Po przerwie świąteczno-noworocznej i urlopach do pracy powróciła już większość piłkarzy czterech grup 3. ligi. Spośród 72 ekip występujących na tym szczeblu rozgrywek wytypowaliśmy najciekawsze ruchy transferowe, o które pokusili się włodarze klubów z całej Polski. Zapraszamy na przegląd trzecioligowych transferów na przełomie 2023 oraz 2024 roku.
Aby usystematyzować naszą podróż po czterech grupach, przyjrzymy się im z osobna, kierując się nazewnictwem grup.
3. liga – transfery w grupie 1
Na szczycie tabeli w grupie pierwszej panuje niesamowity ścisk. W walkę o awans wiosną zamieszanych może być aż sześć ekip, lecz nie są one aktywne na rynku transferowym. W Pogoni Grodzisk Mazowiecki, Legii II Warszawa i GKS-ie Bełchatów obserwujemy transfery wychodzące. Jednym z najważniejszych zawodników, którzy opuścili wspomniane zespoły, jest Robert Pich. Doświadczony Słowak latem został przesunięty do zespołu rezerw, w barwach których rozegrał dziesięć spotkań. 35-latek zdobył pięć goli. Gra na czwartym poziomie rozgrywkowym oczywiście nie stanowiła dla niego wyzwania. Ponadto wysoki kontrakt, jaki widniał przy jego nazwisku, sprawił, że obie strony nie robiły problemów z rozwiązaniem umowy. Po siedmiu latach od powrotu nad Wisłę Słowak przeniósł się do cypryjskiego AS Othéllos Athiénou.
Po 1,5 roku spędzonym w stołecznym klubie Robert Pich odchodzi z Legii Warszawa. Zawodnik rozwiązał kontrakt z klubem za porozumieniem stron.
Robert, dziękujemy Ci za grę z „eLką” na piersi i życzymy powodzenia w dalszej karierze.
Więcej➡️https://t.co/jHcMAsrwfh pic.twitter.com/twUfrJtBbU
— Legia Warszawa (@LegiaWarszawa) January 4, 2024
Z łotewskiej ekstraklasy do Polski
Łotewscy piłkarze dobrze czują się w Polsce. W pamięci z pewnością mamy występy takich piłkarzy jak Vladislavs Gutkovskis, Pāvels Šteinbors czy Artjoms Rudņevs. Wszystkich kojarzymy z występów w najwyższej klasie rozgrywkowej. W jej odpowiedniku na Łotwie występował za to Raivis Ķiršs, czyli nowy nabytek GKS-u Wikielec. Dwunasta drużyna grupy pierwszej zakontraktowała 23-letniego napastnika, który w przeszłości występował w młodzieżowych kadrach swojego kraju. Dwukrotnie znalazł się także w kadrze meczowej dorosłej reprezentacji, lecz zarówno w meczu z Niemcami (1:7), jak i Estonią (1:2) nie podniósł się z ławki. Mimo młodego wieku rozegrał blisko 90 spotkań w łotewskiej ekstraklasie, a w zakończonym sezonie zdobył dziewięć goli (łącznie 18). W rozmowie z portalem Bałtycki Futbol nowy napastnik GKS-u przyznał, że jego celem jest gra wyżej. Jak urodzony w 2000 roku Łotysz poradzi sobie w Polsce? Warto przyglądać się temu zawodnikowi.
Raivis Ķiršs dość niespodziewanie zamienił łotewską ekstraklasę na III-ligowy GKS Wikielec. W rozmowie z Bałtyckim futbolem opowiedział czemu zdecydował się na taki ruch.https://t.co/Y8BjsSKjkf
— Bałtycki Futbol (@baltycki_futbol) January 10, 2024
3. liga – transfery uratują ŁKS Łomża?
Dla beniaminka grupy pierwszej jesień nie należała do udanych okresów. ŁKS Łomża zimę spędza na ostatnim miejscu w tabeli z zaledwie sześcioma spotkaniami, w których udało się zapunktować. Receptą na poprawę gry wiosną ma być przede wszystkim zmiana trenera. Z początkiem grudnia szkoleniowcem ŁKS-u został Marcin Płuska. 35-latek powraca na ławkę trenerską po półrocznej przerwie. Jesienią sezonu 2022/2023 prowadził drugoligową Kotwicę Kołobrzeg, z którą wypracował kilkunastopunktową przewagę. Niestety wraz z końcem rundy jesiennej oraz wiosną kołobrzeżanie tak dobrze już sobie nie radzili, a Płuska pożegnał się z Kotwicą. Teraz wraca do pracy szczebel niżej i postara się uratować 3. ligę dla Łomży.
Pomóc w tym mają także wzmocnienia kadry. Pierwszym zimowym nabytkiem ŁKS-u jest doświadczony stoper, Kamil Wenger. 32-latek jesienią rozwiązał kontrakt z Hutnikiem Kraków, po tym jak został jednym z winnych porażek w meczach z Lechem II Poznań i Kotwicą Kołobrzeg. Rosły obrońca jako cel drużyny stawia nie tylko utrzymanie, ale również między innymi najmniejszą liczbę straconych goli wiosną. To niejedyne planowane wzmocnienie kadry ostatniej drużyny grupy pierwszej. Nowym golkiperem drużyny z Łomży ma zostać Adrian Olszewski, który w grudniu rozwiązał umowę z Olimpią Grudziądz.
