2. liga na start! Zapowiedź nowego sezonu 2023/2024


Przed nami 1. kolejka drugoligowych rozgrywek. Sprawdźmy, kogo stać na dobry wynik

21 lipca 2023 2. liga na start! Zapowiedź nowego sezonu 2023/2024
Wojciech Szubartowski / PressFocus

Po krótkiej przerwie na boiska wracają wszystkie zespoły centralnego szczebla rozgrywek w Polsce. Oprócz PKO BP Ekstraklasy oraz Fortuna 1. Ligi do boju ruszą także zawodnicy w 2. lidze. Kto powalczy o awans na zaplecze ekstraklasy, a dla kogo ten sezon może być wyjątkowo trudny? 2. liga na start!


Udostępnij na Udostępnij na

Ubiegły sezon okazał się szczęśliwy dla zespołów z województwa mazowieckiego. Miejsca premiowane bezpośrednim awansem zajęły bowiem Polonia Warszawa oraz Znicz Pruszków. Natomiast w barażach najlepiej poradził sobie Motor Lublin i to te trzy zespoły zobaczymy w Fortuna 1. Lidze. Natomiast 2. liga okazała się zbyt wysokimi progami dla Górnika Polkowice, Garbarni Kraków, Siarki Tarnobrzeg oraz rezerw Śląska Wrocław. W ich miejsce powitaliśmy nowych spadkowiczów i beniaminków, którzy powalczą o jak najwyższe lokaty w nowym sezonie.

Warto również dodać, że tegoroczna 2. liga nie posiada obecnie sponsora tytularnego. Bukmacher od kwietnia 2020 roku wspierał rozgrywki 2. ligi, lecz ostatecznie firma ta kończy swoją działalność. 2. liga jest obecnie jedynymi rozgrywkami na szczeblu centralnym bez sponsora tytularnego.

2. liga – walka o powrót

Dla Chojniczanki Chojnice, Sandecji Nowy Sącz oraz Skry Częstochowa sezon 2022/2023 zakończył się spadkiem do 2. ligi. W okresie między sezonami w tych klubach zanotowano wiele zmian, choć do zmiany na ławce trenerskiej doszło jedynie w Częstochowie. Nowym opiekunem Skry został 33-letni Konrad Gerega, który wcześniej przez lata był piłkarzem tego zespołu. Oczywiście we wszystkich zespołach po spadku doszło do wielu przetasowań w kadrze.

Najciekawszym ruchem transferowym spadkowiczów wydaje się pozyskanie przez Chojniczankę Ariela Borysiuka. Dwunastokrotny reprezentant Polski wraca do Polski po piłkarskich wojażach w Indiach i Albanii. Ostatnie pół roku był wolnym zawodnikiem. Do Chojnic zawitał także były obrońca Sandecji Tomasz Boczek. Więcej o kadrowej rewolucji zespołu prowadzonego przez Tomasza Kafarskiego pisaliśmy tutaj. Skrę wzmocnili między innymi Mikołaj Łabojko czy Mateusz Bartosiak (były gracz… Chojniczanki), a Radosław Gołębiowski z Częstochowy przeniósł się do… Nowego Sącza.

Spadek z Fortuna 1. Ligi dla wielu klubów to pocałunek śmierci. Mniejsze przychody oraz restrukturyzacja działań klubu i cięcie budżetowe powodują, że zespoły te zostają na lata na trzecim poziomie lub też spadają jeszcze niżej. Tegoroczna 2. liga nie posiada jednak aż tylu faworytów, których możemy wymienić jednym tchem. Dlatego też spadkowicze mogą powalczyć o szybki powrót do 1. ligi choćby przez grę w barażach. Najpewniejsza wydaje się pozycja Chojniczanki.

Skra robi wszystko, by rozwijać swoją infrastrukturę oraz otoczenie biznesowe, lecz wydaje się, że w tej chwili jest to klub skrojony na 2. ligę. Najtrudniej prezentuje się sytuacja klubu z Nowego Sącza. Mimo obietnic stadion Sandecji nie będzie gotowy w obecnym sezonie, a piłkarze wszystkie tegoroczne domowe spotkania będą rozgrywać na obiekcie Garbarni Kraków.

Liczba drużyn rezerw musi się zgadzać

W czerwcu z rozgrywkami 2. ligi pożegnaliśmy rezerwy Śląska Wrocław, jednak w nowym sezonie wciąż będziemy oglądać trzy młode zespoły drużyn PKO BP Ekstraklasy. Do Lecha II Poznań i Zagłębia II Lubin dołączyły rezerwy ŁKS-u Łódź, które okazały się najlepsze w grupie pierwszej 3. ligi. Młodzi piłkarze beniaminka PKO Ekstraklasy okazali się lepsi od Pogoni Grodzisk Mazowiecki czy Legionovii.

