Dariusz Stalmach błyszczy w młodzieżówce AC Milan


Młodzieżowy reprezentant Polski otrzyma w najbliższym czasie szansę debiutu w pierwszym zespole?

12 maja 2023 Dariusz Stalmach błyszczy w młodzieżówce AC Milan
Zbigniew Harazim / zbyszkofoto.pl

Latem 2022 roku Dariusz Stalmach przeniósł się z Górnika Zabrze do AC Milan, aby grać w młodzieżowym zespole „Rossonerich”. Młody pomocnik występami w Primaverze, czyli młodzieżowej lidze włoskiej, miał udowodnić swoją wartość, co jak na razie wychodzi mu bardzo dobrze. 17-latek wyrasta na jedną z głównych postaci zespołu prowadzonego przez byłego defensora AC Milan Ignazio Abate. Czy to oznacza, że w najbliższym czasie otrzyma szansę debiutu w pierwszej drużynie?


Udostępnij na Udostępnij na

Dariusz Stalmach to najmłodszy ekstraklasowy debiutant w historii Górnika Zabrze. Pierwszy raz na murawie w barwach klubu pojawił się, mając zaledwie 15 lat i 348 dni na karku w listopadzie 2021 roku podczas meczu przeciwko Legii Warszawa. Za swój debiut zebrał bardzo pozytywne recenzje, trafiając do szerszej świadomości kibiców. Skala jego talentu nie umknęła uwadze zachodnich klubów.

Pod koniec sierpnia 2022 roku AC Milan sprowadził do siebie młodziutkiego pomocnika za kwotę 700 tys. euro. Swój pobyt w Górniku zakończył na dwudziestu dwóch występach, które okrasił jedną asystą. Polak w młodzieżowym zespole AC Milan spisuje się bardzo dobrze. W Primaverze rozegrał jak dotąd 20 meczów, w których dwukrotnie trafił do siatki rywali oraz zaliczył jedną asystę. Do tego dołożył dwa występy w Coppa Italia Primavera, które okrasił dwoma asystami oraz siedem gier w UEFA Youth League, w których jednokrotnie trafił do siatki przeciwko młodzieżówce Atletico Madryt.

Szybka adaptacja i świetne występy

Zespół Dariusza Stalmacha stracił już szansę na obronę tytułu mistrzowskiego w Primaverze. AC Milan U-19 zajmuje zaledwie dwunaste miejsce z dorobkiem czterdziestu punktów po trzydziestu kolejkach. W UEFA Youth League zaszedł aż do półfinału, eliminując wcześniej m.in. młodzieżówkę Atletico Madryt. Jednak w 1/2 finału uległ Hajdukowi Split i pożegnał się z rozgrywkami. Z kolei w Coppa Italia Primavera podopieczni Ignazio Abate odpadli już w drugiej rundzie.

AC Milan U-19 jest zatem na finiszu przeciętnego dla siebie po względem wyników sezonu. Jedynie występ w młodzieżowej Lidze Mistrzów można uznać za naprawdę udany w jego wykonaniu. A jak w młodzieżowym zespole AC Milan spisuje się Dariusz Stalmach?

– Powiedziałbym, że pierwszy sezon Stalmacha w AC Milan U-19 poszedł bardzo dobrze. Mimo tego, że był jednym z najmłodszych w drużynie Ignazio Abate grał nieprzerwanie na bardzo wysokim poziomie, bardzo szybko stając się podstawowym zawodnikiem. Rozegrał 34 mecze (we wszystkich rozgrywkach włącznie z polskimi [przyp. red.]), w których strzelił 3 gole, z których jeden był bardzo ważny przeciwko młodzieżówce Atletico Madryt w UEFA Youth League. Moim zdaniem AC Milan zdecydowanie może być zadowolony z sezonu Stalmacha i jego rozwoju – charakteryzuje występy młodzieżowego reprezentanta Polski Alessio Roccio dziennikarz współpracujący z włoską PianetaMilan.it, czyli stroną partnerską „La Gazzetta dello Sport”, poświęconą tematyce „Rossonerich”.

Dariusz Stalmach ma najwięcej występów na koncie w młodzieżówce AC Milan spośród zawodników, którzy nie ukończyli jeszcze 18. roku życia. Jak widać doświadczenie z polskich boisk, na których grał z seniorami, procentuje po wyjeździe za granicę. Warunki fizyczne też nie stanowią dla niego większego problemu. Mimo bardzo młodego wieku wyróżniał się już podczas swojego debiutu w Górniku Zabrze.

Liczne wyróżnienia w zagranicznych mediach

O ogromnym talencie Dariusza Stalmacha robi się coraz głośniej nie tylko w Polsce, ale również za granicą. We wrześniu 2022 roku angielski „The Guardian” umieścił go na liście swojego prestiżowego zestawienia sześćdziesięciu najbardziej utalentowanych zawodników urodzonych w roku 2005.  We wcześniejszych latach wśród piłkarzy wyróżnionych w swoich rocznikach znaleźli się np. Erling Haaland oraz Matthijs de Ligt.

Renomowany włoski portal Calciomercato.com poświęcił polskiemu pomocnikowi, po meczu z młodzieżówką Atletico Madryt w UEFA Youth League, obszerny artykuł, w którym nie szczędził mu pochwał. To wszystko dowód na to, że były pomocnik Górnika Zabrze jest piłkarzem wyjątkowym. Co wyróżnia go na tle kolegów z drużyny?

– Aspektem, który wyróżnia Stalmacha na tle innych pomocników AC Milan U-19 jest jego elastyczność do gry w różnych rolach. W tym sezonie grał jako pomocnik przed linią defensywy, ale także jako zawodnik trzeciej kwarty, udowadniając, że ma doskonałą technikę z piłką przy nodze i ważną umiejętność wklejania się w obronę przeciwnika. Nieźle jak na piłkarza urodzonego w 2005 roku – ocenia Roccio.

Polski Sandro Tonali

Niemal od samego początku po przeprowadzce do Włoch o Dariuszu Stalmachu na Półwyspie Apenińskim mówiło się jako o „małym Tonalim”. Skauting AC Milan porównywał go właśnie do swojego pomocnika, a z kolei skauci Juventusu Turyn mieli porównać go do Adrien’a Rabiot. A do jakiego zawodnika porównałby go nasz ekspert?

– Jeżeli miałbym porównać go do zawodnika, którego często widuje z bliska, powiedziałbym, że Sandro Tonali. W Stalmachu widzę podobne cechy do pomocnika drużyny Piolego, od długiego podania w fazie budowania po pojedynki bark w bark w celu odzyskania piłki – prezentuje stanowisko podobne do większości osób związanych z ekipą „Rossonerich”.

Czas na debiut w pierwszym zespole?

Celem Dariusza Stalmacha od samego początku był awans w klubowej hierarchii i promocja do pierwszej drużyny. Z Polski wyjeżdżał w końcu jako zawodnik rywalizujący na równym poziomie z seniorami, a we Włoszech musiał wykonań krok wstecz, wracając do gry przeciwko swoim rówieśnikom. W wywiadzie dla włoskich dziennikarzy tuż przed podpisaniem kontraktu z ekipą Rossonerich powiedział tak:

– Cieszę się z powodu tego nowego wyzwania. Będę grał w Primaverze, a już na koniec obecnego sezonu albo w przyszłym mogę dostać się do pierwszej drużyny.

Piłkarz od początku celował w awans do pierwszej drużyny. Jednak jego szansy na występ na pewno nie zwiększa sytuacja zespołu Piolego w tabeli. AC Milan prawdopodobnie do końca sezonu będzie walczył o kwalifikację do kolejnej edycji Ligi Mistrzów, dlatego grać będą głównie piłkarze podstawowi. Czy mimo to polski pomocnik będzie miał szansę na debiut już w niedalekiej przyszłości?

– Kiedy zeszłego lata przybył do Włoch, powiedział, że ma nadzieję na grę w pierwszej drużynie do końca sezonu. Tak się nie stanie, ale Pioli z pewnością będzie uważnie go obserwował w Milanello i pamiętał o nim podczas następnego sezonu. Jest jeszcze bardzo młody (rocznik 2005) i w nadchodzącej kampanii w dalszym ciągu będzie mógł grać z drużyną U-19, ale spodziewam się, że przynajmniej na niektóre spotkania zostanie powołany do kadry. W tym roku zdarzyło się to kilku jego kolegom z drużyny, w tym Coubisowi, Bozzolanowi, EL Hilali i Gali – komentuje Alessio Roccio.

Na razie pozostaje nam zatem trzymać kciuki za młodzieżowego reprezentanta Polski. Każdy kolejny dobry występ, każdy kolejny gol czy asysta będą przybliżały go do wymarzonego debiutu w pierwszym zespole. Jeżeli wszystko będzie układało się po myśli zawodnika, możemy spodziewać się, że doczekamy się drugiego po Krzysztofie Piątku piłkarza, który zagrał w barwach „Rossonerich”.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze