Abbott strzela, zabrakło gola do awansu

Powoli opadają emocje w niższych ligach angielskich rozgrywek. W ostatniej serii spotkań Coca-Cola Football League Two najciekawiej było w Bury, Dagenham oraz High Wycombe. Dwa trafienia zaliczył występujący w Darlington Paweł Abbott.

Korespondencja z Anglii

Prowadzone przez Petera Taylora, byłego opiekuna reprezentacji Anglii, Wycombe było faworytem do zajęcia miejsca premiowanego awansem do League One. Wanderers potrzebowali jedynie remisu u siebie z Notts County, aby osiągnąć zamierzony cel. Ku rozpaczy miejscowych kibiców, w doliczonym czasie gry bramkę na 2:1 dla gości strzelił John Thompson, irlandzki obrońca ekipy z Nottingham. Mecz się skończył, a w stadionowych głośnikach można było usłyszeć radiową relację z stadionu Bury, bezpośredniego rywala Wycombe.

Bury przed kolejką miało trzy punkty straty do Wanderers, ale podejmowało średnio spisujące się Accrington. Przez pełne 90 minut gospodarze dominowali w grze, ale nie przekładało się to na bramki. Dopiero wiadomość o porażce Wycombe zerwała ich do huraganowych ataków, które skutek przyniosły dopiero w 94. minucie i golu Phila Jevonsa z karnego. Wówczas na boisko wbiegli fani gospodarzy, przerywając grę na kilka minut. Kiedy tylko udało się przywrócić porządek, sędzia Andy D’Urso, jeszcze do niedawna prowadzący mecze w Premiership, zakończył spotkanie. Jak się wówczas okazało, Bury zabrakło jednej bramki, aby przeskoczyć w tabeli Wycombe. Menadżer Alan Knill nie krył złości i trudno mu się dziwić. Rywalem jego podopiecznych w półfinale play-offów będzie drużyna Shrewsbury, która w równie dramatycznych okolicznościach zajęła ostatnią premiowaną, siódmą, pozycję. Przed ostatnią kolejką popularne „Salop” miały dwa punkty straty do Dag&Reg oraz perspektywę wyjazdowego meczu do Dagenham właśnie. Bukmacherzy nie dawali podopiecznym Paula Simpsona wielu szans na awans, ale wygrana 2:1 rzutem na taśmę dała im miejsce w play-offach.

Kolejne trafienia zaliczył Paweł Abbott. Wychowanek ŁKS-u Łódź dwukrotnie znalazł drogę do bramki zdegradowanego już Chester. Wobec kontuzji Andy’ego Oakesa, pełne spotkanie w bramce Darlington zaliczył Przemysław Kazimierczak. Były piłkarz Boltonu został pokonany tylko raz, przez Iana Millera, który w 89. minucie głową strzelił samobójczego gola.

Na zakończenie sezonu wygrało także Port Vale. Drużyna, której głównym udziałowcem jest piosenkarz Robbie Williams, pokonała na wyjeździe Barnet 2:1. Co ciekawe, Paul Ince jest wymieniany jako główny kandydat na nowego menadżera „Valiants”, jeżeli tylko były reprezentant Anglii zaakceptuje niższe, aniżeli w Premier League, zarobki.

Obok wspominanego już Wycombe, awans do Football League One już wcześniej zapewniło sobie Exeter oraz, jako mistrzowie, Brentford. Do angielskiej piątej ligi, nazywanej także Blue Square Premier, spadają Chester oraz, co wyjątkowo smutne, Luton Town. Klub z Bedfordshire przez wiele lat gościł na piłkarskiej mapie Anglii, spektakularnie rywalizując w pucharowych rozgrywkach z potentatami angielskiego futbolu. Z powodu problemów finansowych, Luton w ciągu trzech kolejnych sezonów spadło z Championship o trzy klasy rozgrywkowe.