Oprócz nich do 2. ligi powróciła także Olimpia Grudziądz, która ostatnie dwa lata spędziła w 3. lidze. Co ciekawe, mimo wypełnienia celów sportowych pracę stracił Bogusław Baniak, a nowym opiekunem graczy Olimpii został 45-letni Dominik Czajka, który pracował ostatnio w Cartusii Kartuzy. Wraz ze szkoleniowcem do klubu przyszedł między innymi Mateusz Sopoćko, który niegdyś uchodził za spory talent, lecz w ostatnich latach jego kariera wyhamowała.

Z grupy śląskiej na szczebel centralny powróciła po latach Polonia Bytom. Sześć lat trwał rozbrat śląskiego klubu z centralnymi rozgrywkami, lecz w ubiegłym sezonie podopieczni Adama Burka w świetnym stylu zapewnili sobie upragniony powrót do 2. ligi. Bytomianie stawiają na spokojny rozwój, a w klubie nie doszło do rewolucji kadrowej. Początkowe mecze domowe będą jednak rozgrywać w Opolu, oczekując na zakończenie prac na nowym stadionie Polonii.

Ostatnim beniaminkiem jest Stal Stalowa Wola, która okazała się lepsza od faworyzowanej Wieczystej Kraków. Piłkarze ze Stalowej Woli zapewnili sobie powrót do 2. ligi po trzech latach gry na niższym szczeblu. Zespół Ireneusza Pietrzykowskiego czeka trudna przeprawa w nowym sezonie.

2. liga na start – o co powalczą beniaminkowie

Wydaje się, że w najlepszej sytuacji spośród beniaminków jest zespół Polonii Bytom. Utrzymanie trzonu składu, ten sam trener oraz głód gry na szczeblu centralnym mogą być kluczem do sukcesu dla bytomian. Z ciekawością będziemy się także przyglądać występom młodych zawodników ŁKS-u. Rezerwy Lecha i Zagłębia odnalazły się na szczeblu centralnym, a ostatnie sukcesy (awanse trzech drużyn w jednym sezonie) łodzian pozwalają sądzić, że przed ich akademią naprawdę obfite lata.

Dla Olimpii Grudziądz i Stali Stalowa Wola nadchodzący sezon może być nieco bardziej problemowy. Zmiana trenera w Grudziądzu może dać nowy impuls drużynie. Pytanie jednak, czy trener, który w minionym sezonie poprowadził drużynę do 11. miejsca w 3. lidze, poradzi sobie szczebel wyżej.

Co zrobią wielcy?

Mowa tutaj przede wszystkim o wielkich przegranych ubiegłego sezonu – Kotwicy Kołobrzeg i Stomilu Olsztyn. Oba zespoły długo walczyły o bezpośredni awans do Fortuna 1. Ligi, lecz ostatecznie wzięły udział w meczach barażowych. Ich pogromcą okazał się Motor Lublin. W Kołobrzegu nastąpiła mała rewolucja. Trenerem pozostał Maciej Bartoszek, lecz z klubem pożegnali się zawodnicy, którzy w ubiegłym sezonie zawiedli. Adam Frączczak, Grzegorz Goncerz czy Janusz Nojszewski nie będą występować w nadmorskim mieście w nowym sezonie.

Do Wieczystej Kraków przeniósł się za to Paweł Łysiak, a Łukasz Wolsztyński dostał szansę gry w Stali Mielec. Nie znaczy to jednak, że trener Bartoszek nie będzie miał do dyspozycji doświadczonych zawodników. Kontrakty z Kotwicą podpisali Jakub Rzeźniczak, Jakub Żebrowski czy golkiper Marek Kozioł. Biorąc pod uwagę możliwości tego zespołu, ponownie możemy zobaczyć kołobrzeżan w czołówce. Nie wydaje się jednak, by powtórzyli tak piorunujący start sezonu jak przed rokiem.

Do ważniejszej zmiany doszło w Olsztynie. Przede wszystkim zespół opuścił trener Szymon Grabowski, który przeniósł się do Lechii Gdańsk. Nowym trenerem Stomilu został były opiekun rezerw Widzewa Łódź, Patryk Czubak. Trzon zespołu został utrzymany, a drużynę wzmocnili między innymi Damian Pietraszkiewicz z Bruk-Betu czy Łukasz Szramowski z Górnika Łęczna. Olsztynianie pozyskali również 16-letniego bramkarza Jaguara Gdańsk Łukasza Jakubowskiego. W ubiegłym sezonie w roli spadkowicza Stomil walczył do końca o szybki powrót do 1. ligi – nieskutecznie. Wydaje się, że również w nadchodzących rozgrywkach klub z Warmii może rozdawać karty na drugoligowych boiskach.

Ciekawe transfery Hutnika i nie tylko

Utrzymanie i pozyskanie na początku roku nowego inwestora pozwala kibicom Hutnika spoglądać w przyszłość mieniącą się w jasnych barwach. Pokazują to transfery Marcina Budzińskiego czy Denissa Rakelsa, którzy przed kilkoma laty należeli do czołowych graczy ekstraklasy. Do rewolucji doszło za to w Stężycy, Radunię opuściło bowiem aż piętnastu zawodników. Jeden z nich, Maciej Orłowski, swoim doświadczeniem wesprze zespół rezerw Lecha Poznań. W ich miejsce zakontraktowano między innymi Pawła Czajkowskiego (Chojniczanka), Patryk Mularczyka (Garbarnia) czy Adriana Odyjewskiego (GKS Tychy).

Transfery dotyczyły nie tylko zawodników, lecz także szkoleniowców. Oprócz omawianych zmian w Częstochowie, Olsztynie i Grudziądzu nowych trenerów mają także cztery inne zespoły. Mariusz Pawlak po blisko czterech latach pożegnał z Wisłą Puławy, a jego miejsce zajął były trener Legionovii, 38-letni Michał Piros. Po fatalnym sezonie i walce o utrzymanie do zmiany doszło również w KKS-ie Kalisz. Paweł Ozga ostatnio prowadził rezerwy Pogoni Szczecin, a wcześniej między innymi Świt i Vinetę. Teraz, po raz pierwszy w karierze, 41-latek poprowadzi zespół ze szczebla centralnego.

Zespół rezerw, lecz Wisły Płock, na Pogoń Siedlce zamienił Marek Brzozowski, który zastąpi tym samym Marka Saganowskiego. Nowego szkoleniowca powitano również na Śląsku. Piotr Dziewicki został zakontraktowany przez GKS Jastrzębie. Są to niezwykle ciekawy ruchy pokazujące, że w 2. lidze stawia się na coraz młodszych trenerów. Najstarszy z nowych szkoleniowców jest były obrońca między innymi Polonii Warszawa, 44-letni Dziewicki. Natomiast najmłodszym 30-letni Czubak.

2. liga na start – emocje od początku

Już w 1. kolejce czekają nas ciekawe pojedynki. Beniaminek z Bytomia uda się w daleką podróż do Kołobrzegu, by zainaugurować sezon starciem z Kotwicą. Olimpia Grudziądz zmierzy się za to w jedynym tego weekendu bezpośrednim pojedynku beniaminka ze spadkowiczem. Do Grudziądza przyjedzie Sandecja Nowy Sącz. Stomil Olsztyn podejmie na własnym stadionie rezerwy Zagłębia Lubin, a czarny koń ubiegłego sezonu, Wisła Puławy, zagra z Chojniczanką. Natomiast pierwszy mecz, 21 lipca o 17.00, rozegrają pomiędzy sobą Pogoń Siedlce i ŁKS II Łódź.

Poniżej prezentujemy zestaw par 1. kolejki 2. ligi w sezonie 2023/2024:

  • Wisła Puławy – Chojniczanka Chojnice
  • Stomil Olsztyn – Zagłębie II Lubin
  • KKS 1925 Kalisz – Radunia Stężyca
  • Hutnik Kraków – Skra Częstochowa
  • Olimpia Elbląg – Lech II Poznań
  • Pogoń Siedlce – ŁKS II Łódź
  • GKS Jastrzębie – Stal Stalowa Wola
  • Olimpia Grudziądz – Sandecja Nowy Sącz
  • Kotwica Kołobrzeg – Polonia Bytom

Kto powalczy o awans? Wydaje się, że główni bohaterowie poprzedniego sezonu, czyli Kotwica i Stomil, ponownie mogą należeć do czołówki. Także zespoły Olimpii Elbląg czy Wisły Puławy mogą włączyć się do walki o grę w barażach. Ciekawi jesteśmy również dyspozycji spadkowiczów oraz powrotu Polonii Bytom na szczebel centralny. Tegoroczne rozgrywki 2. ligi mogą być niezwykle wyrównane i ekscytujące, a co za tym idzie – każdy z zespołów może powalczyć o sukces sportowy. Kto okaże się najlepszy? Będziemy śledzić z zapartym tchem!

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze