. minucie z boiska wyleciał ich australijski defensor, Gareth Edds. Minutę później jakże ważną bramkę strzelił obrońca Cliff Byrne, zapewniając swojej drużynie miejsce w play-offach oraz ewentualną perspektywę gry na Wembley.

Na drugim biegunie tabeli, bilety do niższej klasy rozgrywkowej już wcześniej zapewniły sobie drużyny Cheltenham oraz Hereford. Tym samym, w drużynie „Byków” zakończyła się 14-letnia era Grahama Turnera w roli menadżera, druga najdłuższa, po wspomnianym już sir Fergusonie, spośród obecnie zatrudnionych bossów angielskich klubów. Turner na dobre jeszcze nie odchodzi, ponieważ nadal jest właścicielem, prezesem oraz dyrektorem do spraw sportowych.

O przetrwanie walczyło w sumie pięć drużyn zagrożonych spadkiem do Football League Two. Brighton and Hove Albion, które po trzech kolejkach było na pierwszym miejscu, dopiero w ostatnim meczu zapewniło sobie trzecioligowy byt, pokonując Stockport County 1:0. Ewentualna degradacja byłaby dla „Mew” wielkim ciosem, zważywszy na fakt, że w Falmer budowany jest ich nowy stadion. Dziesięć lat po słynnym golu Jimmy’ego Glassa, bramkarza który strzelił decydującą o utrzymaniu bramkę przeciwko Plymouth, losy Carlisle znowu ważyły się do ostatniego spotkania. W emocjonujących, ale nieco mniej spektakularnych okolicznościach, klub z Kumbrii pokonał Millwall 2:0. Jedną z bramek strzelił Graham Kavanagh, którego jeszcze niedawno można było oglądać w barwach Wigan oraz Sunderlandu.

Znacznie mniej szczęścia miała ekipa Crewe Alexandrii, która gładko przegrała 0:3 na zakończenie sezonu z Leicester. Ostatnim spadkowiczem jest ekipa Northampton, która w tym samym stosunku uległa Leeds United na Elland Road.

Batalia o ostatnie miejsce w przyszłorocznej Championship rozpocznie się za tydzień. Scunthorpe gości MK Dons (piątek), a Millwall podejmuje drużynę „Pawi” (sobota). Rewanże zostaną rozegrane cztery dni później. Zwycięzcy tych dwumeczów spotkają się 24 maja na Wembley w spotkaniu o awans do wyższej klasy rozgrywkowej.