Byli gracze Olimpii Grudziądz pojawiają się w orbicie zainteresowań klubów 3. ligi, lecz również grudziądzanie poszukują wzmocnień na tym szczeblu rozgrywkowym. Na testach w Olimpii był lider defensywy Warty Sieradz, Paweł Koncewicz-Żyłka. Ostatecznie obrońca pozostanie w Sieradzu i nie przeniesie się do 2. ligi.
3. liga – transfery w grupie 2
Świt Skolwin lideruje i zmierza ku upragnionemu awansowi w grupie drugiej. Zespół Piotra Klepczarka na starcie zimowych przygotowań wzmocnił Robert Obst. 28-latek jesienią występował w pogrążonej w problemach finansowych Gwardii Koszalin. Od stycznia już przywdziewa trykot Świtu, któremu ma pomóc w awansie do 2. ligi. Ograny na szczeblu centralnym obrońca z pewnością przyda się wiosną w decydujących pojedynkach z Elaną Toruń czy Zawiszą Bydgoszcz. To właśnie z tego drugiego klubu pochodzi kolejny nowy zawodnik lidera. Maciej Koziara w obecnym sezonie zdobył dziewięć goli w szesnastu spotkaniach, czyli o jedną więcej niż przez cały poprzedni sezon! 27-letniego pomocnika wiąże jednak kontrakt z obecnym pracodawcą, a jego umowa ze Świtem ma obowiązywać od 1 lipca. Oba kluby rozmawiają jednak nad wcześniejszymi przenosinami piłkarza na Pomorze Zachodnie.
W pozostałych drużynach nie doszło do wielu zmian. Sztaby szkoleniowe przyglądają się potencjalnym wzmocnieniom w trakcie treningów oraz meczów kontrolnych. Kilka transferów zostało jednak potwierdzonych. Przemysław Kita z Warty Sieradz przeniósł się do Sokoła Kleczew. 30-letni napastnik w przeszłości grał również w ekstraklasie (Cracovia, ŁKS), jesienią zdobył zaledwie jedną bramkę. Kleczewianie zajmują 14. lokatę ze sporą przewagą nad strefą spadkową. Wzmocniła się także Unia Solec Kujawski, która zajmuje miejsce w strefie spadkowej. Mikołaj Rakowski swojego rocznego wypożyczenia do Kotwicy Kołobrzeg nie zaliczy do udanych. Łącznie na murawie pojawił się zaledwie dwanaście razy, a w trwającym sezonie trener Bartoszek dał mu tylko jedną szansę. 21-latek spróbuje zatem odbudować się na kolejnym wypożyczeniu z Warty Poznań – tym razem szczebel niżej.
W przeciwnym kierunku może pójść 18-letni obrońca Polonii Środa Wielkopolska, Michał Walczak. Pierwszy tydzień zimowych przygotowań spędził na testach w Polonii Bytom, która po sobotnim starciu z LKS-em Goczałkowice-Zdrój ma podjąć decyzję co do angażu młodzieżowca z Wielkopolski.
Rafał Figiel wrócił do Lechii
W trzeciej grupie liderzy nie dokonali znaczących wzmocnień w pierwszej połowie stycznia. Jeśli coś dobrze wychodzi, to nie warto nic zmieniać, prawda? Mimo to w Rekordzie Bielsko-Biała, MKS-ie Kluczbork czy Karkonoszach Jelenia Góra obserwują nowych zawodników. W ostatniej ze wspomnianych ekip na testach są obecni 24-letni napastnik Artur Balicki, który w przeszłości zaliczył kilka minut na boiskach ekstraklasy, oraz Maciej Mrozik z Cracovii. 18-latek to ofensywnie usposobiony pomocnik, który nie doczekał się debiutu w pierwszej drużynie „Pasów”.
Jednak największym echem odbił się powrót Rafała Figiela do Lechii Zielona Góra. 32-latek rozpoczynał swoją przygodę z piłką nożną właśnie w klubach ze stolicy polskiego winiarstwa. Następnie reprezentował barwy między innymi Rakowa Częstochowa, Podbeskidzia Bielsko-Biała, a przez ostatnie cztery lata GKS-u Katowice. Jesienią na boiskach Fortuna 1. Ligi pojawił się dziesięć razy, a po zakończeniu rundy rozwiązał kontrakt za porozumieniem stron. W Zielonej Górze Figiel będzie miał więcej obowiązków. Boiskowy pomocnik ma pełnić funkcję asystenta trenera pierwszej drużyny, a także być trenerem w Akademii Piłkarskiej Macieja Murawskiego, prezesa Lechii.
Rafał Figiel (@_GKSKatowice_) -> @lechia_zg (à partir de 01/2024) (saison 2023-24) pic.twitter.com/9wH8DGXe1n
— 🇨🇵🇨🇵🇨🇵 (@blazers_on_fire) January 6, 2024
Częstochowskie ruchy transferowe
Skra Częstochowa ma za sobą udaną sportowo jesień. Zawirowania organizacyjne sprawiły jednak, że zimą opuściło ją kilku doświadczonych zawodników. Piotr Nocoń to 33-letni pomocnik urodzony w Częstochowie, który pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Rakowie. Teraz po 16 latach wraca do klubu, by wesprzeć trzecioligowe rezerwy. Ostatnie 9,5 roku doświadczony zawodnik spędził w Skrze, dla której jesienią w 19 ligowych występach zdobył pięć goli. Wraz z nim na Limanowskiego przeniósł się 30-letni obrońca Adam Mesjasz. Był on zawodnikiem Rakowa w latach 2016-2019. Doświadczenie i wzmocnienie składu rezerw mistrza Polski ma pomóc w walce o utrzymanie w 3. lidze. Przed rokiem Raków II należał do czołówki ligi, lecz w tym spisuje się poniżej oczekiwań. Częstochowianie do bezpiecznego miejsca tracą osiem punktów. Czy ograni na szczeblu centralnym piłkarze pomogą w utrzymaniu?
3. liga – transfery w grupie 4
Wieczysta Kraków nie przestaje zaskakiwać i również w tym okienku transferowym zakontraktowała piłkarza z PKO BP Ekstraklasy. Tym razem na czwarty poziom rozgrywkowy przeniósł się 26-letni obrońca Konrad Kasolik z Ruchu Chorzów. W ostatnich latach przebył on drogę z „Niebieskimi” od 3. ligi aż do PKO BP Ekstraklasy. Teraz powraca tam, gdzie kiedyś rozpoczynał tę przygodę. Jesienią wystąpił w jedenastu meczach Ruchu. Klub z Chałupnika wzmocnił także Szymon Kot. 19-latek jesienią zdobył cztery gole w barwach Staru Starachowice. Młody pomocnik parafował umowę obowiązującą do końca czerwca 2025 roku.
Nowym zawodnikiem "żółto-czarnych" został Konrad Kasolik. 26-letni obrońca podpisał 2,5-letni kontrakt.https://t.co/YdfA1GfAY9
— KS Wieczysta Kraków (@wieczysta) January 8, 2024
Na rynku transferowym nie próżnuje również wicelider, Avia Świdnik. Najbliższe pół roku w Świdniku spędzi Mateusz Stryjewski, który został wypożyczony z Podbeskidzia Bielsko-Biała. W sezonie 2022/2023 pomocnik zdobył 21 bramek oraz zaliczył 14 asyst w barwach Mławianki Mława. Po transferze na południe Polski formy jednak nie utrzymał, a jesienią na murawie Fortuna 1. Ligi oglądaliśmy go zaledwie przez 38 minut. 26-latek w przeszłości występował w Zniczu Pruszków czy Elanie Toruń, a jego doświadczenie na szczeblu centralnym z pewnością przyda się w walce o awans. Zespół opuścił za to Bekzod Akhmedov, który jesienią zanotował jedną asystę w trzynastu meczach. 23-letniego Uzbeka wiosną będziemy oglądać w koszulce Karpat Krosno.
Problemy w Nowym Targu
Pod koniec ubiegłego roku środowisko piłkarskie obiegła informacja o problemach finansowych Podhala Nowy Targ. Ze sponsorowania drużyny ma się bowiem wycofać sponsor strategiczny, czyli firma Wojas. Wobec tego zarząd podjął decyzję o rozwiązaniu kontraktów z racji braku zabezpieczenia finansowego. Tym samym wiosną w barwach Podhala nie zobaczymy Huberta Antkowiaka, Grzegorza Płatka, Kacpra Kawuli, Filipa Karmańskiego, Donatasa Nakrošiusa, Petera Drobňáka, Karola Turka i Pavla Chmelenki. Tym samym zespół utracił najlepszego strzelca (Antkowiak) i trzech z czterech najwięcej grających piłkarzy (Antkowiak, Karmański, Nakrošius). Z takimi ubytkami w składzie trudno będzie powalczyć nowotarżanom o utrzymanie. Zimę spędzają na 16. lokacie w tabeli grupy czwartej. Zawodnicy, którzy odeszli z Podhala. nie powinni mieć problemów ze znalezieniem nowych pracodawców.
***
Jesteśmy dopiero na początku okresu przygotowawczego drużyn ze wszystkich czterech grup 3. ligi. Sztaby szkoleniowe 72 drużyn dopiero rozpoczęły obserwację potencjalnych zawodników w meczach kontrolnych. Do startu rozgrywek został ponad miesiąc, zatem możemy spodziewać się jeszcze wielu ciekawych wzmocnień na tym poziomie rozgrywkowym. Piłkarze z 3. ligi przebywają także na testach w zespołach ze szczebla centralnego, zatem piłkarskie mercato wciąż jest rozgrzane do czerwoności.